Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jogászból hogy lesz valaki...

Jogászból hogy lesz valaki ügyvéd (pontosan hány évet, milyen pozícióban kell eltöltenie)?

Figyelt kérdés

Szakorvos pl. úgy lesz valaki, hogy 6 év egyetem után 2 évig rezidens, majd szakiránytól függően még pár évig tanul, és szakvizsgát tesz. Fogorvosoknál (ha jól tudom), az 5 éves egyetem után már praktizálhat. Ha egy jogász elvégzi az 5 éves egyetemet, utána még mit kell elvégeznie, tennie, hogy ügyvéd legyen, és hány évig?

KÉREM, CSAK A KÉRDÉSBEN KOMPETENS EMBEREK VÁLASZOLJANAK! Köszönöm!



2014. okt. 22. 13:14
 1/8 anonim ***** válasza:
Semmit sem kell elvégeznie az 5 év egyetem után. 3 évet dolgoznia kell jogászként (nem fontos ügyvédjelöltként dolgoznia,lehet az egy cégnél..bárhol csak jogász munkakör legyen)és szakvizsgáznia kell a 3 év után, akkor lehet valaki ügyvéd. És itt egyfajta szakvizsga van, nincs külön szakvizsga hogy valaki bíró, vagy ügyész vagy ügyvéd vagy közjegyző legyen, mindenki egyforma szakvizsgát tesz.
2014. okt. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát de a szakvizsgáról csak kap valami oklevelet, hogy ő válóperes vagy milyen szakosodású ügyvéd... Meg gondolom az ügyész, bíró, közjegyző...stb is először ügyvéd és utána léphet tovább, nem?
2014. okt. 22. 13:58
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Meg gondolom az ügyész, bíró, közjegyző...stb is először ügyvéd és utána léphet tovább, nem?" NEM!!!!!!!!!!!!!!!!

Bíró attól lesz valaki, hogy jogász szakos diplomával bíróságra helyezkedik el dolgozni (ügyésznél szintúgy Ügyészségre helyezkedik el), itt a 3 év alatt fogalmazónk hívják ez a gyakorlati idő,utána szakvizsgázik. Szakvizsga után bírósági titkár lesz valaki, ügyészségen alügyész. 7 évgyakorlat (titkári vagy alügyészi) után ha van hely kinevezik bírónak vagy ügyésznek.

Igen arról, hogy szakvizsgát tett kap igazolást/oklevelet (valóságban egy 3 nagy vizsga külön napokon)

Többit rosszul gondolod, ez szakvizsga és pont. Ezzel megszerezte a jogot, hogy egyéni ügyvéd lehessen saját irodát nyithasson. A további szakosodás nem szükséges. (bár van egyetemeken szakirányú továbbképzés, de ezeket nem kötelező elvégezni, inkább csak CV-ben mutatnak jól, de valós szakmai értékük nincs)Az igazi szakosodást már a gyakorlat jelenti, hogy milyen típusú ügyeket vállal szívesen valaki, melyik témában lesz otthon. De hangsúlyozom ha valaki leszakvizsgázott akkor joga van bármilyen ügyet elvállalni, mindenre megszerezte a jogosultságot a szakvizsgával.

2014. okt. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Értem. Orvostanhallgato vagyok, és az hittem, hogy ez a jogászoknál is úgy van, mint az orvosoknál, hogy csak azon a területen dolgozhat, amiből szakvizsgázott, de akkor köszönöm a felvilágosítást. :)
2014. okt. 22. 14:17
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem, a szakvizsga egységes; minden jogász ugyanabból vizsgázik.
2014. okt. 22. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Tehát, ha valaki elvégzi a jogi egyetemet, majd 3 évre rá szakvizsgázik mint ügyvéd, onnantól kezdve bármilyen ügyet elvállalhat (elméletben - nyilván abba a témába bele kell ásnia magát alaposabban a gyakorlatban)?
2014. okt. 22. 20:26
 7/8 anonim ***** válasza:

Kérdező teljesen jól értetted.

Itt a jogi szakvizsga rendszere oldasd el, ha gondolod:

[link]

2014. okt. 22. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kedves Mindenki!


Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 13. § (3) bekezdésének d) pontja kimondja, hogy ügyvédi tevékenységez az végezhet, aki legalább egy évig ügyvédi, ügyvédjelölti vagy alkalmazott ügyvédi joggyakorlatot folytatott.


A teljes szakasz:


Felvétel a kamarába

13. § (1) * Ügyvédi tevékenységet az végezhet, aki a kamara tagja, és az ügyvédi esküt letette.

(2) * A kamara a tagjai közé felvett ügyvédet nyilvántartásba veszi, és arcképes igazolvánnyal látja el.

(3) * A kamarába - kérelmére - ügyvédként fel kell venni azt, aki megfelel a következő feltételeknek:

a) az Európai Gazdasági Térségről szóló Megállapodásban részes valamely állam állampolgára,

b) jogi egyetemi végzettséggel rendelkezik,

c) magyar jogi szakvizsgát tett,

d) legalább egy évig ügyvédi, ügyvédjelölti vagy alkalmazott ügyvédi joggyakorlatot folytatott,

e) a Magyar Ügyvédek Biztosító és Segélyező Egyesületének tagja, vagy a kamara által elfogadott más felelősségbiztosítása van,

f) az ügyvédi tevékenység folyamatos gyakorlására alkalmas irodahelyiséggel rendelkezik a kamara működési területén,

g) nem esik a (4) bekezdésben felsorolt kizáró okok alá.

2014. okt. 23. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!