Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehetek még orvos, ha ennyire...

Lehetek még orvos, ha ennyire sok hátránnyal indulok?

Figyelt kérdés

Kezdeném ott, hogy a szüleim nem tanultak tovább, apám kifejezetten ellenezte, hogy egyetemre menjek, gimi alatt többször ellehetetlenítette, hogy tanuljak.

A sulimban nem volt biosz és kémia fakt, ezért az emelet biosz érettségim csak hármas lett, kémiából nem mentem el szóbelizni. Idén gondoltam, hogy összeszedem magam, újra érettségizek, de úgy érzem, hogy minden ellenem van és most sem fog sikerülni. Beiratkoztam egy szakmát tanulni nappali tagozaton, hogy anyukám kaphasson utánam némi pénzt (nincs túl jó anyagi helyzetünk), illetve még ez mellett heti 4 nap járok érettségire előkészítőre, plusz amikor tudok dolgozok, hogy legyen pénzem.

Teljesen túlvállaltam magam, és így az érettségire sincs időm készülni, ami a legfontosabb lenne. Választanom kell az alvás és a tanulás között, de így konkrétan 2 hetente olyan beteg vagyok, hogy az ágyból is alig tudok felkelni.


Azok az ismerőseim akik szintén orvosira készülnek, teljesen más körülmények közül jönnek. Egyrészt támogatják őket lelkileg, illetve anyagilag is. (Nem is tudom, hogy melyik bánt jobban engem)

Van pl egy srác, akinek 9.-es kora óta fizetik a szülei a magánórákat kémiából, vagy van egy lány, aki szintén újraérettségizik, de nem csinál mellette semmit, egész nap arra készül, nem kell dolgoznia vagy suliba járnia a gyerektartás miatt.


A suliban a tanáraim sem túl segítőkészek, eddig volt, hogy elengedtek utolsó óráról 10-15 perccel hamarabb, hogy oda érjek az előkészítőre, de már ezt sem engedik, mivel az osztalytarsaim szóvá tették. Eddig főként dolgoztam tanulás helyett, mert úgy voltam vele, hogy majd jobban koncentrálok rá januártól, de ez elég nagy hülyeség volt.


Tudom, hogy nem fogom feladni az álmom ilyen dolgok miatt, de közben meg bennem van a félsz, hogy a szüleimnek és a régi tanáraimnak igaza volt, hogy nem lesz belőlem senki, hiába próbálkozok akár még 5 éven keresztül.


Köszönöm szépen, hogy ha elolvastad a nyafogásom, illetve azt is, hogy ha írnál egy pár soros választ, akár hideget, akár meleget:)



2023. febr. 6. 15:59
 1/9 Shora válasza:
94%
Tudom, hogy nehéz időszakon esel túl de hidd el ha nagyon akarod elfogod érni az álmaidat, sosem késő elkezdeni. Annyi tanácsot tudok neked adni hogy nem érdemes magad a barátaidhoz hasonlítatni mert nem fog előre vezetni téged a célodba. Magadra fókuszálj! Milyen szakon vagy? Köthető az egészségügyhöz? Nézz utána minden féle alternatívának hogy hogy tudnál bejutni az orvosiba, talán még külföld is feljöhet ebbe. Nézz körül, tervezz előre és kitartás!
2023. febr. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igen, egészségügyhöz köthető a szakon, ápolónak tanulok most.


Köszönöm az ötletet, külföldben eddig nem igazán gondolkodtam, de mindenképpen körülnézek!

2023. febr. 6. 16:29
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

Szia, ha minden áron orvos akarsz lenni, akkor előbb-utóbb el fogod érni a célodat!

Az anyagi gondokkal nem tudsz mit csinálni. Azt hogy lelkileg bántanak téged azzal, hogy ne menj az orvosira, nem támogatnak, szinte semmi, az eléggé durva. Próbálj meg nem törődni velük, csak menj a magad útján, illetve szerezd olyan ismerősöket, barátokat, akik az orvosira készülnek. És így tudtok együtt tanulni, készülni, és tervezni az egészet.

Van egy ismerősöm, akinek eléggé katasztrofális gyerekkora volt, és a családját se kedvelte. Mindent egyedül csinált meg. Nem lépett kapcsolatba a szüleivel. És most több mint 10 éve orvos. Ha neki sikerült ezekkel a nehézségekkel megküzdenie, akkor neked is menni fog. Én így állok ehhez az egészhez, ha engem is ilyen hasonló gondolatok, érzések csapnak meg.


Az nem baj, ha nem elsőre vesznek fel, valaki 6. év után nyert felvételt az orvosin.


Én is orvosira készülök. Szintén nincs meg az a kellő mennyiség tudásban, amivel tudnék neki futni az emelt érettségikre. 2 év alatt tervezem megcsinalni, hátha sikerül. Tavaly érettségiztem.

2023. febr. 6. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ne tántorítson el, ha akár idén ne sikerülne, és jövőre jutnál be. Ismerek olyat, akinek minden körülménye “adott” volt (erős gimnázium, fakultációk, magánórák stb, és elég jó képességű), mégis csak harmadszorra jutott be, ráadásul először másik szakot kezdett el, úgyhogy idősebb volt pár évvel. A későbbi orvosis szaktársai közül is elég sokan nem elsőre jutottak be, szóval ez egyáltalán nem ritka.

