Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hol lehet latinul tanulni?

Hol lehet latinul tanulni?

Figyelt kérdés

Szeretnék megtanulni latinul. Eddig az egyetlen dolog ami eszembe jutott, hogy megkeresek egy papot, a katolikusok beszélnek elvileg latinul. Nem biztos hogy fog segíteni, de legalább megpróbálom.

Más módon hogy lehetne latinul tanulni?


2018. dec. 26. 12:21
 1/7 anonim ***** válasza:
51%
Egyetemeken (elte btk, jog stb.) van latin kurzus. Kéredzkedj be oda. Én beengednélek (csak én más nyelvet tanítok).
2018. dec. 26. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
48%

Néha indítanak nyelviskolák is latin tanfolyást, például az Effy: [link]


Bár kérdés, minek tanulnád... Itt van például a szinte egyetlen nyelvkönyv, a Ferenczi-Monostori. Mi van benne? Klasszikus szövegek elemzése. A legjellemzőbb a hozzá való gyakorlókönyv vége felé egy fordítási feladat:

Fordítsa latinra az alábbi mondatokat!

1. Catilina, a Marsmezőn vess cselt a consuloknak!

...

5. Szövetségeseim, készítsetek elő tűzvészt Rómában!


Ezzel a szókinccsel mire mész? :)

2018. dec. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
2# igen, ez a problémám. Szeretnék latinul beszélni. Nem csak mondatokat mondani, egyházi szövegeket. Ennek nemigen lenne értelme.
2018. dec. 27. 13:00
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha ókori nyelven szeretnél beszélni, akkor javaslom a hébert vagy a görögöt. A görög a világ egyik legrégibb nyelve, amely ugyan sokat változott az elmúlt két évezredben, de azért még hasonlít az ógörögre. A modern héber (ivrit) egy feltámasztott nyelv, amely szintén messzire ágazott el az elmúlt évszázadban az eredeti gyökerétől, de a nyelvtan és a szókincs jelentős része még közös.
2018. dec. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyik latin tanárom mondta, hogy vannak törekvések a mai ember számára használhatóvá tenni, hogy mondjuk papnövendékek ne érezzék olyan végletesen értelmetlennek, meg hogy legyez ez (az eszperantó helyett) újra világnyelv, és láttam is ilyen kiadványt a tesz-vesz városos névtől (Richard Scarry), de azért az szinte teljes egészében kínlódás volt, bár már csak arra emlékszem belőle, hogy a bankautomatát vagy bankfiókot argentariumnak nevezték el, ami tulajdonképpen elég nagylelkűen nézve jogos is, mert az argentarium ókori vagy középkori jelentése az ezüsttartó szekrény. :) De egyszerűen a fürdőszobával is hasonló nehézségekbe ütköztek.

Úgyhogy én másfél év heti egyszeri tanfolyamozás után erről letettem. :D

2018. dec. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekem mondjuk van képzettségem latinból, tanítottam is egy ideig, ( 10 év ) , de nem értem, mért akarsz latinul beszélni?? :)
2018. dec. 31. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
én is tanítottam, kb mint előző, ha akarsz, jöhetsz, megtaítalak de ugyanúgy nem értem miért kéne beszélni latinul??
2019. márc. 23. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!