Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan kezdjek el készülni az...

Hogyan kezdjek el készülni az emelt szintű történelem érettségire?

Figyelt kérdés

2020. máj. 19. 12:26
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


Itt találsz egy-két korábbi töri érettségi feladatsort.

Próbáld őket megoldani és keress még ilyeneket

Sok sikert az érettségihez:)

2020. máj. 19. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A 4 Száray könyv menjen kívülről, ott érdemes nézegetni a forrásokat is. Utána követelmény rendszert érdemes nézegetni, azon belül kérdeznek. Ajánlom a felkészüléshez B.Mátyus féle könyvet, szépen összefoglalja, de csak vázlat, szóbelire kevés elvileg(tapasztalatot nem tudok mondani, idén érettsegiztem:D)

Szóbelihez és írásbelihez is nagyon ajánlom Farkas Judit féle szóbelis könyvet, olyan témákat bont ki, amiket a többi könyv röviden elintéz. Ez írásbelire is jól jöhet. A Studium Generale könyv is jó, de az inkább a Farkas Judittal egyben.

Esszéhez: Nézegesd az OH-n az előző érettségiket, és peóbáld leelemezni a forrásokat utána megoldókulcs mit várt el. A forrásokra nagyon menj rá. A komplexnél a sajátosságokat érdemes átnézni. Inkább a korszakon átívelőt ajánlom, de ha jó a téma akkor mehet az összehaaonlító, csak akkor nézd át a sajátosságokat.


A legfontosabb a teszthez: 2017-től( de mehet régebbről is) az összes magyar+idegennyelvű(ez is le van fordítva) emeltet csináld meg. De ezt bőven elég előtte. Mondjuk áprilisban. Van erre is egy Maximos könyv abban vannak próbaérettségik, bár nehezebbek sokszor:D

Írj nyugidtan, ha esetleg még van kérdésed:)


Sok sikert neked jövőre!


Egy idén érettségiző

2020. máj. 19. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm:)

A Száray könyveket hogyan érdemes tanulnom? Kezdjem el előről átnézni, és írjak belőle vázlatot?

Hol találom meg a követelményrendszert?

A források elemzését hogyan tudom a legjobban begyakorolni?

Az esszéírást miből tudom nagyon jól megtanulni? Van valami könyv vagy oldal ami leírja, hogy milyen szempontok alapján kell?

Esetleg van olyan honlap vagy akármi, ami még sokat segített a felkészülésben?

A szóbelire kell majd külön, többet készülni?

2020. máj. 20. 10:50
 4/4 anonim ***** válasza:

1. Az attól függ, hogy te milyen típus vagy. Sok faktos társam kijegyzetelte, én pl sosem jegyzetelek, csak simán elolvastam a könyvet. Bár én kicsit későn kezdtem el átnézni szóval 1 nap/ 2 korszak volt:D egyébként a jegyzeteléshez talán azt ajánlom, hogy a kulcsfogalmakat és az ok-okozati összefüggéseket vázold fel, nyilakkal, esetleg visszautalásokkal. Mindenféleképp ajánlom, hogy a mellette lévő forrásokat nézd át, és igen mehet az elejétől. Majd ha érettségi előtt vagy, akkor én visszafele ajánlom az átnézést, mert a 9. 10.-es anyag általában könnyebb a legtöbb embernek.


2. csak simán beírod google: történelem követelmény-> első találat és kiad egy pdf fájlt. Abban ha letekersz ott lesz minden.


3. A forrás gyakorláshoz ha van tanárod tudsz segítséget kérni, de én azt ajánlom, hogy az előző érettségiket nézd át. 1. elolvasod a forrást, 2. leírod egy lapra mi lenne a rögzítésed+megállapításod. 3. leellenörzöd és tanulsz a hibákból. Ajánlom azt a rendszert, hogy az esszé feladatához igazítsd a megállapításodat. Ha pl Lux. Zsigmond külpol van, akkor a forrásból ne azt rögzítsd, hogy milyen várospolitikát folytatott. A megállapítás pedig általában következmény vagy előzmény. Ott is törekedni kell az ok-okozatra. Tehát kérdések ilyenkor a fejedben: miért? Mi vokt az oka? Mit okozott ez?


4. Az esszéíráshoz nagyon nagyon sok gyakorlás kell. Én 4 évig gyakoltam 2 évig emelt szinten. Nem egy könnyű dolog, de ha sokat írsz belejössz. Itt is jó ha van tanár aki kijavítja, abból nagyon sokat lehet tanulni. Youtubekn van Studium Generale töri szekcióna videója az esszé írásról nagyon ajánlom. Az SG-nek áprilisban van törimaratonja minden évben, az is szuper!


5. Honlap a Rubicon, Zanza de csak összefoglalónak, amúgy az kevés. M5 érettségi videók talán, de azt én pl. annyira nem szerettem, történelemcikkek.hu is nagyon jó, de az sokszor emelt+, cserében érdekes. Ajánlom, h9gy olvass sok töris könyvet, vagy filmeket: Band of brothers pl. Vannak évszám gyűjteménysk az segúthet, de csak mondom, hogy idén a tesztben összesen egy évszám volt:D az esszében pedig egy volt, ami nem volt benne az atlaszban.


6. Hát igen, a szóbeli az keményebb, ott több tudás kell, de ha jót húzol, amiről 20 percig tudsz beszélni, akkor nyert ügyed van. De húzhatsz szivatós témát is. Fontos, hogy a 20 perc nem rizsa emelt szinten, hanem tudás.


Alapbók az egész töri emelt logikai összefüggéseket kérdez, és talán a legfontosabb készség a szövegértés. Ha jó a szövegértésed boldogulni fogsz:)

2020. máj. 20. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!