Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek hova mehetek tori...

Szerintetek hova mehetek tori emelttel?

Figyelt kérdés
Mennyire keresett meg a jogi szakma?tortenesz alapszak+nemzetkoi tanulmanyok mwsterszakrol velemeny?szivem szerint tortenesznek vagy regesznek mennek, de nem egy hid alatt szeretnek lakni.Milyen szakok vannak ahol torit is tanulunk, de azert a kesobbiekben kereshetunk is valamit?alapszak+mester is johet

2023. jan. 27. 13:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen szakok vannak ahol torit is tanulunk, de azert a kesobbiekben kereshetunk is valamit?"

Mindenféle nyelvszak. Bár valami nem árt még mellé.

2023. jan. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
88%

Figyi, én is így kezdtem a pályaválasztást annak idején, de ez marhára nem jó ötlet. Úgy értem, először azt kéne kitalálnod, mit akarsz csinálni, és utána ahhoz kéne egyetemi szakot, végül pedig faktot/emelt érettségi tárgyat választani. Nekem is az volt a bajom, hogy 10. végén halvány lila fogalmam sem volt, mit akarok csinálni. Úgy voltam vele, hogy a töri+nyelv kombó azért elég sok helyre jó, akár humán vagy gazdasági irányba is. Nekem szerencsém volt, mert végül pont olyan szakot néztem ki, amihez mindegyiket elfogadták. Persze, ha már túl vagy a fakt választáson, esetleg az érettségin is, akkor leszűkülnek a lehetőségek, de ne abban gondolkodj, hogy mit lehet kezdeni az érettségiddel. Az érettségi 18-19 évesen fontos, és utána semmikor máskor nem, ha továbbtanulsz (kivételek azért nyilván vannak). Szóval azt gondold át, hogy mi érdekel, mi a fontos számodra (ennek a fizetés is része lehet), ne azt, hogy mire jó az emelted. Ha kell, érettségizz újra, de ne elégedj meg egy random szakkal csak azért, mert oda jó a töri emelt, mert vagy hamar kiégsz munka közben, vagy már az egyetem során sem lesz elég motivációd a diplomához.

A jogról és a nemzetközi tanulmányok szakról hetente látok itt kérdést, úgyhogy érdemes megnézni azokat. Általában az elmondható, hogy a "büfészakokkal" (utálom ezt a kifejezést, pedig nem ilyen szakra jártam) is van egy-két ember, aki tök jól keres. Egyszerűen azért, mert ők a legjobban az adott területen, vagy éppen nekik voltak olyan kapcsolataik, egyéb készségeik, amikkel kiemelkedhettek a többiek közül. Úgyhogy ha elég motivált vagy, akkor a legtöbb szakból meg lehet azért élni, de ha csak úgy elvagy a törivel, akkor lehet, hogy inkább mást kéne választani.

2023. jan. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"először azt kéne kitalálnod, mit akarsz csinálni, és utána ahhoz kéne egyetemi szakot, végül pedig faktot/emelt érettségi tárgyat választani"

Aki még nem tudja, hogy mit akar, mert honnan tudná, annak hiába mondasz ilyet. Ő annyit tud, hogy a töri érdekli, és elfogadja, hogy még tanulnia kell, tehát mit akar? Törit tanulni. Jó ez így, amíg nincs jobb ötlete.


Kérdező, hogy rájöjj, mit is akarsz, ahhoz az kell, hogy minél jobban megismerd saját magadat. Ehhez pedig az kell, hogy kezdjél el dolgozni, ne csak az iskolában meg edzésen éld az életedet. Az ötven óra önkénteskedés is hasznos lehet: lehetőleg több helyen dolgozd le, és ne iskolában (hiszen az iskolai közeget már ismered, hogy egy iskolán belül mit szeretsz csinálni meg mit nem, arról azért már van elképzelésed, gondolom), hanem máshol. Ezen kívül is vállalj diákmunkákat, elég idős vagy már hozzá. Ezek közben alakulhat ki, hogy merrefelé lenne érdemes elindulnod. De ne stresszeld túl, nem egy egész életre kell választanod manapság már.

Tanulni meg tanuld a törit is, meg a többit is, ami érdekel, de azért ne hanyagold el teljesen a többit sem, amíg nem tudod, hogy mi leszel, ha nagy leszel, mert még az is lehet, hogy egy olyan tantárgy fog kelleni később, ami most még fel sem tűnik, hogy jó lehet valamire.

2023. jan. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
#3 Értem, mint írtam, nekem is ez járt a fejemben. Csak a töri tanulásához úgy igazán egyedül a töri szak jó. Persze, vannak nyelv szakok is, ahol tanulnak törit, de az elhelyezkedés szempontjából azok sem feltétlen jobbak. Csak arra akartam kilyukadni, hogy azon érdemes gondolkodnia, hogy hosszútávon mik a céljai. Én is szerettem a törit, még töri tanárin is gondolkodtam, de végül egy teljesen más irányba mentem, mert rájöttem, hogy több okból kifolyólag sem akarok tanár lenni. Mert pl. zavart a fizetés, nem akartam huszon-harminc x gyerek előtt beszélni, nem akartam naponta különböző osztályok anyagából felkészülni... Úgyhogy szerintem nagyjából ugyanarra gondolok, mint amit te is írsz: a kérdezőnek arra kéne rájönnie, hogy a gyakorlatban mit akar csinálni. És igen, ehhez a közösségi munka vagy a diákmunka is jó lehet, de nem célszerű csak az alapján választani, hogy egyszer épp a töri faktot jónak tartotta.
2023. jan. 27. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
83%

A jogot nem ajánlom, egyáltalán nem keresett, túlképzés van belőlük. A nemzetközi tanulmányokkal is nehéz elhelyezkedni.

