Hogyan legyek programozó?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez a téma már nagyon ki lett filézve több oldalon, de mindenhol mást írnak le az emberek, ezért szeretnék itt érdeklődni. Sok helyen azt olvasom, hogy kezdjem el magamtól, majd menjek főiskolára vagy egyetemre. Sok helyen azt látom, hogy magamtól tanuljak, nem kell egyetem, csak jól csináljam és értsek hozzá.

Sok helyen írják, hogy hiába értesz hozzá és foglalkozol vele, megfelelő paír nélkül szóba se állnak veled a munkáltatók.


Na de akkor hogy működik a programozóvá válás folyamata? Gondolom otthon foglalkoznom kell vele, ezt tudom, méghozzá SOKAT, ezzel sem lesz probléma. De utánna tanácstalan vagyok hogyan tovább. Papír kell? Milyen? Nem kell? Akkor egyáltalán szóba állnak velem?

Ebben kérném a segítségeteket. A válaszokat előre is köszönöm szépen!


2020. jan. 20. 11:12
 1/5 anonim ***** válasza:
Szóba állnak veled diploma nélkül is, viszont igazán jó munkát akkor kapsz ha tényleg érted a dolgod és nem csak gányolsz. Nem azt mondom, hogy a diplomások mind nagyon jó szakemberek, akiknek nincs diplomájuk azok meg nem értik a dolgukat. De ha megvan az eszed hozzá, és még fiatal is vagy nem nagyon értem miért ne mennél egyetemre. Természetesen elkezdheted magadtól is már előtte, sőt baromira illene. Egyrészt ha érdekel hajtania kéne a kíváncsiságnak, másrészt kipróbálni, hogy tetszik-e ez neked.
2020. jan. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Van olyan munkáltató, amelyik nem vár el diplomát, van olyan, amelyik elvárja. Én az egyedül tanulást nem javaslom, mert komolyabb szintre egyedül nem fogsz tudni eljutni. Vagy iratkozz be egy OKJ-s szoftverfejlesztő tanfolyamra, vagy keress egy jónevű tanfolyamot. Utóbbi milliós összegbe is kerülhet, viszont utána jó eséllyel el tudsz helyezkedni.
2020. jan. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kell az az egyetem...

A legeslegfontosabb az a munkatapasztalat!

Legkönnyebben az egyetemi éveid alatt tudsz munka tapasztalatot szerezni, második és harmadik évben, onnan könnyen felvesznek gyakornoki poziciókba...

Van, hogy ezek nem adnak semmi pluszt hozzád, nem kell szinte semmit csinálni, a későbbi CV-d szempontjából mégis magyon nagyon fontos!

A legtöbb munkahelyen, ami komolyan is vehető, azért manapság elvárják a diplomát is... Anélkül maximum akkor vesznek fel, hogyha van tényleges munkatapasztalatod, de ez egyre inkább paradox.

Olyanról azért hallani, hogy egyesek elmennek gyakornoknak egyetem alatt, és ott főállást kapnak, rendes juniori poziciót, még mielőtt befejeznék az egyetemet, a kettőt viszont együtt nem bírják és inkább a munka mellett döntenek.

2020. jan. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én tanultam magamtól is meg utána egyetemen is, több nyelven, több módszerrel, szóval:


Elsőnek azt mondom, hogy a programozáshoz szükséges algoritmikus gondolkodásmód legyen elsajátítva. Eehhez azt tanácsolom, hogy tanulj olyan nyelvet, aminek könnyű a szintaktikája, így magára a problémára figyelhetsz és nem arra, hogy mit hogyan kell kódolni, mert egy egyszerű kódot kapsz. Szerintem egy könnyű nyelven könnyebb megtanulni tiszta kódot is írni, hogy ezek a dolgok ujjgyakorlatok legyenek. Alapvetően a nyelvekben nincs akkora eltérés, ezért úgy mondom, hogy ha egy könnyű nyelvvel ráérzel, a nehezebb nyelvben már nem veszel úgy el, mert felismered ugyanazokat az eszközöket a nyelvben. Én elsőnek C++-t tanultam, ami rettenetesen elvette a kedvem és azt sem tudtam, mit csinálok, aztán Pythonnak álltam neki. Ezutóbbit javaslom, alapvetően egy egyszerű, de hasznos nyelv, sok érdekes könyvtárral (adatvizualizáció, neurális hálók és hasonló területen is), amit később is használhatsz, ha máshova sodor az élet.