Szerintem az is jó, hogy szakterületnek megfelelő szakon tanulsz most is, hiszen ezáltal is tanulsz, fejlődsz, ráadásul ha befejezed, ezzel már dolgozni is tudsz.

Ne add fel!

2023. febr. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A munkát kellett volna hanyagolni, legalább januártól. Így idén nem tudom, mennyi esélyed lesz. HA tényleg összeszednéd magad, tanulnál az eddig történtekből, jól osztanád be az idődet stb., akkor minden további nélkül lehetséges volna. (Olyat meg máskor ne csinálj, hogy nem mész el egy vizsgára, ahol semmi vesztenivalód nincs, max. szerezhettél volna némi tapasztalatot, ez a jövőre nézve egy jótanács.)
2023. febr. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
30%
Csak rajtad múlik
2023. febr. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

[link] Itt nézz körül!


Azt hittem, hogy ez csak velem történik meg... Nem nyafogsz. Nekem is sokszor elegem van, hogy munka mellett tanulok. Semmi Szabadidő. De megéri!

Nekem is azt mondták a tanáraim, hogy nem leszek egyetemista soha. De az lettem. Sose add fel az álmaid!

2023. febr. 6. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk se volt soha pénzünk magántanárra vagy felkészítő kurzusra, de szorgalommal eddig minden célomat sikerült elérnem. Én gimi mellett is végig dolgoztam, általában reggel 7-re mentem suliba és este 9-kor értem haza a munkából, ebből kifolyólag se időm, se energiám nem volt a kötelezők mellett még az emeltekkel is foglalkozni. És akkor még nem említettem, hogy a kisebb tesómat is nekem kellett korrepetálnom, illetve egy elég agresszív alapbetegségem is van, szóval tudom milyen az ha "hátrányból indul" valaki.


A biosz szerintem teljes mértékben tőled függ, azt egyszerűen meg kell tanulni. Attól hogy a tanár egyszer elmondja órán úgyse fogod tudni ha utána nem ülsz le megtanulni.

A kémia már kicsit nehezebb kérdés, mert a számolásokat érteni kell, de én is teljesen egyedül készültem fel rá, úgyhogy nem lehetetlen az sem. A korábbi érettségik mindenki számára elérhetőek, azokat kell nagyon sokat gyakorolni, hidd el az is rengeteget számít ha csak kettőt oldasz meg hétvégente mind a két tárgyból. Illetve most már rengeteg ingyenes online anyagot lehet találni a neten is. Kémiából például minden héten tart egy tanár ingyenes online konzultációt, ahol feladatokat oldanak meg és lehet kérdezni ha valamelyik anyagrész nem tiszta. Az Egis oldalán szintén rengeteg ingyenes videó van fent amiből lehet készülni (és ezek csak azok amikről én tudok).


Nekem amúgy pont jól jött ki, hogy 2020-ban (akkor érettségiztem) online oktatás volt az utolsó 2 hónapban, így a tanórák közben tudtam sunyiban kémiázni. :D Nem azt akarom ezzel mondani, hogy ez a legjobb taktika, mert nekem is gyilkos volt az az utolsó 2 hónap, de megoldható ennyi idő alatt is. (Igaz, hogy abban a 2 hónapban rendszeresen 3-4 órákat aludtam, de sajna a vizsgaidőszak is ilyen lesz az egyetemen.) Tehát nem a körülményeket kell hibáztatni, hanem kihozni a maximumot az adott helyzetből.


Ugyan nekem elsőre sikerült bekerülni orvosira, de rengetegen vannak az évfolyamon akiknek csak második vagy harmadik próbálkozásra sikerült a felvételi, úgyhogy ne keseredj el akkor se ha véletlenül idén nem jönne össze. Még az is lehet, hogy a jövő évi új felvételi rendszer neked kedvezőbb lesz, hisz akkor az ápoló végzettségre is kaphatsz majd plusz pontot.

2023. febr. 6. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Én kb hasonló helyzetben voltam, csak engem a szüleim támogattak (inkább csak lelkileg, mert pénzzel nem igazán kellett).


Igazából szerintem ha most úgy érzed probléma, akkor későbbre nem tudom mit mondjak. Egyetem előtt érettségire felkészüléshez kb 10000 Ft ot kellett költenem összesen, ha jól emlékszem. Egyetemen viszont minden drágább lett. Sok könyv van, amiket még használtan is 20-30 ezerért árulnak. Néhány be van scannelve online driveba vagy könyvtárból kölcsönözhető de igazából nem mind. Lakhatás + Kaja + bérlet + egyéb jöhet még ehhez és szerintem nagyon sok tud lenni.


Most, hogy szükségem van rá támogatva vagyok anyagilag is, viszont elképzelni nem tudom, hogy tudnám magam eltartani, mert nagyon nehéz sajnos az egyetem. Nem ismerek olyat aki teljesen magát tartja el.

2023. febr. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!