Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Valamilyen tanács továbbtanulá...

Valamilyen tanács továbbtanulással kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Eléggé elveszettnek érzem magam mostanában. Jövőre fogok érettségizni, azonban szinte fogalmam sincs, hogy mit szeretnék csinálni utána. A tanulmányi résszel szerintem nincsenek nagy gondok, eddig kitűnő az átlagom, van egy B/2 nyelvvizsgám németből, töriből fogok majd emeltezni. A jövőben szeretnék valami stabil munkahelyet, ami az anyagiakat tekintve is elég jó és esetleg segíthetem majd a szüleimet is. Tudom, hogy a pénz nem minden, de azért nem szeretnék úgy élni, hogy folyamatosan szorongok miatta.

Szóval ha magolásról vagy akár normális tanulásról van szó, az egész jól megy. Ezenkívül eléggé introvertált vagyok, szeretek olvasni, eléggé érdekelnek a történelmi dolgok, és mostanában egyre többet fogalkoztat az aktuális politika,gazdaság is. A matek, informatika nem az erősségeim, így ezek sajnos ki vannak lőve. A DE jogász szakán goldolkodom, de kicsit félek, hogy esetleg nem nekem való. Tudnátok ezek alapján valami tanácsot adni, hogy milyen irányban érdemes továbbhaladnom? Köszönöm ha elolvasod és segítesz:)



2020. jún. 13. 19:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Szia! Nem szeretném, ha csalódás érne, ezért elmondom, hogy hiába van bármilyen diplomád, nagyon nehéz munkát találni. Én 2 éve végeztem a mesteren, azóta elvégeztem még 3 OKJ-t, és azóta sincs munkám, pedig hetente küldöm az önéletrajzaimat pályázatokra. Az a baj, hogy az egyetemeken elméleti oktatás van, szinte semmi gyakorlat nincs, a munkahelyeken viszont azt nézik, mennyi tapasztalatod van. Én is mutatom a 2 diplomát meg az okleveleket, de meg se nézik, egyből azt kérdezik, mennyi tapasztalatom van. Az meg nincs, hogy is lehetne, ha nem kezdhetek el sehol dolgozni. Ez ördögi kör. Szóval bármilyen szakra mész is, figyelj arra, hogy már az egyetem alatt kezdj el bedolgozni valahova, és az később releváns szakmai tapasztalat lesz. De semmiképp se gondold azt, hogy ha megvan a diplomád, egyből kapsz egy szuper állást. Sokan így gondolják, és hatalmasat koppannak.
2020. jún. 13. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Államtudományi, társadalomtudományi irány vagy esetleg tanárképző? Nem azt mondom, hogy hú de jól fogsz élni egy tanári szakkal, de biztos munkahelyet kapsz. (Mondjuk egy történelem-angol szakpár ütős lehet, magánórákat is tudnál adni kiegészítésként:))

Az államtudományi szakoknál több lehetőség is van, de konkrétan nehéz velük elhelyezkedni szerintem.

[link]

Próbálj meg szemezgetni innen is.

Sok sikert!:)

2020. jún. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én tuti valami egészségügyi pályát választanék.

Pl az orvosi diagnosztikai analitikusok már egész jól fognak keresni, most eü.-ben több fizetés emelés is lesz. Ott az ügyelet is ami még dobhat rajta, magánhelyen meg még jobban fizetnek.

Vagy dietetikusként indíthatsz saját vállalkozást és nem csak kórházakban lehet elhelyezkedni.

Mindamellett külföldre is keresik őket, és állásod akár még egy járvány idején is lesz.

Tudom, hogy inkább a töri érdekel téged de én a helyedben átnézném ezeket is, hátha valami megtetszik :)

2020. jún. 14. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló kommentjéhez azt tenném hozzá,hogy a munkatapasztalat miatt a levelező lehet a legjobb választás.Mire megkapod a diplomádat(pl.5év múlva),már 5 éves munkatapasztalatod is van,ami szerintem nagyon jó dolog,és ugyanannyit ér a diploma,ugyanazokat a vizsgákat teszed le,és ha önköltségesen vagy,még a tandíj is lazán megvan,és még pénzed is marad. :D
2020. jún. 14. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kár, hogy a matek és infó nem mennek, az infóban iszonyatosan nagy jövő van, egy jól képzett programozónak a következő 30-40 évben nemigen kell aggódnia a munkanélküliség vagy az alacsony fizetés miatt. (Nyilván nem néhány hónapos tanfolyamokkal lehet ezt a képzettséget megszerezni.) Sajnos ha a matek nem megy, akkor közgazdász, mérnöki vonalak is kilőve.


A joggal nagyon óvatosnak kell lenni, óriási a túlképzés. A most végző jogászok is gondban vannak, mert sem a piacnak, sem az államigazgatásnak, sem a bíróságoknak, se senkinek nincs annyi üres álláshelye, ahányan a pályakezdő jogászok vannak. Ami az anyagiakat illeti: egy multinál céges jogászként komoly pénzekért lehet menni (sok és stresszes munkával, amit persze a többség bevállalna, de) ezekre nehéz bekerülni, mert a fiatalok közül csak a legjobbakkal áll egyáltalán szóba egy komoly cég. Ha a jogot választod, akkor elképesztően fontos, hogy kitűnj (ha a legjobbak között vagy, akkor könnyebb lesz állást, jó állást kapnod): jó jegyek, főleg jó szigorlati jegyek, gyakornoki munkák (sok cég a diploma megszerzése után olyat foglalkoztat, aki már az utóbbi X évben ott sertepertélt körülöttük = végezte az irodai kulimunkát a kávéfőzéstől a fénymásolásig).