Később visszatértem a C++-hoz és egyből leestek azok a dolgok, amik miatt korábban teljesen alkalmatlannak tartottam magam a pályára. És az olyan extra infók, mint például a pointerek megértése is könnyebb volt úgy, hogy a többi elméletét már tudtam a másik nyelvből.


Szóval:

1. Válassz egy könnyű nyelvet, mint a Python, amiben könnyű haladni és hamar lesz sikerélményed, illetve magát a problémamegoldást tudod gyakorolni mihamarabb.

2. Az alapokat sajátítsd el és gyakorold be jó alaposan. Erre vannak udemy kurzusok is, de a BME egyik képzésén tök jó oktatófelületet készítettek erre, ami akkor is hasznos és vannak jó kis típusfeladatok, ha nem vagy ottani hallgató(infopy.hu).

3. Most, hogy van valami a kezedben, keress magadnak egy olyan projektet, amit ezek segítségével össze tudsz rakni. Útvonaltervező, amőba vagy ami eszedbe jut és izgalmas feladat számodra. És kezdj el ezen dolgozni. Sokat fogsz keresgélni valószínűleg, de nagyon sokat fogsz tanulni is belőle és referenciának is jó lehet, ha később még hozzá-hozzányúlsz és javítgatod az új ismereteid fényében.


Ha megvagy vele, akkor kereshetsz bonyolultabb dolgokat is, tanulhatsz más nyelveket vagy elmélyedhetsz a kicsit különlegesebb könyvtárakban, ilyesmi.


Igazából programozni az orrvérzésig gyakorlást jelenti szerintem. Mindig lesz jobb, szebb, elegánsabb, egyszerűbb megoldás ugyanarra a problémára, új problémák, új felvetések, szóval folyamatosan tanulni fogsz és tanulnod is kell, ha piacképes akarsz lenni.


Egyetemre járni is jó, de ha lehet egy tanácsom, olyan szakot válassz, ami nem annyira szopatós, hogy ne tudj mellette saját projektekkel foglalkozni vagy dolgozni. Hiába tolsz ki egy bsc diplomát úgy, hogy csak azt csinálod, alapvetően senki sem az egyetemen tanul meg programozni. Ott csak megismerni a nyelv alapjait, persze jó sok matekkal mellé. Ami fontos, de jobban preferálom, ha egy diák mindenből kap egy kis ízelítőt és hagynak az oktatás mellett időt neki arra, hogy ezekben tetszőleges mértékben elmélyedjen, nem pedig pusztán a teljesítés feltétele mindent 100%-ra tudni (spoiler: háromnegyedét úgysem fogod használni, ezért érdemes a neked tetsző dolgomra rágyúrni még diákként, ehhez viszont szabadidő kell, ehhez meg egy olyan oktatás, ahol marad is szabadidőd anélkül, hogy buknál).


Ez a papír téma az IT-ben elég komikus. Egy szint felett kell a továbbhaladáshoz a szamárlétrán, de az elhelyezkedéshez nem. Ezért iy javaslom még a hallgatói jogviszony fennállása alatt állást keresni. A tapasztalat és a tudás az, amit nagyon néznek elsősorban. Később persze papír sem árt.

2020. jan. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
23%

Nagyon nem mindegy, hogy mostanában érettségiztél / fogsz érettségizni és megteheted, hogy főállású tanuló legyél, vagy dolgozol már és átképeznéd magad.


Ha az előbbi csoportba tartozol, akkor mindenképp hasznos az egyetem (jó és erős alapot ad). Már előttem írták, hogy mellette hasznos otthon hobbiprojekteken dolgozni és kb. a harmadik évben (kb. 5. félévtől) már dolgozni.

