Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Építőmérnök vagy földmérő és...

Építőmérnök vagy földmérő és földrendező?

Figyelt kérdés
Melyik szak éri meg jobban? Tudom, tudom, az építőipar felejtős, de a 2 szak közül jelenleg melyiket éri meg jobban elvégezni?

2023. febr. 3. 21:11
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Építőmérnöknek tanulni nem kell félnetek jó lesz

Amúgy mindkettőből hiány van, de a földmérőt jelenleg jobban megfizetik nagy általánosságban (vállalkozóként).

2023. febr. 3. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Építőmérnökként dolgozom és itt nem a szokásos gyakoris kárógós stílusban írom hanem jószándékkal: Szerintem kerüld el mindkét szakot.



Anno már nekem is ezt tanácsolták pályaválasztás előtt, de ennek ellenére elvégeztem mert ez érdekelt. És továbbra is tartom, hogy egy szerteágazó szép szakma. Ezért is bíztam benne, hogy lehet majd olyan területet találni amivel el van az ember.


De sajnos nagyon nehéz. Sok tervező irodába dolgozó ember írkálja fizetési fórumokon, hogy be sincsenek normálisan jelentve hanem "okosba" kapják a fizetést. És hát az így kapott bér sem kiemelkedő. Lehet, hogy évek után sincs annyi mint egy kezdő villamosmérnöké. És hát magán tervező nem lehet mindenki, nem bírja el a piac. És hozzáteszem a mostani fizetési szinteket is úgy érte el a szegmens, hogy "a világ pénze" rá volt öntve az építőiparra, öt százalékos áfa, sport gigaberuházások, felújítási támogatások, családtámogatások és még rengeteg dolog ami fűti az építési kedvet. Ezek nélkül elég siralmas volt a helyzet amikor kezdtem. Volt, hogy sokan végzés után minimálbérért mentek el dolgozni, hogy tudjanak valami kis tapasztalatot szerezni. Szóval elég hullámzó a dolog, mondjuk nem hiszem, hogy egy 15-20 éves lakáshitelt be mernék ilyen iparágra vállalni.


Kivitelezés (helyszíni munka) az már kicsit jobb. De oda baromi jó kiállás, stressztűrőképesség és hasonlóak kellenek. Baromi sokan pár hónap múlva fel is adják. Bekerülsz valami tényleg nagy beruházásra és lehet, hogy napi 10 órában ott esz a rossebb az építkezésen plusz havi 1-2-3 szombaton is. Egyszerűen megöli a szabadidőt. És ha órabérre kiszámolja az ember akkor kiderül, hogy nem is jó az órabére csak kva sokat ott van.

És ezt a heti 50-60 órát úgy lehúzni (nagyon nehéz jó helyet találni ahol kevesebb, de ott a bér sem nagy szám, és a munkák is kicsik), hogy napi szinten baxogatnak egyik oldalról, hogy mikor lesz már az adott munkafolyamat kész, másik oldalról meg a remek minőségű munkaerő "támad" és őket kell hajtani az elég kemény. Szóval egy xar közegért, beáldozod a szabadidődet sok esetben.


Koliból meg egyéb ismerettségi körömből elég sok infos, villamos, gépész és mechatronikai mérnököt ismerek. Nagy részük napi 8 órában el van és kiemelten keres. Néha el se hiszik amit az építőiparból hallanak tőlem.


Nem akarlak lebeszélni, ha ez az iparág az amit tényleg akarsz akkor döntsél ezek mellett. De nem végzés után érjen csalódás. Mert nem feltétlenül az a reggel 7től délután fél4re végzek és jól keresek sztori lesz belőle!

2023. febr. 4. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

És mondjuk a földmérőhöz is hozzátenném azt, hogy az átlag szerint vállalkozóként milyen jól keres. Ez még igaz is lehet, mert jelenleg elég sok ház és egyéb építési munka van.


De ehhez kell az iskola, jogosultságok, milliós gépek mire oda jutsz, hogy netán kezdheted. De még az elején akkor is kapcsolatok meg minden egyéb kell, max mellék állásba tudsz kezdeni vele.


És addig mit csinálsz? Sokan rávágják, hogy sok hivatal, önkormanyzat meg egyéb hely is keres földmérőt. Csak azt már nem teszik, hozzá hogy sok ilyen hely keres de KÖZSZFÉRÁS bértábla szerinti bérért vagy valami hasonlóért. Nem biztos, hogy annyival akarnám kezdeni az életem végzés után.

2023. febr. 4. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kiegészíteném a fentieket azzal, hogy az adókedvezmény és trend miatt rengeteg, végtelenszamú kis tervezőiroda és építésziroda alakult, akik a versenyben maradás és megélhetés miatt egymás alá!! próbálnak ígérni az áraikkal, ami így egy deflációs környezetet teremt. Beruházó hozzászokik az alacsony árhoz, így legközelebb már annál alacsonyabbat vár el és így tovább. Földmérési ágról nincs masszív tapasztalatom, de ahogyan a tervezésnél is, itt is az keres sokat, aki vállalkozó. Cserébe csak a munkájának él, mert ide sem gyerekjáték a beugró a fent említettek miatt.

A közszférás bértábla meg egyszerűen már nem vicces hanem felháborító. Pontos és nagyon precíz munkára van szükség mind az acél, vasbeton, mind a földmérés, gyártás, tervezés terén.

2023. febr. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Hát sztem egyik sem.
2023. febr. 11. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!