Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség az igazságügyi...

Mi a különbség az igazságügyi igazgatási és a (volt) igazgatásszervező között?

Figyelt kérdés
A kérdésem konkrétan arra irányul, elvárt szakképzettségnél amikor azt írja a munkáltató, hogy igazgatásszervező, akkor igazságügyi igazgatásival is fel vehetnek dolgozni? Ha nem, akkor mennyiben tér el a két szakma?

2014. jún. 17. 15:50
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha a közigazgatásban (önkormányzati, járási hivatalok, kormányhivatalok, minisztériumok, stb.) szeretnél elhelyezkedni akkor ahhoz elsősorban igazgatásszervező (új nevén:közigazgatásszervező, közigazgatási mester vagy jogi diploma kell.

Az igazságügyi igazgatás területén (bíróság, ügyészség)való elhelyezkedéshez elsősorban a jogi vagy igazságügyi igazgatási diploma kell. Az igazságügyi igazgatási diplomával rendelkezők általában a bíróságokon, ügyészségeken látnak el adminisztratív teendőket.


"IGAZSÁGÜGYI IGAZGATÁSI ALAPSZAK


Az alapszakot elvégzett hallgatók igazságügyi szervezői szakképzettséggel rendelkeznek. Munkájuk jellemzően szervezés, információgyűjtés, feldolgozás, igazságügyi döntések előkészítése és végrehajtása. Tevékenységük speciális területe a jog világa, így ismereteik alapja is a jog, eljárásjog, jogi informatika. Az igazságügyi szervezők jogi, különösen eljárásjogi alapismereteik mellett járatosak a jogi informatika gyakorlatában is, emellett tisztában vannak az igazságügy szervezetével és ügyvitelével, hiszen napi tevékenységük is ehhez a rendszerhez kötődik.


Az alapszakra olyan jelentkezőket várnak, akik érdeklődnek a jogi és igazgatási feladatok iránt, rátermettséget éreznek magukban vezető tisztségviselők munkájának előkészítésében. Az igazságügyi szervezők felkészülnek a jogászi végzettséget nem igénylő igazságszolgáltatási munkák önálló elvégzésére, munkájukkal hozzájárulnak a jogszolgáltatás hatékonyságának növeléséhez. Az alapszakon kínált ismeretek iránt jelentős igény mutatkozik a bíróságokon, az ügyészségeken, de ügyvédi irodákban vagy közjegyzőségeken is. A jogi előkészítő munka elvégzésével, az ügyintézői és ügykezelői feladatok ellátásával vagy éppen titkársági munkával az igazságügyi szervezők bírákat, ügyvédeket, ügyészeket, közjegyzőket tehermentesítenek.


Az alapszakon kínált alapozó ismeretek egy része – társadalomelmélet, politikaelmélet, szociológia, kommunikáció – a társadalomtudományok területét érinti. A jogtudományi képzés jogi alapismereteket, alkotmányjogi, polgári jogi, büntetőjogi, az Európai Unió jog- és intézményrendszerére vonatkozó ismereteket nyújt. Kiegészítő szakmai alapozó ismeretként a hallgatók statisztikát és informatikát is tanulnak. A szakmai törzsanyag igazgatástörténeti modult is tartalmaz, amely a modern magyar igazságszolgáltatás és a közigazgatás történeti alapjait tárja fel. A törzsanyag szakigazgatási modulja a bíróság szervezet- és igazgatási rendszerét ismerteti meg a hallgatókkal. A pénzügyi, közgazdasági modul szintén a képzés szakmai törzsanyagának részeként adó- és pénzügyi, közgazdaságtani, valamint a gazdasági társaságokra vonatkozó ismereteket nyújt. Az alapképzés szakmai törzsanyaga mindezek mellett olyan területeket ismertet meg a hallgatókkal, mint közszolgálati és munkajog, az igazságügyi eljárásjog, ezen belül is a polgári peres, nem peres, büntetőeljárás-jogi, valamint bírósági ügyirat-kezelési ismeretek."



"IGAZGATÁSSZERVEZŐ ALAPSZAK


Az igazgatásszervezők közigazgatási szakemberek. Jól ismerik a közigazgatás módszertanát, céljait és gyakorlati technikáját. Felkészültek az államtudományok és a jog alapjai, a jogalkotás és a jogalkalmazás módszerei, a jogrendszer alapvető intézményei és szervezetei működése, gazdálkodása területén, tájékozottak az igazgatásszervezési és a közigazgatási szervezői tevékenységhez kapcsolódó egyéb társadalomtudományokban. Tudásuk és közigazgatási kulturáltságuk alapján alkalmasak igazgatási feladatok megoldására, közigazgatási döntések előkészítésére, végrehajtására, az önkormányzati és más közigazgatási szervek működésének szervezésére. A szak hallgatói részben az általános értelmiségi hivatást szolgáló, a társadalomtudományi műveltséget megalapozó közismereti tárgyakat és jogtudományi alapozó ismereteket (állam- és jogtudományi alapfogalmak, általános és a szakmai törzsanyag elsajátításához szükséges sajátos jogi ismeretek) tanulnak. Tanulmányaik jelentős részében az államigazgatási (közigazgatási), a pénzügyi, valamint a gazdasági és települési tantárgycsoportok keretében oktatott ismereteket sajátítják el.


Az igazgatásszervező a központi és a helyi közigazgatás különböző szintjein az általános közigazgatási szakembertől elvárt vezetői, szervezői és szolgáltatói feladatok ellátására alkalmas szakértő. A közigazgatási szervek kiszélesedő tevékenységi körükből adódóan ma már komoly jogi, szervezési, igazgatási és gazdasági tudásanyagot kívánnak meg. Az alapszakon végzettek ehhez a követelményhez igazodva alkalmasak közszolgálati, humánpolitikai feladatok ellátására, költségvetési szervek gazdálkodási, pénzügyi feladatainak elvégzésére, közigazgatási felügyeleti, ellenőrzési és rendészeti feladatok ellátására, ismerik és alkalmazni tudják a közigazgatási informatikai és elektronikus kommunikációs rendszereket, felkészültek szervezői, projektmenedzseri feladatok ellátására.


A végzettekre akár a helyi, akár a központi közigazgatási intézményekben, tehát például önkormányzatoknál, költségvetési szerveknél, az EU szerveinél vár munka, de a magánszférában is elláthatnak szervezési, gazdálkodási vagy irányítási, felügyeleti és ellenőrzési feladatokat."


Forrás:felvi.hu

2014. jún. 22. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!