Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Elkerülhetetlen volt vagy...

U. Xorter kérdése:

Elkerülhetetlen volt vagy hagytuk elmenni a munkaerőpiacot az érettségi és a diploma elértéktelenedésének irányába?

Figyelt kérdés

Száz éve tényleg garantált volt a boldogulás a munka világában egy érettségivel, esetleg egy diplomával? Ma mire lenne szükség egy egzisztenciális biztonsághoz?

Változott annyit a "tuti tudás" aránya a "nem tutihoz" képest az elmúlt évtizedekben, hogy joggal mondjuk azt, hogy ma már első sorban nem a "tudásra", hanem valami másra van szükség, mondjuk a jó kapcsolatokon túl az alkalmazkodó képességre és a marketingre?

Jó ez így? Mi lesz pár éven belül?



márc. 22. 21:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

100 évvel ezelőtt még ért is valamit az érettségi valamint nem volt annyi büfészakos diplomás, mint most.


Szerintem inkább az érettségi értéktelenedett el (25%-tól kettes). Az egyetemi képzések is felhigultak és egy csomó értéktelen diplomával rendelkező ember van a a munkaerőpiacon.

márc. 22. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
40-50 évvel ezelőtt fele annyi volt a Föld népessége, mint ma. A mennyiség minden esetben a minőség rovására megy. Minél több az érettségizett, diplomás ember, annál több emberből lehet válogatni, így az egyénnek sokkal nehezebb kitűnnie. A jövőben ez csak fokozódni fog, ha tovább szaporodunk.
márc. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, de ennek egyszerű oka van: 100 évvel ezelőtt a társadalom töredéke rendelkezett gimnáziumi érettségivel, pláne diplomával. Most nem csak arról van szó, hogy arányaiban többen szereznek papírokat, hanem arról is, hogy a társadalom egészét jobban iskoláztatják. Dédapám pl. tanyasi tanító volt, az ő idejében a cél csak annyi volt, hogy a javarészt agráriumban dolgozók gyerekei 6 év alatt eljussanak írás-olvasás-számolás terén nagyjából odáig, ahol ma egy 3-4. osztályos diák áll. Ma már 8 általános alatt jogosítványod se lehet, és munkát is alig kapsz. És ez mindenre igaz, nem tudom ki mondta, de rendkívül találó: a diploma az új érettségi.

Egyébként pontozzatok le nyugodtan, de nekem ezzel személy szerint nincs problémám. Mármint azzal, hogy a “garantált volt a boldogulás” dolog megszűnt. Ezt a szocializmus hozta magával, és sokan még ebben hisznek. Nem baj, ha a gyerek hülye, valahogy kaparjon össze egy papírt, és akkor sínen van az élete, mert az “grantálja a boldogulást”. Ha nincs mögötte valós tudás, ambíció, akkor a Harvard díszdoktora is lehetsz, akkor sem lesz semmi garancia arra, hogy nem vágnak ki fél év alatt bárhonnan - és ez, hogy mindenkit az aktuális érdemei alapján értékelünk, nem azért, mert 30 éve szerzett egy papírt, amiből ma már semmire nem emlékszik, őszintén szólva nekem sokkal jobban tetszik.

márc. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Lassan közeledik a 29-33-as világgazdasági válság 100 éves évfordulója, szóval akkor sem volt azért annyira jó. Vagy mondjuk egy mai pedagógus felháborodna azon, ha Pécsről áthelyeznék mondjuk Békéscsabára, pedig annak idején Babitsot simán áttették Szegedről Fogarasra.


Amúgy meg a diplomások arányának növekedése vezetett oda, hogy ma már nem annyira értékes a diploma. Kivéve amiből kevés van, pl. orvosi diplomával azért jól lehet keresni.

márc. 22. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
50%
Egy másik aspektus, hogy régen jelentősen könnyebbek voltak az egyetemek, sokkal kisebb volt a tananyag, kisebbek voltak az elvárások. Tárgyanként volt egy egyetemi jegyzet, azt kellett megtanulni. Hol van ez a mai színvonalhoz képest…
márc. 23. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
88%
Ismerek / ismertem olyan épìtőipari nagy cégeket akik mondjuk a kömüveseknek, acsoknak , gépkezelőknek magasabb bért kìnaltak mint a hr, gazdasági vagy egyéb irányban dolgozo munkatarsaiknak. Ilyen az élet, kereslet kínálat van a munkaeropiacon . En egyebkent 2 mernokkel is beszéltem aki epitőiparban vállalkozó lett. Egyik nyilaszarókat épített be, masik gipszkartonozott. Mindkettő 2-3 × annyit hazavitt mint alkalmazottként mernokkent. Persze mondjuk mivel ők képzettek voltak nem volt sztem különösebben nehéz nekik atlatni a vállalkozási dolgokat.
márc. 23. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

Nem lehet mindenki vállalkozó.


Ami átlagossá válik az onnantól értéktelen.

ápr. 2. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!