Ápoló vagy orvos?

Figyelt kérdés

Üdv mindenkinek!


Jövőre fogok érettségizni és mindenképpen az egészségügyben szeretnék elhelyezkedni, azon belül ápoló vagy orvos szeretnék lenni. Mind a kettő nagyon közel áll a szívemhez, szívvel lélekkel csinálnám mind a kettőt, viszont nem tudom melyik lenne a jobb döntés :/


Tudnátok érveket és ellenérveket felsorolni mind a két pályához kapcsolódóan? Ti miért lennétek az egyik, és miért nem lennétek a másik?

Vagy bármi mást, ami eszetekbe jut a témával kapcsolatban.


Kérlek ne gyertek azzal, hogy ezt nekem kellene tudni, ne más mondja meg mi legyek. Egyszerűen csak kíváncsi vagyok mások véleményére.

Csak nagyon félek, hogy rossz döntést hozok. Illetve hallottam már több történetet, hogy pl Marika ápolónak jelentkezett, de végül váltott orvosira és a fordítottját is, hogy orvosiról ment ápolóira, mert megbánta, én pedig nem szeretnék váltani, állami féléveket, és időt pazarolni.



2020. máj. 26. 19:40
A kérdező szavazást indított:
Ápoló
Orvos
34 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

Ha megvan hozzá a képességed, akkor menj inkább orvosnak. Ha megfelelő területre szakosodsz, akkor tudsz magánrendelőt nyitni. Illetve hallok olyanokról, hogy orvosok vállalkozásban beszámlázva átjárnak időnként másik kórházakba. Akár átjárnak külföldre is egy-egy napra.

Ápolóknál nem tudom mennyire gyakori ez. Róluk nem hallottam ilyen sztorikat, de lehet, hogy náluk is működik ez. A magánrendelés viszont biztos kiesik.

2020. máj. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ötödéves orvosis vagyok. Ahogy én látom:

Orvosnak előny, hogy sokkal nagyobb tudást kapsz kézhez, szélesebb a kompetenciaköröd, idővel a fizetésed is jobb lesz. Hátrány, hogy rajtad a felelősség, te vagy előszedve, ha valami rosszul sül el, sokkal többet kell tanulni, tovább tart az egyetem, sok felesleges dolgot is át akarnak neked adni. A képzés főleg elméleti, gyakorlati tudásért önszorgalomból lehet tenni, vagy majd rezidens korodban megtanulod. Költségeit tekintve is drágább orvosnak tanulni.

Ápolónál előny, hogy azért vannak komoly döntések, amiket nem neked kell meghozni, hanem majd az orvosnak, aki nem érzi magát annyira nyeregben ilyen helyzetekben, annak ez előnyös lehet. Több a betegkontaktus, sokszor a megfelelő ápoláson múlik, hogy él vagy hal a beteg, gyakorlatorientált az egész. Hátránya, hogy nagyon rossz a fizu, ugyanúgy ügyelsz, mint egy orvos, de kb nulla megbecsültség, te fogod kapni az első csapásokat az elégedetlen/agresszív/akármilyen betegektől, nem akkora a kompetenciád, tehát van amit orvos nélkül magadtól egyszerűen nem csinálhatsz, hiába vagy már tapasztalt vén róka.

