Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy kezdjek neki a tanulásnak...

Hogy kezdjek neki a tanulásnak ennyi év után?

Figyelt kérdés

Kb 10 éve tanultam utoljára suliban, akkor se ment igazán jól, tanulási nehézség miatt.

Viszont kitűztem egy célt, hogy szeptembertől újra a könyvek fölé üljek és magamba tanuljak, már azért is hogy fejlesszem magam, bővitsem a szókincsem, művelődjek stb.. Na de hogy kezdjek neki ennek a tömény tananyagnak? (11.osztályos tananyag) Arra gondoltam hogy veszek spirál füzeteket, és kezdésnek kijegyzetelem leírom a könyvben a lényeges, vastagbetűs kiemelt dolgokat. Aztán szakaszonként próbálom memorizálni. Én úgy gondolom ha elég kitartóan csinálom akkor egy időután megmarad fejben is a lényeg és fel tudom mondani magamnak. Vagy hogy kellene? Ti hogy kezdetének neki?

Köszönöm a választ


2021. júl. 16. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Nagyban függ attól, hogy milyen tananyag, milyen jellegű tanulás és mi a célod vele. Sajnos egyik iskolában sem igazán tanítanak meg tanulni, pedig ez volna a dolgok alapja. Ha sikerülne módszertant adni hozzá, hogyan lehet elsajátítani a dolgokat, akkor sokkal könnyebb lenne megtanulni. Ehelyett az iskolák általában csak leadják az anyagot, kiadják, hogy tanuld meg, ahogy tudod/akarod, aztán számonkérik rajtad és ha igazán jól megy, akkor learatják a babérokat, hogy ők tanították meg neked, ha nem megy, akkor meg mossák kezeiket, hogy te vagy a hibás, mert nem tanultál elég jól.


A 11. osztályos anyag nem egységes, nem is egyetlen anyag, hanem több féle eltérő tantárgyak és eltérő témakörök alkotják (ugyanúgy, ahogy a többit is). Mindegyikhez eltérő előismeretek és eltérő tanulási módszer kell a megértéséhez, megismeréséhez.


Vers tanulásnál fontos, hogy szó szerint megtanuld a leírt szöveget. Ehhez legfeljebb különféle módszereket tudsz használni, hogy jobban menjen. Pl. képeket társítani a vershez, amik segítenek megjegyezni.

Vers elemzésnél viszont nem a szó szerinti megjegyzés a cél, hanem hogy értelmezni tudd a szöveget, felismerj benne bizonyos gondolatokat, motívumokat, amiket kapcsolatba tudsz hozni más hasonló, vagy pont hogy nagyon eltérő dolgokkal. Itt az a fontos, hogy megértsd a szöveg mondanivalóját és átfogóbb rendszerekben tudd elhelyezni azt.

Egy író/költő életrajza kicsit átmenet a két dolog között, mert bizonyos adatokat (születési dátum, lakhely, életrajzi események, stb) memorizálni kell, míg más dolgokat itt is el kell tudni helyezni egy rendszerben, kapcsolatokat találni más alkotók munkásságával.


A történelemnél is hasonló a helyzet, hogy az évszámokkal, dátumokkal nem nagyon tudsz mást csinálni, mint bemagolod, hogy mi mikor történt. De az évszámokra tudsz egy keretként tekinteni, amikre felfűződnek az események és ha megismered a megfelelő összefüggéseket, akkor fel tudod fűzni az évszámokra a logikai összefüggéseket, elkezded folyamatában látni a dolgokat, hogy egyik történésből milyen folyamatok és cselekvések vezettek el a másik történésbe, hogyan formálódott az abban részt vevő emberek gondolkodása, igényei, amik miatt így vagy úgy alakultak a dolgok.


A matematika egyik részét szabályosságok alkotják, amiket egyszerűen el kell fogadni és meg kell tanulni, hogy úgy vannak. A másik része pedig arról szól, hogy a megtanult szabályosságokat alkalmazva elméletibb, vagy gyakorlatiasabb problémákat oldasz meg. Minél több ilyen feladatot oldasz meg, annál több gyakorlatod lesz benne, hogy a megtanult dolgokat elővedd az emlékezetedből és a különféle helyzetekben alkalmazni tudd. Illetve ezektől értelmet is nyernek a megtanult dolgok, nem csak passzívan tudni kell, hanem elkezded használni, így hasznos eszközzé válik passzív tudás helyett.


