Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy érzitek megéri/megérte...

Hogy érzitek megéri/megérte diplomát szerezni?

Figyelt kérdés
Én otthagytam az egyetemet, mert rájöttem nem érdekel az a szak, amit elkezdtem. Utána elmentem dolgozni, próbáltam egyéb képességeimet fejleszteni, a munkaerőpiac által kínált lehetőségekkel élni. Az évek alatt összejött kb 5+ év munkatapasztalatom, eközben sokszor eszembe jutott a suli, meg hogy talán tanulhattam volna még valamit, mert nem vagyok hülye, s talán így előbbre lennék az életemben. Bekerültem egy új helyre, irodába, ahol több korombeli emberrel dolgoztam együtt. És itt szembesültem vele, hogy akinek diplomája volt pl. egész addig azzal szenvedett, hogy meg legyenek a vizsgái és csak diákmunkázni tudott nem sok pénzért, s emiatt rosszabbul állt anyagilag arról nem is beszélve, hogy kimaradtak az életéből évekig olyan események (pl nyaralás, koncertek stb) amit ugye akkor engedhet meg magának az ember ha van normális keresete. Kevesebb fizetést kapott, mint én, arról nem is beszélve, hogy tulajdonképpen nem is abban dolgozott amit tanult, mert ott elvileg még ennyit se keresett volna. Egy másik kollegám, elvileg ő főiskolát végzett csak neki már volt több év munkatapasztalata mellé, talán 20.000 ft-tal kapott többet, mint én. És ha belegondolok, hogy mennyit tanultak, mennyi stressz az hogy az ember levizsgázzon (plusz ugye ott lebeg, hogy mindig átsorolhatják az embert fizetősre vagy van akinek diákhitele van) ahhoz képest arányaiban nem érzékelek hatalmas különbséget a fizetések között. A másik meglepetés akkor ért, amikor a diplomás ismerős mesélte, hogy milyen nehezen talál munkát, mert én addig azt gondoltam, hogy ha már az ember egyetemet vagy főiskolát végzett akkor kapkodnak utána a cégek.. Sokszor ott motoszkál a gondolat, hogy levelezőn tanulhatnék valamit, ami tényleg érdekel, de a fentebb felsoroltak miatt is nem érzem arányosnak a befektetett időt a megtérülő haszonnal. De lehet én látom rosszul, ezért is érdekelne mások tapasztalata is.

2023. aug. 17. 19:59
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
97%
Engem őszintén érdekelt az amit tanultam egyetemen, releváns munkatapasztalatot is gyűjtöttem közben, minden stresszével együtt összességében nagyon élveztem. Fel sem merült bennem, hogy ne érte volna meg. Nyilván nem lehet mindenkiből orvos meg programozó.
2023. aug. 17. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
98%

Megérte, pénzügy és számvitel alapszakot végeztem de nem volt szenvedés. 3,5 éves képzés, harmadévtől már szakmához kapcsolódó diákmunkám volt, viszont előtte is volt pénzem koncertekre menni, igaz nyaralni nem nagyon jártam csak Balatonra ugrottunk le 1-2 napra barátnőkkel. Utolsó szemeszterben a szakmai gyakorlat után fel is vettek főállásba, 2 évet voltam könyvelő és 4 éve kontrollingon dolgozom. Könyvelni lehet mérlegképessel mondjuk, viszont a kontrolling jobban fizet és ehhez többnyire kérik is a diplomát. Bruttó 880 ezret keresek plusz 13. havi, cafetéria, bónusz meg egyéb támogatások.


Nem volt nehéz munkát találni se, annyi hogy mikor váltottam könyvelésről azért LinkedIn-en főleg hasonló munkákkal találtak be mint amit előtte is végeztem, úgyhogy magamtól jelentkeztem pár szimpatikus céghez kontrollernek, egy hónapon belül több jó ajánlatot is kaptam.

Tervezek lassan másik helyre jelentkezni szenior pozícióba magasabb fizetés miatt, sajnos egy cégnél maradva az éves emelés nem elég a jelenlegi infláció mellett.


Amúgy javítsatok ki ha tévedek de matek szakon tanulnak programozni is, data science-hez meg azért arra is szükség van. Úgyhogy nem meglepő több év tapasztalattal 1,6 milliós bruttó fizu. Főleg úgy hogy ez a terület eléggé felkapott lett sok cégnél az utóbbi időben, közben meg kevés a jó szakember.


Az ilyen "büdös a munka" kommenteket meg nem is értem, attól még hogy szellemi munkát végzünk ugyanúgy dolgozunk. Sor mellett kapnék br 280-at plusz műszakpótlék, abból aztán tényleg nem mennék nyaralni. Nőként kemény fizikai munka nem is menne, a tipikus női szakmákhoz (fodrász, körmös, ápolónő stb) meg nincs kézügyességem vagy gyomrom.

