Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Nem tudok dönteni pályaválaszt...

Nem tudok dönteni pályaválasztás terén! Mit ajánlotok? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok! :)


Végzős lány vagy egy budapesti szakgimnáziumban, informatika területen. Azt megjegyzem itt az elején, hogy ezt az egészet Édesanyám erőltette, én Grafikusnak mentem volna...


No tehát, pályaválasztás előtt állok. Azon gondolkoztam, hogy ha már végigmentem ezen a 4 éven (nehezen ment a programozás, de a mostani HTML, SQL dolgok elég jól mennek), akkor legyen látszata, jelentkezek Szoftverfejlesztő OKJ-ra. Ez körülbelül egy év lenne, így meg is lenne a +24 pont is a felsőoktatásba, és jelentkezhetek Anglisztikára, ugyanis szeretnék fordító és tolmács lenni. Imádom az angolt, és jó vagyok benne. :)


Korábban volt szakmai konzultációnk egy térinformatikával foglalkozó céggel, és ők nagyon keresik az olyan embereket, akik informatikával foglalkoznak, és mellette a keleti nyelveket is ismerik. (Rám ez aktuális, ugyanis az angol mellett kínait vagy koreait szeretnék tanulni.)


Fő álláspontom az, hogy a nyelvet nagyon jól lehet mixelni az informatikával/grafikával!


Itt jön a másik dilemmám: szeretnék Grafikus OKJ-t is, a szívem nagyon felé húz...



Egyszerűen nem tudok dönteni, és azt se tudom, hogy melyik iskolában lenne célszerű elvégezni a Szoftverfejlesztő/Grafika OKJ-t! Azért februárban leadom jelentkezésemet a felsőoktatásba, államin (ELTE, Pázmány). Őszintén, ezzel is gondom van..

Bírósági- és hatósági tolmácson is gondolkoztam, műszaki fordítón is, és sima tolmácson és fordítón.


Tehát akkor:

- Szerintetek melyik OKJ célszerűbb?

- Hova jelentkezzek OKJ-ra? Budapesten!

- Melyik felsőoktatási intézményt válasszam Anglisztika terén?



Értelmes válaszokat várok! :) Nagyon megköszönöm Nektek!



2016. nov. 6. 14:25
 1/6 anonim ***** válasza:

Ahogy a leírásodból látom, túl sokat akarsz egyszerre..

Tolmács vs. Grafikus vs. Informatikus


Ezekben a szakmákban egy fél életnyi tanulás is gyakran kevés ha igazán jó akarsz lenni, nemhogy a három egyszerre..


Informatikus pont nem az a szakma, amiből csak OKJ képzést ajánlott végezni.

Tolmács (főleg a hatósági/bírósági vagy egyéb szaktolmács) sem nagyon lehetsz OKJ-s végzettséggel.

Grafikus ugyen lehetsz OKJ-vel is, de ha kicsit komolyabb témákkal szeretnél majd foglalkozni (pl. animáció), akkor az OKJ ide szintén kevés, mert ahhoz matek+fizika kellene.. Photoshop guru pedig igazából lehetsz OKJ nélkül is, de az önmagában semmit nem ér.


Azt tanácsolom neked, hogy:

0. ne hallgass azokra, akik rád akarnak erőltetni valamit (még ha jó is az a valami), nem leszel tőle boldog..

1. inkább döntsd el, mivel töltenél el akár egy fél életet is a három közül és kezdetnek válaszd azt amihez jobban húz a szíved.. (utána még letolhatsz egy második szakot ha ügyes vagy)

2. tartsd szem előtt azt, hogy nem mindegy, hogy mivel kezdessz és miből milyen szintű képzést kapsz, mert van amit nem nagyon tudsz egyetem nélkül megfelelően elsajáítatni (pl. az informatika és a tolmács szakma pont ilyen).

3. OKJ helyett ha teheted, fontolj meg egy BSc-t, akámelyik irányba is indulsz el.

4. nem akarlak elkeseríteni, de a szoftverfejlesztést/grafikát sajnos nem nagyon tudod mixelni majd egzotikus nyelvekkel.. a legtöbb kommunikáció ezekben a szakmákban arra irányul, hogy megértsd mit akar az ügyfél és megcsináld neki azt, ahhoz meg az angol mostanában már több mint elég.. így talán eléggé leegyszerűsödik neked, hogy a grafika/infó vagy a tolmács vonalat válaszd..

2016. nov. 6. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, és a tanácsodat is! :) Végre egy kedves választ is kaptam az elmúlt időben...