Ha nem dolgozol a suli mellett, akkor gondban lehetsz diplomázás után.


Ha átképeznéd magad, tehát munka mellett, akkor az első probléma, hogy munka után, hulla fáradtan nekiállhat az ember, de az az idő kevés lesz.

Én lényegében 2018. nyár óta úgy csináltam, hogy munka után 1-3 óra programozás (de ha épp valami projektben voltam és úgy adódott, akár 5-6 óra is), majd hétvégén mindkét nap több órányi tanulás.


Az iskolarendszeren kívüli OKJ felejtős, eszméletlenül gyenge, de kiadsz érte félmillió forintot. Én most végzek egy ilyenen.

A 4 hónapos bootcamp-ek is gyengék, felejtős. Hiába áll szerződésben az adott képző cég több céggel is, nem fogsz nekik se kelleni, de legalább 3 hónapig nem kereshetsz máshol állást. Képzési díj asszem egymillió forint. Ismerősöm járta meg egy ilyennel.


A CodeCool-nak van hétvégi, asszem 1,5 éves képzése, az már jó lehet és dícsérik is!


Az esti proginfó (vagy mérnökinfó) is jó lehet, én a proginfón túl vagyok az első féléven és már most úgy érzem, hogy sok hasznos dolgot tanultunk.

Viszont ez sem elegendő önmagában. Namost az ember dolgozzon, de találjon olyan munkahelyet, ahonnan elengedik órákra. Járjon be órákra, készüljön is rájuk. Legyenek hobbiprojektjei.


Én rengeteget tanultam a tanfolyam mellett, vannak hobbiprojektjeim. Abszolút nem kellek sehova, esélyem sincs, mert egy OKJ-s vagyok tapasztalat nélkül. Annyi álláspályázatom volt már, mint égen a csillag és két HVG Állásbörzét is alaposan körbesétáltam. Én lehet, hogy fel fogom adni... :(


Mindenki a Python-t javasolja első nyelvnek, hát... nem tudom. Szerintem nem feltétlen a legjobb, mert nem annyira tanulod meg mi az az egész, pozitív egész, lebegőpontos (lényegében a tört), karakter és szöveg típus, hogyan kell használni stb. Plusz túl sokat segít és az ember abba a hibába eshet, hogy a beépített függvényeket használja.

Muszáj manuálisan is megcsinálni a programozási tételeket, algoritmizálni, mindenfélét manuálisan implementálni, amit amúgy a nyelv tudna, különben nem igazán fejlődnek az ember programozáshoz szükséges készségei és véleményem szerint érteni se igazán fogja az egészet.


Én először Pascal-al kezdtem, még 2010-11-ben és nagyon minimálisan, de hogy létezik főprogram, függvény, eljárás, elágazás, ciklus, típusok - ott tanultam meg.

Erősen típusos, tehát megtanulod, hogy léteznek típusok és mire jók, hogyan kell használni őket. Én azt szerettem benne, hogy logikusan felépített, strukturált kódot kellett benne írni, elején a globális változók, függvények, főprogram, minden begin-end-del, a legvégén levő end után . és nem ;


2018-ban pedig C#-al kezdtem, eleinte önállóan. Mostmár nagyon szeretem a nyelvet (pont ez okozza majd a vesztemet :D), de eléggé horror kezdőknek, leginkább az OOP miatt.

A legnagyobb gond, mint tanulónyelv, az az vele, hogy mivel csak objektumorientáltan tudsz programozni benne, baromi hamar előjönnek az OOP-s dolgok, amikor még nagyon nem kellene és csak belezavar és hihetetlenül nehéz. Főleg, hogy én eleinte azt is autodidakta tanultam. Ráadásul egy olyan könyvből, amiben nem is a legjobban van elmagyarázva.


Összességében talán azt tudom mondani, hogy mégiscsak Python (mindenképp programozz otthon, nézd meg, megy-e, szereted-e).

Aztán ha tetszik ÉS főállású diák lehetsz még, akkor egyetem.

Ha tetszik, de dolgozó embernek kell lenned, akkor... nagyon erősen meggondolandó!!!!

2020. jan. 20. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!