2023. aug. 17. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
96%

Nekem megérte diplomá(ka)t szerezni, mivel egyrészt szeretek tanulni, másrészt sokkal okosabb/műveltebb lettem tőlük, harmadrészt meg diploma nélkül soha nem jutottam volna oda el, ahol az elmúlt 15 évben dolgoztam.


Olyannyira megérte tanulni, hogy 45 évesen visszaültem az iskolapadba, és szereztem egy újabb diplomát, amely végzettséggel már dolgozom is az új szakmámban (amely data science, mint az 1. válaszolónak). Szeretem ezt csinálni, és diploma nélkül ezt nem lehetne.


A fizetés/jövedelem egy más kérdés. Az nincs diplomához kötve. Simán lehet diploma nélkül is annyit keresni, mint én, de én nem vagyok vállalkozó alkat, alkalmazottként meg teljesen reménytelen (nettó 2M+ fizetésről beszélünk).


Diploma nélkül csak vállalkozónak, cégtulajdonosnak éri meg lenni, alkalmazottnak semmiképpen.

2023. aug. 18. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

Miért néznek ki úgy ezek a kommentek mintha ugyanaz az ember írta volna mindet? 😅 értem ez a lényeg, data scientist milyen jól keres, kicsit se feltűnő, hogy erről a f*sz méregetésről szól kb 5 komment. Szerintem keress egy pszichológust.

Egyébként a végén írtam, hogy a volt barátom programozó minden diploma nélkül, meg volt a tudása és úgy dolgozott egy külföldi cégnek és ennyit keresett, különbség, hogy nem bruttóban.

2023. aug. 18. 08:00
 15/22 anonim ***** válasza:
96%
14. Én csak a 13. kommentet írtam. Kérdeztél valamit ("Hogy érzitek megéri/megérte diplomát szerezni?"), én meg erre normálisan válaszoltam, mi ebben neked a f@szméregetés? Ha nem tetszenek azok a válaszok, hogy megérte valakinek diplomát szerezni, akkor miért kérdezel?
2023. aug. 18. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
24%

Gazdaságinformatikából szereztem diplomát. Nem tudtam vele elhelyezkedni.


Most Ausztriában vagyok,

2023. aug. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
97%

#12-es vagyok

Kérdező konkrétan úgy irogattál mintha szerinted kamu lenne data science területén 5 év után az 1,6 milliós fizu, en azért írtam hogy ha a programozó ismerősöd külföldön keres nettó ennyit akkor nem értem mi miatt annyira hihetetlen neked itt ez a fizu egy ennyire felkapott és nehéz munka esetén.


Amúgy meg erősen az jön le mintha olyan válaszokat vártál volna hogy diplomával szarul keresünk/el se tudunk helyezkedni szakmában, feleslegesen ültünk 3-5 évig a szobában csórón vizsgáról vizsgára tanulva mert úgyis csak annyit keresünk mint te nélküle... Tipikusan olyan kérdés amikor csak önigazolást vár vki majd vagdalkozik hogy kamuk a válaszok amik nem vele értenek egyet

2023. aug. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
44%

"értem ez a lényeg, data scientist milyen jól keres, kicsit se feltűnő, hogy erről a f*sz méregetésről szól kb 5 komment. Szerintem keress egy pszichológust."


Nekem se nem tűnt f*szméregetésnek se nem tűnt annak hogy az összes hozzászólást 1 ember írta volna. Azért mert meg tudják fogalmazni a mondanivalójukat és nem egy tanulatlan véglény szinten vannak mint te, nem azt jelenti hogy 1 ember írta ezeket. Neked van szükséged pszichológusra mert láthatóan mély nyomot hagyott benned hogy képtelen voltál elvégezni egy egyetemi képzést, emiatt támadónak érzed az egyébként teljesen objektív és normális válaszokat. Egyáltalán minek tetted fel a kérdést, azt vártad hogy mindenki elkezdi fikázni az egyetemeket?


"Gazdaságinformatikából szereztem diplomát. Nem tudtam vele elhelyezkedni. Most Ausztriában vagyok"


Ez a te alacsony szintű kompetenciáidat minősíti ha egy ilyen diplomával nem tudsz elhelyezkedni, de ahogy a mondás tartja a papír mellé tudás is kell. Nos mivel neked az utóbbi nincs meg, ezért maradt az ausztriai mosogatás.


"Mert büdös a munka nekik"


Nyilván nem büdös a fizikai munka sem (vélhetően azt is jobban végezném tőled), de ha az otthon kényelméből 10-szeresét megkeresem egy fizikai munkásnak akkor minek menjek ki a tűző napra talicskát tologatni vagy a gyártósorra éjszakai műszakozni? Inkább örülj neki hogy szellemi munkát végzek így neked megmaradnak ezek az alja munkák, mert én el tudnám végezni a fizikai munkát is, míg te képtelen vagy a szellemi munkavégzésre az intelligencia hiányában.