A kitűnésnek van még egy olyan módja (a jogon és máshol is), hogy felszedsz néhány extra képességet, melyek a piacon értékesek. A pályakezdő jogászok többsége nem beszél folyékonyan idegen nyelvet. Ha úgy lépsz ki az egyetemről, hogy van tárgyalóképes angolod, németed, franciád, oroszod, illetve ebből valamennyi, akkor százszor értékesebb vagy, mint a legtöbb társad. A legtöbb jogásznak fogalma sincsen a számítógépekről. Írtad, hogy nem vagy nagy infós, de szerintem pár éven belül az informatikai jog nagyon fontos lesz (már most is égető szükség lenne a neurális hálós algoritmusok jogi szabályozására, és ez gyerekcipőben jár), a jogászok között szerintem nagy kunsztnak számít majd, ha valaki tud egy kicsit programozni, és ezért a deep learning cégekkel (ilyenből most is nagyon sok van, hamarosan még több lesz) értelmesen is meg tud kötni egy szerződést (nem kell neki minden sort külön elmagyarázni). Hasonlóan hasznos lehet némi közgazdasági, üzleti vagy pénzügyi tudás: sok jogi irodának van dolga például adóügyekkel, nyilván az olyan fiatal kollégát szeretik, aki tudja, hogy néz ki egy adóbevallás, és nem kell rá hetekig betanítani.


[Az utóbbi időben a rokonságban kettő is végzett jogot: az egyik majdnem évfolyamelső volt, már egyetemi évei alatt sokat dolgozott gyakornokként, két idegen nyelven is tisztességesen tud; a másik nem foglalkozott a tanulmányaival, bukdácsolt, több évet csúszott, csak a nyári kötelező szakmai gyakorlatai vannak "tapasztalatként" (ami néhány hét összesen, és mivel kötelező, mindenki más is fel tudja mutatni), egy idegen nyelvet se beszél normálisan, mindössze a diplomához kötelező középfokú nyelvvizsga van kipipálva. Előbbinek két cég is tett ajánlatot (a diplomázásakor kb. azonnal), a másik hónapok óta munkanélküli, a legtöbb helyen a beküldött cv-jére se reagálnak.]

2020. jún. 20. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Még folytatom, csak már nem akartam túlnyújtani, így is hosszú lett. Még néhány ötlet.


Egyre nagyobb a jelentősége a mentálhigiénének. Nem tudom, pszichológiai tanulmányokat folytatni mennyire jó döntés, de talán megkérdezhetsz olyat, aki ilyesmit csinált, ilyenből él.


A tanári pályát lebecsülik, de szerintem az egyik legszebb és legfelelősségteljesebb dolog. Az anyagi megbecsültséggel sajnos komoly gondok vannak, de én optimista vagyok, és azt tippelem, hogy ez a közeljövőben (néhány éven belül) változni fog.


Az egészségügyi vonalhoz, amit valaki említett feljebb, még az orvosit is hozzátenném. Elég kemény dolog, de a kívánalmaid ("stabil munkahely", ami "anyagilag is elég jó") lényegében teljesülnek. Az utóbbi időkben elég komoly ösztöndíjprogramok indultak be, így már egy kezdő orvos se olyan bántóan keveset keres, mint mondjuk 10-15-20 éve, szakorvosként meg tényleg egész szép pénzeket lehet hazavinni (sok, nehéz és stresszes munkával*), és várhatóan az új kamarai vezetés ezeket még feljebb fogja harcolni. Szintén egészségügyi vonalon ott van még a gyógyszerészet, de ahhoz kell valamennyire matekos fej (írtad, hogy nem az erősséged, de ha nem vagy benne nagyon gyenge, talán szóba kerülhet).


Még az előző írásomhoz, ahol a "kitűnésről" írtam. Persze bármit csinálsz, ha az egyetemi éveid alatt megbecsülöd magad, hajtasz, és jobb (= a munka szempontjából értékesebb) leszel a többieknél, akkor az mindenhol előnyödre válik. Nem ugyanaz elitgimnáziumban tanítani, mint egy szegregált suliban - a tanárszak legértékesebbjei "választanak először"; vannak kifejezetten jó kórházi helyek és kifejezetten vacakok - az orvosi legértékesebbjei "választanak először".


* Az orvosi kifejezetten ilyen, de azért állandó fagyinyalást máshol se várj. Az "anyagilag elég jó" pozíciókért - ha nem nagyon befolyásos családba születtél - mindenhol elvárnak valamit: sok vagy nehéz munkát, vagy nagy felelősséget, vagy különleges képességeket, vagy nagy stressztűrést, vagy kockázatvállalást, valamit.

2020. jún. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!