Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ez a 3 mondat ugyan azt...

Ez a 3 mondat ugyan azt jelenti? (Német)

Figyelt kérdés

1. Adam sagt, dass er er seine Prüfung bestanden hat.

2. Adam will seine Prüfung bestanden haben.

3. Adam sagt, dass er seine Prüfung bestanden habe.


Ádám azt mondja, hogy helytállt a vizsgán.



2019. jan. 18. 16:37
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem egészen ugyanaz a három. Az első mondat azt jelenti, amit írsz. A második a szándékát fejezi ki. A harmadikban pedig van egy mögöttes tartalom: ő azt mondja ugyan, de a beszélő szerint ez nem biztos, hogy igaz.
2019. jan. 19. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Egy németes alkalmazáson belül olvastam a 2. Példát.

Ott azt írják, hogy a wollen és a sollen másodlagos jelentése nem valószínűségre hanem állításra utal.

A wollen kvázi "azt állítom" jelentéssel bír míg a sollen "azt állítják" jelentéssel. Mennyire lehet ez helytálló nyelvtani forma?

2019. jan. 19. 09:16
 3/7 anonim ***** válasza:
Jogos, utánanéztem a Német nyelvtan c. könyvben. A wollen kifejezhet kételkedést a beszélő állításában. Eszerint a 2. és a 3. mondat jelentése megegyezik, míg az első egyszerűen tényközlés.
2019. jan. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Rick Mave ***** válasza:

A 2. és 3. mondat nem egyezik meg, elég valószerűtlen is, hogy egy nyelv két ennyire különböző nyelvtani formával ugyanazt fejezi ki. Egy magyar (gondolkodású) ember számára viszont nem könnyű a különbséget megérteni, még nehezebb ezt a későbbiekben természetesen és spontán használni. Megpróbálom elmagyarázni:


1. Ádám azt mondja, hogy sikeresen levizsgázott.

(Ez valóban egyszerű tényközlés.)


2. Ádám azt mondja (értsd: akarja bizonygatni), hogy márpedig ő sikeresen levizsgázott.

(Ugyan teljes határozottsággal mondja/állítja, de közel sem biztos, hogy igaz.)


3. Ádám azt mondja, hogy ő (állítólag) levizsgázott.

(Ez is egyszerű tényközlés, azzal a különbséggel az 1-hez képest, hogy én hangsúlyozom a Konjuktiv I. feltételes igeidővel, hogy én ennek a valóságtartalmát nem tudhatom, ezt ő mondja. Én ezt elfogadom, továbbadom, de tudni nem tudom, hogy igaz-e.)


Tehát a 2. és 3. ugyan közeli rokonságban vannak egymással, de a 2-esnek van egy negatív éle. Valóban mindkettő kételkedést fejez ki, de meglehetősen különböző előjelű és intenzítású kételkedést.


A tanulság az egészből: amit a német itt pusztán igeragozásokkal fejez ki, azt magyarul további magyarázó szavak beiktatásával lehet csak hasonlóan kifejezni, de persze ettől lehet. Egy nyelv nem jobb, vagy több egy másiknál, hanem csak más "rugóra jár".

2019. jan. 20. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Annyit szeretnék még kérdezni, hogy mennyire érdemes az ilyen árnyalatnyi különbségek kifejezésére használt nyelvtani formákat, többletszavak használata helyett megtanulni?

2019. jan. 20. 23:44
 6/7 Rick Mave ***** válasza:
A kérdésedre nem lehet egyértelmű igen-nem választ adni. Ez ugyanis nagyban függ attól, hogy milyen szinten akarod a nyelvet használni. Középfokú társalgási szinten aligha lesz valaha is szükséged ilyen "finomságok" aktív használatára, az átlag nyelvtanuló már akkor sikeresnek mondhatja magát – megjegyzem joggal – ha az első mondatot automatikus beidegződéssel és helyesen használja egy beszélgetésben. Ha viszont a kihívás magas szintű – nívós fordítások, rendszeres társalgás művelt körökben, stb. - , ill. egyszerűen csak hatalmas a becsvágyad az adott nyelvet illetően, előbb-utóbb elkerülhetetlenné válik, hogy ilyen mélyre hatolj.
2019. jan. 26. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszod!
2019. jan. 30. 12:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!