Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » EU pályázatíró tanfolyamra...

EU pályázatíró tanfolyamra járt már valaki?

Figyelt kérdés
Érdemes elkezdeni? Valós tudást ad? El lehet vele helyezkedni? Vagy csak egy újabb papír?

2016. nov. 7. 21:11
 1/3 Szabó Zoltán 47 válasza:

Én mint a Pályázati Tanácsadók Országos Szövetségének alelnöke , nem javaslom a tanfolyam elvégzését. Az alábbi okok miatt.


1.Nem pályázatírókra, hanem projektmenedzserekre van szükség. A pályázat megírása a legegyszerűbb része a pályázati folyamatnak. Akik csak megírják a pályázatot és sem előtte nem foglalkoznak a pályázóval, és utána is magára hagyják, azok nem mások mint "pénzlenyúló szélhámosok" Olyan szakemberekre van szükség, akik a projekt tervezéstől kezdve,a pályázat megírásán és a projekt folyamatos kontrollján át, a szükséges jelentések, változás bejelentések, szerződés módosítások menedzselésével, a dokumentumok (árajánlatok, szerződések, átadási dokumentumok, teljesítés igazolások, számlák, elkülönített könyvelés, stb.) folyamatos ellenőrzésével/elkészítésével is a pályázó/kedvezményezett mellet állnak, valamint a támogatás lehívását, és azt követő fenntartási jelentéseket is elkészítik. A pályázat megnyerése csak egy lehetőség (ígérvény a támogató felől) a támogatásra, támogatás a kedvezményezett számlájára, csak sikeres és szabályos projekt végrehajtás után érkezik. Amikor csak "pályázatírók" vesznek részt a folyamatban, az esetek nagy számában szabálytalansággal végződik a megnyert pályázat. A pályázati projektmenedzsernek, nem csak a pályázóval, hanem az összes szereplővel fel kell venni a kapcsolatot (szállító, tervező, energetikus, könyvelő, kivitelező, hatóság stb.), és nagyon határozottan kell megkövetelni a legapróbb részletek betartását. Ez sokszor komoly vitákat gerjeszt, mert mindenki a beidegződött módszereit akarja használni, ami az életben általában működik, de a pályázatnál nem elfogadható.


2. Tapasztalatom, hogy az ilyen tanfolyamokon nem tanítják meg azokat a praktikákat, amire szükség van egy pályázati projekt menedzselése során. Olyan "iskola példákat" mutatnak be, amelyek a valóságban nem, vagy csak nagyon ritkán léteznek. A valóságban mindig van valami olyan körülmény ami eltér az "iskola példáktól". Továbbá azt feltételezik, hogy az összes szereplő (tervező, szállító. energetikus kivitelező, könyvelő stb.) pontosan tudja és el fogadja, hogy neki mi a szerepel és mi a teendője. Az energiák legnagyobb része ezen külső szereplőkkel való győzködésre megy el Én azt gondolom, hogy sokkal nagyobb szükség van arra, hogy valakinek legyen beruházási projekt menedzselési gyakorlata, mint hogy valamilyen pályázatíró iskolát elvégzett. Én ha munkatársat veszek fel, inkább olyant választok, aki már vett részt beruházás menedzselésben, mint olyant aki elvégzett egy ilyen tanfolyamon. A pályázat megírását az útmutató alapos áttanulmányozásával meg lehet tanulni, és nincs speciális tanfolyam elvégzésére. Szerintem semmi többletet nem nyújtanak az ilyen tanfolyamok.


3. Azért sem javaslom, mert már nem érdemes ebben a szakmában elhelyezkedni. Kb. egy évig lesznek még EU pályázatok, utána még 2-3 évig meg a projekt menedzselés, majd további 3-4 éviga az utókezelések. De az utókezelések (fenntartás jelentések), már nem nyújtanak annyi jövedelmet amiből meg lehet élni.


4. El lehet-e helyezkedni vele? Nem jobban mint nélküle. De nem számítsál ebben a szakmában magas havi rendszeres jövedelemre. Általában pályázatot sikerdíjas konstrukcióban menedzselnek. A bevételek hektikusak, gyakran több mint egy évet is várni kell rá. Ezért a pályázati tanácsadó cégek is vagy sikerdíjjal, vagy nagyon alacsony béren alkalmazzák a munkatársakat. Ha mégis havi fizetéssel vesznek fel valakit, akkor nagyon bizonytalan az állás, mert a hektikus bevételek miatt, csak a munkatársak leépítésével és felvételével tudnak alkalmazkodni ehhez a helyzethez a tanácsadó cégek. Most jó ideje nincsenek döntések, így nagyon sok cég vagy profilt váltott, vagy nagyon alaphangon működteti a cégét. Több kollégát ismerek aki ideiglenesen elküldte munkanélküli segélyre az alkalmazottjait.

2016. nov. 8. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Én most végzem, szerintem érdemes. :)
2016. nov. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Ennél ellentétesebb véleményeket már nem is kaphattam volna.

2016. nov. 21. 10:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!