Akkor szerinted jelentkezzek felsőoktatásba, és majd kiderül? Mert ha jobban belegondolok, valamennyi Grafikát tanulunk a Szoftverfejlesztős dolgok alatt...


Tényleg köszönöm a választ, valamennyire most könnyebb a szívem. :) És igen, jól láttad, túl sok mindent akarok egyszerre...

2016. nov. 6. 15:02
 3/6 anonim ***** válasza:

A fordító tolmács MA-val vigyázz! Én is azt pályáztam meg de oda 2 nyelv kell nem csak az angol. Valami más nyelvet választani kell mellé, az angolt különben mindenhol beszélik szóval ezt gondold át hogy van e erőd plusz egy nyelvet felhozni középszintű nyelvvizsgaszintre. Plusz meg is kell nézni hogy mivel párosíthatod, ennek fényében döntsd el a fordítót.

A grafikus és az informatikus tőlem messze állnak.

Milyen tanuló vagy? Előrehozott érettségid van esetleg? Miből hány%? Az érettségi rengeteget dob a latba a felvételinél egyértelműen. Az angolból gondolom akkor emeltezni fogsz :)

Szerintem először azt mérlegeld hogy ha belegondolsz 10 év múlva melyiket csinálnád szívesen. :)

De ha a fordító tolmáccsal kérdésed van azzal kapcsolatban tudok infót adni azt végeztem.

2016. nov. 6. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerintem gondolj bele hogy szívesen programoznál-e, és tanulnád ezt életed végéig:) Mert szörnyű dolog azt csinálni amit utálsz (én pl most azt csinálom de pályát igyekszem váltani infóra).


Ha van kedved informatikával foglalkozni akkor mindenféleképp az, grafikai suli pedig talán van külön is de ebben nem vagyok biztos.

2016. nov. 6. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia,


"Akkor szerinted jelentkezzek felsőoktatásba, és majd kiderül?"

Ha megteheted (anyagilag, pontszámilag és még képességeid is jók), akkor szerintem mindenképpen érdemes egyből felsőoktatásba jelentkezni.


"valamennyi Grafikát tanulunk a Szoftverfejlesztős dolgok alatt"

Az sajnos elenyésző mennyiségű tananyag és inkább programozós/matekos szemléletű, nem egészen az ami egy Grafikusnak/Designernek a gyakorlatban kell. Persze vehetsz fel olyan kurzusokat amenyekkel elmélyítheted a tudásod e téren (márha vannak azon az egyetemen), ennek utána kell nézz...


Viszont egy Mérnök Infó / Programtervező Infó szakon eléggé meg kell tanulni >>>önmagadtól tanulni<<<, ezért ha kitartó vagy, akkor esténként/hétvégenként össze tudod szedni azt a tudást más forrásból.. Csak kérdés, hogy az eléggé húzós tanulmányok mellett mennyi időt tudsz erre ráfordítani (az infó, főleg BME-n nem egy könnyű szak és emiatt nem is javaslom, ha nem vagy eléggé elhivatott).


#1-es voltam

2016. nov. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szuperek vagytok mindannyian, köszönöm szépen a válaszokat, tényleg megnyugtattatok! :) Ma hirtelen bekattant valami, és eldöntöttem, hogy felsőfokú szakképesítésre jelentkezem először - idegennyelvi kommunikátor, vagy kommunikáció és médiatudományra (kapcsolódik is valamennyire az informatikához, meg érdekel is), és mivel ez többletpont, ezért utána nyugodtan jelentkezhetek majd anglisztikára, mert így meglenne a pontom az államira. :)

Igen, emeltezni fogok angolból - a jelenlegi állás szerint meglesz az 5-ös, és így a nyelvvizsgapapírom is. És miután jelentkezek felsőfokú szakképesítésre, azalatt elkezdek egy második nyelvet is, mert könnyen tanulok nyelvet. :) Szerintem ez a koreai lesz, vagy a francia, még nem tudom! Eldől. :)


Beszélgettünk ma a matematika tanárommal, és mondta, hogy nem éri meg az OKJ informatika terén, mert akkor tényleg tovább kéne menni, én pedig nem akarok... időpocsékolás lenne.


Szóval ma kinyílt a szemem, a hétvégén elkezdek szakokat keresni, és akkor nagyon belehúzok a nyelvbe! :) Ez részben nektek is köszönhető! Mindenkinek ment a zöld kéz :D

2016. nov. 7. 18:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!