2023. aug. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
96%

Még mielőtt belekezdek, látva itt az indulatokat, egy dolgot senki ne felejtsen el a fizikai munkás-diplomás vita hevében. Mégpedig azt, hogy nagy általánosságban egy fizikai munkás munkáját minimális tanulással és gyakorlással egy átlagos mérnök pl. simán elvégezné, de szerintem még egy jogász, irodista stb... is, ha muszáj lenne és rá lenne kényszerülve.


Ez fordítva már sajnos nem igaz, mert Sanyi bácsi, a szomszéd szakmunkás soha nem fog például agyat műteni vagy gépeket tervezni mérnöki akkurátussal, mert azért általában egy egyetemet azért nem tud mindenki elvégezni, és itt nem a büfészakokra gondolok, hanem pl. TTK vonal, mérnök-műszaki vonal, orvosi stb...


Senki ne értse ezt félre! Nyilván mindkettőre szükség van, minden tiszteletem a fizikai munkásoké, kereshet bárki 1M+ nettó felett otthonról, ha megeszi a bűz mert a kukás nem viszi el a szemetet, vagy a vízvezetékszerelő nem jön ki és ömlik a sz@r a WC-ből.. Ez persze csak példa, de érezhető a lényeg. Egy nagy gépezet része mind a diplomás mind a szakmunkás, és egymás nélkül nem működhetnek. 1#-es válaszolónak pedig, semmilyen munka sem büdös, mindegy hogy térkövezésről vagy alkalmazott természettudományról van szó. Utóbbihoz azért persze nem árt egy bizonyos intellektuális szinten állni. Nem kell rögtön lehurrogni azokat akik mernek tanulni és kutatni.


Kérdésre válaszolva:

Én mérnökként megtaláltam a számításaimat, igaz külföldön, de bőven nettó 7 számjegy felett keresek, nagyon sok céges juttatással, ja, és nem IT vonal! Az egyetem során ha az oktatók valakin látják, hogy nem csak lábat lógatni meg lemorzsolódni jár be, mert anyu apu mondta hogy kisfiam muszáj egy diploma, hanem tényleg érdeklődésből ment el és mutat alázatot a tanult szak iránt, mellette még jól is tanul, aktívan épít kapcsolatokat, akkor már nagy baj nem lehet, mert nyomni fogják mindenféle TDK-ra, szakkoliba, kiemelt ösztöndíj programokra stb... Ahol meg az ember kvázi már meg is tudja alapozni a munkáját, bőven diploma előtt.

Úgyhogy nekem, jelen esetben megérte. Mindenkinek megérheti, ha ott van fejben és normálisan teljesít a saját szakirányán.

2023. aug. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem ez összetett kérdes, és ahogy előttem is írták, nem csak pénzben lehet kifizetődő, ha valaki diplomát szerzett és 3-5 évet végigtanult az egyetemen. Habár szerintem az lenne a normális, hogy egy társadalomnak minden diplomást meg kellene becsülnie, aminek a fizetésben is meg kellene mutatkoznia, de ma olyan profitorientált világban élünk, hogy lebüfészakoznak lassan mindent, ami nem természettudomány, műszaki vonal, informatika, orvosi, stb. A fizetést illetően kb. csak ezeken a szakokon van értelme diplomát szerezni, esetleg még néhány gazdasági szakon. Viszont nincs mindenkinek affinitása ezekhez, nőként pedig a nehezebb fizikai munka is ki van zárva, és van, aki fodrásznak, körmösnek, kozmetikusnak, stb. sem alkalmas, vagy nem tudá hosszú távon csinálni. Vállalkozónak sem alkalmas mindenki. Szóval a büfészakozás előtt belegondolhatna itt néhány válaszoló, hogy nem olyan könnyű ma pályát választani, arról nem beszélve, hogy a diplomának is egyre kevesebb az értéke, kivéve ezt a pár, biztos megélhetést adó szakot.


De, hogy a saját példámat leírjam, én eddig úgy érzem, hogy nekem megérte a diplomázás és a tanulás, de inkább közvetetten, mint közvetlenül (anyagi téren). Több lettem általa, sokat fejlődött a nyelvtudásom (nyelvszakra jártam), elsajátítottam hasznos képességeket is, felkeltette néhány számonra nagyon fontos téma az érdeklődésemet. Mindez az egyetem nélkül nem így alakult volna, vagy legalábbis ezeket az ismereteket nehéz lett volna mashol megszerezni. Az is előnye szerintem egy diplomának, hogy sokkal több a továbbképzési lehetőség egy bármilyen diplomával, mint csupán érettségivel vagy okj-vel.

2023. aug. 18. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!