Ha csak az a célod, hogy bepótold a tudást, ami korábban kimaradt, de nem vizsgázni akarsz belőle, vagyis csak önmagadnak akarsz megfelelni, nem a vizsga követelményeknek, akkor szerintem jobban jársz, ha szórakoztatóbb, élvezetesebb formában próbálsz ismeretterjesztő dolgokat fogyasztani. Ezek élvezetesebbek, érdekesebbek, szórakoztatóbbak lehentek, így könnyebb fogyasztani őket és jobban felkeltik az érdeklődésed, inkább ösztönözni fognak, hogy foglalkozni akarj velük. Kevésbé szárazak, rigegek, mint az egyszerű iskolai tananyag, amitől könnyebben elmehet a kedved. Főleg, ha nincs se kényszer, hogy mindenképp csinálnod kell, se ösztönzés/segítség egy tanár képében, aki megpróbálja elmagyarázni, számon kérni rajtad, hogy foglalkoztál-e vele, sikerült-e haladnod.


Egy csomó féle ismeretterjesztő műsor létezik a YouTubeon is, mint a Szertár csatorna, vagy a Mindentudás egyeteme, stb. Érdemes lehet pl. keresni egy-egy olyan történelmi korszakot, vagy egyéb témát, amit egy ilyen könnyebben fogyasztható formában feldolgoztak, aztán megnézni, hogy ugyanez milyen formában szerepel a tankönyvekben.

2021. júl. 18. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Értem. Nagyon köszönöm a hasznos választ! Hát egyelőre az a cél hogy magamnak tanuljak fejlesszem magam, aztán majd meglátjuk mennyire megy/nem megy
2021. júl. 22. 14:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Keresd a minél szórakoztatóbb, érdekesebb (persze mellette értékes és informatív) dolgokat. Az oktatás zömét azzal teszik teljesen tönkre az iskolák és tanárok, hogy kötelezővé teszik, beléd verni, méginkább csak számon kérni akarják, ezért unalmas, kényszeredett lesz az egész "tanulás". Ahelyett, hogy érdekessé tennék, az érdeklődést keltenék fel iránta, hogy minél jobban meg akard ismerni és ezért boldogan szívnád magadba a tudást.


A nyelv tanulással is az a gond, hogy a legtöbb helyen csak a kényszerekkel, kellemetlenségekkel szembesül az ember. Pedig egyre több fiatalon látszik, milyen könnyen, gyorsan magukba szívják a nyelvet, ha a játékok, filmek, egyéb dolgok érdeklik és motiválják őket annyira, hogy merjenek és akarjanak foglalkozni vele.

Még mindig egyetemisták tízezreinek kell kimenteni a diplomáját, mert nem képesek nyelvvizsgázni, hogy megkapják. Miközben ha filmek, sorozatok, könyvek, játékok érdeklik az embert, egy csomóan örömmel és lelkesen meg tudtak már tanulni miatta nem csak könnyebb világnyelveket, mint az angol, de még olyan nehéz és ritka nyelveket is, mint a japán, koreai, stb.


Keresd meg, hogy téged mi érdekel és ahhoz milyen tanulmányok, tudományok állhatnak legközelebb. Illetve ha még nem tudod mi érdekel, akkor kezdj el nyitottan és érdeklődve körülnézni, kóstolj bele minél több dologba!


A tanulásra is igaz, amit Konfúciusz mondott a munkáról: "Ha azt csinálhatod, amit igazán szeretsz, akkor egy percet sem kell többé dolgoznod egész életedben." Ha megtalálod, mi érdekel igazán, akkor a vele kapcsolatos tanulást is élvezni fogod és nem nyűgnek érzed - főleg, ha megtalálod olyan formában előadva/becsomagolva, ami fogyasztható számodra és nem elvont, unalmas és nezehen feldolgozható.


Sok sikert és kitartást!

2021. júl. 22. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!