Én valamilyen nyelvszakot ajánlok, magántanárokra lesz kereslet.

De az előttem válaszolóknak igaza van abban, hogy előbb gyűjts információt a szóba jöhető szakokról.

2023. jan. 27. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
87%

Azt is érdemes figyelemebe venni, hogy itthon képzeled el az életed, vagy külföld is érdekel?


Joggal csak itthon fogsz tudni dolgozni nagy valószínűséggel. Ha állami alkalmazott leszel, akkor a fizetésed "jó" lesz, de nem annyira jó. Illetve valamilyen szinten ki vagy téve a politikának, bármennyire is függetlennek kellene lennie a bíróságoknak. Illetve ahhoz, hogy érdemi munkát végezz, szakvizsgáznod is kell majd egyetem után. Nagyon sok itthon a jogász, nincs ennyire szükség igazából. A jó állásokat meg csak a legjobbak kapják meg.


Nemzetközi tanulmányoknak önmagában semmi értelme, haszna. Ha erre adod a fejed, akkor nagyon sok hallgatói körben benne kell lenned: IDSA, stb. NT-n a tanulmányok önmagában semmit nem adnak, ott neked kell keresni a jó kapcsolatokat, lehetőségeket, másképp egy kis hivatalnok leszel.

2023. jan. 27. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"nem célszerű csak az alapján választani, hogy egyszer épp a töri faktot jónak tartotta"

Persze, de azért ha egyelőre csak ennyit tud, akkor menjen csak szépen a töri irányába, addig is tanul - legalább egyelőre olyasmit, ami érdekli is - vagy pedig menjen el dolgozni, hogy megtapasztalja, hogy milyen az élet teljes munkaidős állásban diploma nélkül. Az is hasznos tapasztalat lehet. Mindenesetre amíg nincs konkrétabb cél, addig szerintem nem érdemes olyasminek a tanulásába kezdeni, ami nem is érdekli annyira, meg amivel ő maga sem tudja, hogy mihez fog majd kezdeni, mert ennyi motiváció kevés bármilyen egyetemi szak elvégzéséhez. Ha már olyasmit kell tanulni, ami nem is annyira érdekel, akkor legalább tudjam, hogy milyen cél elérése érdekében kell ezt most letolnom a torkomon, akkor sikerülhet. (Én így éltem túl épp a törit :) a saját szakomon belül - tudtam, hogy ennyi törit még muszáj tanulnom ahhoz, hogy aztán végképp megszabadulhassak tőle, és így átevickéltem. :) )

2023. jan. 27. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Eloszor is koszonom szepen a segitokesz valaszokat!!!Akkor annyit meg odairnek kiegeszitesnek, hogy 12.-es vagyok, es h 2 hete adtam le a emelt informatika faktot a toriert, mert rajottem h az info egyaltalan nem erdekel…(van belole egy 87%os kozepem), es sajnos a diakmunka esik, mivel a erettsegire valo tanulas, es a sport mellett sajnos erre nincs idom(ezen a teruleten nem szeretnek sem tanulni, sem dolgozni).Es vegul, hogy mindenkeppen szeretnek egy mesterszakos diplomat, es valahogy majd kiemelkedni a tobbiek kozul, mert ez tenyleg nagyon erdekel.

Egy sima gazdasagi szakra meg nem akarok odaallni 23848.-nek a sorba, mert jajj”biznisz”😅(aztan ki tudja, meggondolom magam, eslehet ott

kotok ki)

2023. jan. 28. 05:34
 9/14 A kérdező kommentje:
*marmint a tori+nemzekozi tanulmanyok ami erdekel(+a regesz, de Indiana Jonesokra mar nincs szukseg)
2023. jan. 28. 05:35
 10/14 Reaper971 ***** válasza:
100%

Én történelem alapszakot végeztem az ELTE-n, utána rögtön muzeológia mestert, szintén ugyanott. MA-s záróvizsga után megkérdezik, hogy szeretnél-e a szakmában maradni, mert ha igen szívesen segítenek az elhelyezkedésben, így munkanélküli nem leszel. Nekem pályakezdőként 1 hónap alatt sikerült a szakmában állást találnom, egész korrekt fizetésért pályakezdőhöz képest (480 bruttó+caffeteria). Nyílván nem világbajnok itt a pénz a szakmában, de híd alá se kerülsz vele. Ha történelemmel akarsz foglalkozni akkor 3 dolog jöhet szóba: levéltár, muzeológia, régészet... a többit hagyd a francba semmi értelme... hogy Közép-Európa kutató szak, kulturális örökség, meg film minor és mittudomén. A történelemmel még szerencséd van, mert ténylegesen létező szakmák kapcsolódnak hozzá, nem úgy mint a bölcsészszakok legtöbbjéhez (természetesen tisztelet a kivételnek: fordító, tolmács, tanár stb...). Nemzetközi tanulmányok szak arra jó, hogy elmondhasd, hogy nem vagy bölcsész, de semmi értelmes tudást nem ad... az egész szakot a történelemből+jogból+politológiából ollózták össze, én életemben nem láttam olyan álláshirdetést, ahol ezt a szakot elfogadták volna.

Sok sikert!

2023. jan. 31. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!