2020. máj. 27. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Sssaszem ***** válasza:
49%
Második kérdező, milyen orvos leszel? Milyen orvos szakterület érdekel?
2020. máj. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Én ápolónak tanulok, felvettek volna orvosira is de az utolsó pillanatban sorrendet módosítottam. Ami emellett szól szerintem, az az, hogy sokkal "emberközelibb" ami nekem nagyon fontos volt, illetve talán kevésbé stresszes mint orvosnak lenni, ahogy azt a második válaszoló is mondta. És nemtudom ez mennyire szempont, de az egyetemet elvégezni is jóval egyszerűbb mint egy orvosit, de ne értsd félre itt is vannak húzós tárgyak és bőven nem nevezném büfészaknak. Viszont nagyon nem megbecsült szakma sajnos, amennyire látom az orvosok is lekezelőek sokszor az ápolókkal, és hát meggazdagodni sem nagyon lehet belőle. Amit szintén a második válaszoló írt tény, hogy "te fogod kapni az első csapásokat az elégedetlen/agresszív/akármilyen betegektől", de ugyanakkor erről az oldalról nagyon hálás foglalkozás is, a jófej betegektől elég pozitív visszajelzést fogsz kapni ami talán kárpótol az előbb leírtakért. :) Szerintem azt mérlegeld, hogy az elismerés a fontosabb neked, az, hogy a szakmádban egy a külvilág által jobban megbecsült valaki legyél hatalmas tudással, és hogy van e benned elég elkötelezettség ahhoz, hogy végigtanulj sok-sok évet, még egyetem után is,vagy az, hogy kicsit talán nyugisabb életed legyen, több kontakttal.És szerintem ápolóként fontosabb az is, hogy empatikus,kedves ember legyél és türelmes, ami ugyan egy orvosnál is csak pozitívum, de nekik úgymond elnézik ha bunkók(félreértés ne essen, egyáltalán nem általánosítani akarok és lebunkózni minden orvost <3 ), viszont az ápolóknál ez eléggé kulcsfontosságú. Tényleg csak te tudhatod, hogy mi az ami jobban passzol hozzád, de bárhogy döntesz is egy nagyon szép szakmád lesz. :) Sok sikert a jövőben!
2020. máj. 27. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, sokat segítettek!


2. és 4. válaszolónak írnám: szívem szerint ápolónak mennék, csak olyan rossz érzés tölt el, ha arra gondolok, hogy hiába tanulok évekig az emberek úgy is semmibe néznének, mivel ez nem egy megbecsült szakma. Az nem elég, hogy a betegek, hozzátartozók semmibe veszik az ápolókat, de nem egy alkalommal láttam orvosokat is úgy beszélni az ápolókkal, ahogy a kutyával sem beszélünk (ok nélkül, csak azért mert megteheti). Amit viszont nagyon nem értek, mert én úgy gondolom egy ápolónak és orvosnak csapatban kellene dolgoznia, mert egyikük munkája sem hatékony a másik nélkül, elengedhetetlenek egymásnak.

2020. máj. 27. 19:25
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, ha van rá kellő szorgalmad, képességed, türelmed, anyagi forras akkor inkább orvosnak. Sajnos igen az ápoló mint szakma aligha megbecsült. Én nem szívesen járnék egyetemre úgy hogy tudom hogy sosem fofok annyit keresni vele amennyit megérdemelnék.


Amúgy nem egészségügyi karon tanulok, tehát pontos infókat nem tudok nyilvan, de nekem semmi motivációm nem lenne így.

De igen sajnos ezt neked kell tudni:D

Viszont az orvosit sokan nem bírják, sokkal nehezebb mint kb minden más szak, nagy felelősség is.

Esetleg gyógytornászat nem jön-e szóba?

2020. máj. 28. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#3-masnak: aneszteziológus leszek

Kérdezőnek: az egészségügy nem egy hálás terület. Érni fog igazságtalanság orvosként és ápolóként is. De ha valóban ez érdekel, akkor próbálj meg a pozitív dolgokra koncentrálni. Pl. arra, hogy megmentheted valakinek az életét, még ha nem is lesz hálás. Arra, hogy mennyi jót tehetsz. Fontos az elismerés, és nekem is egy nagy tüske a szívemben, hogy a magyar betegek igen nagy része úgy gondolja, hogy minden magyar orvos egy bunkó képzetlen valaki, és bármit csak magyar eü-t ne. Ezt sajnos félig meddig el kell tudni fogadni, és továbblépni.

2020. máj. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Amelyikhez a szíved jobban húz. Ha nem vesznek fel orvosira akkor b tervenk az ápoló jó. De ha elvégzed az ápolót akkor biztos lehetsz még orvos utána is. Bármelyiket is választod, sok sikert! Mindkettő nagyon szép szakma.
2020. jún. 4. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!