Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemi továbbtanulás:...

Egyetemi továbbtanulás: matematikus vagy vegyész/vegyészmérnök lenne jobb választás?

Figyelt kérdés
Ez a két irány érdekel, mindenképpen MSc szintet szeretnék. Melyikkel jobbak az elhelyezkedési lehetőségek, melyikből van nagyobb hiány?

dec. 23. 18:00
 1/5 anonim ***** válasza:
44%
vegyészmérnök
dec. 23. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
35%

Mindkettő irány a közepesen nehéz elhelyezkedés kategóriájába esik.


A vegyészi és vegyészmérnöki pálya nagy hátránya, hogy mondjuk a gépész- vagy villamosmérnökökhöz képest jelentősen kevesebb vállalat foglalkoztat ilyen szakembereket, különösen nem nagyobb számban. Emiatt friss diplomával egyáltalán nem könnyű elhelyezkedni, hiszen egy-egy jól fizető állásra tucatnyian pályáznak, s emiatt nem könnyű tapasztalat nélkül labdába rúgni. Ez a probléma különösen erős lehet akkor, ha neked csak egy adott lakhely közelében található álláshely felel meg. Nekem van olyan vegyész ismerősöm, aki gyárleépítés miatt elvesztette az állását, s családi okok miatt csak egy hazai kisváros közelében található álláshelyek feleltek meg neki, s hiába volt tíz év tapasztalata, egyszerűen tartósan nem kapott szakmán belüli állást, mert egyszerűen nem volt a környéken üresedés. A vegyészi és vegyészmérnöki elhelyezkedési esélyek nagyon függnek attól, hogy mennyire vagy mobilis munkaerő. Vállalod-e például, hogy kezdőként jobb híján egy, jelenlegi lakhelyedtől 150 km-re levő város szennyvíztisztító telepén vagy élelmiszeripari üzemében helyezkedsz el, vagy sem. Persze ha megcsípsz egy jó állást a közelben, és tartósan meg tudod tartani, akkor jó fizetésed és stabil munkahelyed lehet. De erre sajnos egyáltalán nincs garancia.


Matematikusként hasonló a helyzet: a keresettebb szakmákhoz képest viszonylag kevés a potenciális munkáltató. Szerintem a legjobb és legkifizetődőbb elhelyezkedési esélyek a bankokban és a biztosítókban vannak. Különösen Pesten, ahol a bankok és biztosítók központjaiban sok matematikus dolgozik, kiemelt bérezéssel, a tartós foglalkoztatottság jelentős esélyével. De persze megint ugyanaz a helyzet, mint a vegyészek esetében: ha megcsípsz egy ilyen állást, jól járhatsz; de erre megintcsak nincs garancia.

dec. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
89%

Eddig nagyon rossz válaszok születtek.


"Matematikusként hasonló a helyzet: a keresettebb szakmákhoz képest viszonylag kevés a potenciális munkáltató."


Helyett az adattudós / data scientist állások özöne vár rád a legjobb cégektől (Amazon, Google, Facebook, Tesla stb.) kezdve az összes nagy multin (Telekom, Vodafone, Daimler, Lufthansa stb.) át hamarosan az összes cégnél.


Az adattudósok az IT-s fizetések felső harmadában vannak. Én még az egyetemet se végeztem el, és már tucatjával írtak rám multik fejvadászai...


Jelenleg az egyik legértékesebb diploma a matematikus.

dec. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
87%

Valóban értékelhetetlen az első 2 hozzászóló válasza, vélhetően büfészakos végzettséggel ülnek alulfizetve valamelyik vidéki önkormányzatnál vagy állami szférában és semmi rálátásuk a munkaerőpiacra.


Matematikus végzettség az egyik legpiacképesebb az összes diploma közül - csak Data Scientist pozícióból több ezer van meghirdetve Magyarországon a linkedinen, szinte minden nagyobb cégnél hiány van megfelelő szakemberből, mellette pedig ott vannak a külföldi remote DS pozik, az AI Engineer, különféle adatelemző, üzleti elemző, data analyst, banki és biztosítási, modellező és statisztikus pozíciók...


1000x több a lehetőség benne mint vegyészmérnökként, a fizetés is jóval magasabb valamint a munkakörülmények is sokkal jobbak (teljes home office, hybrid munkavégzés, rugalmas munkaidő stb...)

dec. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Úristen... Pontosan ezen dilemmáztam úgy 4 évvel ezelőtt. Írj rám nyugodtan.


Én amúgy matematikus lettem és adattudománnyal foglalkozom. De majdnem vegyészmérnökit kezdtem annó.


Egy pillanatig sem bántam meg, nagyon tudom ajánlani.

dec. 24. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!