Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Sorba tanuljam a hiraganát...

Sorba tanuljam a hiraganát vagy lehet összevissza?

Figyelt kérdés

Kártyákkal tanulom, elején a hiragana, mögötte, hogy melyik az.

Először sorba érdemesebb tanulni vagy lényegtelen?



2018. jan. 7. 20:44
 1/3 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy.
2018. jan. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. jan. 7. 21:59
 3/3 anonim ***** válasza:
54%

Elmondom, hogy' jártam, hátha tanulság számodra. Bár vannak egyéni eltérések általában is a tanulás vonatkozásában (nemcsak japán nyelv, hanem bármi téren), de nyilván vannak közös működések az emberi agytevékenység vonatkozásában (vagy emberi tudat, pontosabban).


Én először megtanultam a japán szótag "ABC"-t sorrendben, kiejtéssel. Úgy gondolom, ez egyfelől nélkülözhetetlen mind a japán nyelvtanuláshoz, mind pedig közvetlenül a kanák tanulásához.


Konkrétan a hiraganák tanulásába viszont eleinte beletört a bicskám, mert logikát kerestem bennük, mármint a rajzolatukba!


Persze minimálisan fontos is a logika itt is, mert vannak egymáshoz nagyon hasonló jelek, de utóbb rájöttem, hogy csakis ennyiből fontos a logika a hiraganákról! Tehát javaslom, első közben figyeld meg a rajzolatokat, melyek különböznek csak egy pöcökben, egy hurokban stb, tehát épphogy csak melyek különböznek egymástól és miben.


[link]


MNEMOTECHNIKA! Ezt hangsúlyozom, bármi tanulnivaló esetén, legyen az földrajz, matek, vagy pl idegen nyelv!


Itt is fontos a mnemotechnika, tehát pl keresd a hasonló rajzolatúakat, és bármely sorrendben akár, de találj ki történetet, halandzsát, vagy közel értelmes MAGYAR mondatot velük.


Pl WA NE RE - ezen szótagok kísértetiesen hasonlóak, én úgy jegyzem meg, hogy hasonlóak, hogy "Van erre?" - ez egy példa a mnemotechnikára. Sőt, továbbmegyek a példán: "Van erre focipálya?" Azért egészítem ki magamnak focival, mert ha megnézed, akkor a WA NE RE szótagokba bele lehet látni egy lendülő, majd a lendülettől bekunkorodó, majd lasztit ellövő formát, de a legjobb, ha úgy alkalmazod a mnemót, ahogyan NEKED kényelmes, AMIT TE látsz bele az ábrákba! :)


NA DE: amiről most írtam, kizárólag a nagyon hasonló szótagjelek megjegyzésére és megkülönböztetésére alkalmas módszer. EZ NEM segít önmagában bevágni a kanák rajzolatát. BE is buktam, hetekig hiába alkalmaztam mnemót és logikát, mert ÖSSZESSÉGÉBEN NEM segített a megjegyzésükben, legalábbis nekem NEM.


Sokszor az egyszerű megoldás a nyerő: amikor elegem lett, hogy nem bírom megjegyezni a kanák rajzolatát, egész egyszerűen elkezdtem olvasni kizárólag hiraganával írt szövegeket (vannak neten online hiragana konverterek, egyébként katakanára is, melyek 100% kanéra alakítják a japán szövegeket, bár ügyelj rá, hogy a legtöbbjük kivételt tesz a katakanákkal, azokat nem konvertálja).


Persze a kanákkal írt szövegeket konvertáltam latin betűsre IS, vagy pedig eleve latinbetűs (rómadzsi) japán átírásokat kerestem, és azokat konvertáltam hiraganává (később katakanává). Eklöször a rómadzsival írt szót olvastam, majd a hiraganával írtat, és így mentem szavankánt.


MINDÖSSZESEN NÉHÁNY ÓRA ALATT megjegyeztem ezen egyszerű módszerrel a hiraganák rajzolatát, legalábbis olvasni onnantól tudtam és tudok hiraganát. Bár sajnos még nem volt időm megtanulni gyorsan olvasni. De lassú (és biztos, garantált) hiragana olvasást adott nekem e módszer, és CSAK annyi kellett tehát hozzá, hogy először is kiejtve megtanuljam sorrendben a japán szótag"ABC"-t, majd pedig 2-3 órán át olvassak hiraganás szöveget, a latin betűs változatával együtt.


Persze nem garantálom, hogy e módszer mindenkinek üdvözítő, mert vannak eltérések agyműködésben az emberek között. Bár nekem az volt.

Ami neked könnyű, lehet, hogy nekem nehéz. És megfordítva. Ugyanakkor vannak közös pontok IS, az emberek agyműködése terén.

2018. jan. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!