Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szegedre vagy a Pázmányra...

Szegedre vagy a Pázmányra menjek molekuláris bionika szakra?

Figyelt kérdés
Végigolvastam az e témában feltett kérdéseket, de mind elég régiek voltak. Kiváncsi lennék tapasztalatokra, hogy milyenek a tanárok, a közösség, a felsőbbévesek, hogy milyen a kilátás az egyetemről munka szempontjából, hogy milyen mértékben van erőteljesebben hangsúlyozva a biosz-kémia rész, vagy az infós, esetleg fizikás rész. Mindennek örülnék! Ti melyiket ajánljanátok?

2017. jún. 10. 19:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%
Nekem mindig azt mondják, hogy csak a Pázmány, de nem tudom miért igazából... De ténylef már nagyon sokan mondták.
2017. jún. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Véleményem szerint Pázmányon erősebb a programozás/informatika közeli része, míg Szegeden talán valamivel jobb a biológia/kémia része az oktatásnak.
2017. júl. 25. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
23%

CSAK SZEGED!!!


Én a szegedi bionikán is tanultam, majd átmentem a Pázmányra pont azért, mert elvileg jobb iskola. HÁT NEM. Minden, amit itt a gyk-n is mondanak, kb egy nagy nulla. Ide zseniket várnak, akiknek nem kell semmit sem magyarázni, csak leadják a tananyagot és értik és megtanulják, és ennyi. Szegeden viszont normálisan magyaráznak, nem csak a jegyzetet olvassák fel (pl analízis!!!). Alig van gyakorló feladat, ha van, akkor éppen csak a végeredményt kapod meg, míg Szegeden pl analízisből levezetett megoldásos feladatokat adnak, tudsz önállóan is haladni, itt viszon ha elakadsz, mindenképpen felsőbb évestől vagy szaktárstól kell segítséget kérni, ami elég macerás ha minden héten futkosnod kell valakihez.


Oké, a programozás része gyengébb, de ez olyan dolog, amivel önállóan is tudsz foglalkozni, az alapot Szegeden is megadják, te meg akkor rádolgozol hogy önállóan megtanuld amit kell.


CSAK SZEGED ha jót akarsz magadnak.

2017. okt. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem aki Szegeden kezdi az ne jöjjön ide MSc-re. Nem véletlenül szenvedsz (amúgy lehet ismerjük egymást :D)... akiket ismerek Szegediek szinte mind rettenetesen nehezen pótolják be a dolgokat. IB MSc-n meg már nincs igazi programozás pl, nincsen túl sok tárgy, azoknak sincs túl sok értelme.

Azért azzal nem értek egyet, hogy "csak Szeged". Ebben a véleményed sem túl megalapozott, mivel oda jártál, és nem a PPKE BSc-re. Ami szerintem kimondottan jó képzés volt.

Az MSc lényegesen gyengébb, de annak már az a lényege, hogy a kutatási témáddal és pet projecteddel foglalkozz. A tanulás és a tárgyak sokadlagos tényező már.


Ott értik sokan félre ezt a képzést, hogy ide pont azok az emberek valók, akik maguktól tudnak tanulni. Az ne jöjjön ide, aki nem tud önállóan csinálni semmit, hanem magyarázatokat és szájbarágást vár. Semmi értelme.

Ráadásul az egész szak lényege a programozás. Nem viccelek, a Szegediek IT műveltsége nulla. Sokkal találkoztam, és olyan alapokat nem tudnak, hogy az félelmetes. Ennek a szaknak semmi értelme programozás nélkül és garantálhatom, hogy még a minimálbér is nehezen lesz meg MSc után ha nem tudsz kódolni. Ezt halál komolyan mondom... MSc-s biológusok tömege nem tud elhelyezkedni, mert nem kapnak állást... Ugye ti sem gondoljátok, hogy a 10-ed annyi tudású bionikust fogják felvenni labor állásra, mikor hegyekben állnak a túlképzett biológusok ezerszer több gyakorlati tapasztalattal.


Szóval jobb ha felkészül mindenki, nagyon minimális embernek lesz állása PhD-n kívül bionikusként. Nem hogy magas fizetés nem lesz, hanem munka sem! Ezért kell sürgősen megtanulni a programozni és akkor lehet menni kutatásba is sokkal jobb fizuért + ipari cégekhez.

Ilyen szempontból én inkább a Pázmányra szavazok, de úgy ha ott kezded...

2017. okt. 18. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

...ja és igen, a Szegedit meg lehet csinálni olyan kamu minimális proggal, hogy elvérzel, ha elédraknak egy komolyabb feladatot.


Egy biológia könyvet bármikor kinyitsz és ragad rád az infó, és azért a matek sem volt hűde nehéz itt Pázmányon. Kettessel mindenki átment, aki tud összeadni és képes megérteni egy levezetést. Pont a programozás az, ahol azért nehéz önállóan haladni, mert neked kell kijelölni a feladatot, ugyanakkor nagyon nem mindegy, hogy hogyan állsz neki.

Egy valódi szoftverfejlesztő csapatban, valódi objektumorientált tudást várnak el, és ehhez nagyon fontos a megfelelően felépített programozói tudás. Az amit szegeden tanítanak, az tényleg akkora nulla, hogy még építeni sincs mit rá, mert alapokat nem tanultak meg a végére. Mivel szinte nem kötelező, elvégezheted úgy a szakot, hogy semmit sem tudsz mire kijössz, ezért azok az emberek szinte halálra vannak ítélve... ezért én mindig mondtam, hogy sokkal jobban kéne még a Pázmányon is erősíteni a programozás vizsgákat, erős OOP alapokkal, Java/Python minimum kötelező lenne.


Persze akinek jó 120 nettóért kakimintát tologatni egy kórházban laboránsként, akkor hajrá :D

2017. okt. 18. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, nekem pont az a tapasztalatom, hogy itt a Pázmányon minden iszonyatosan szájbarágós. Kötelező konzik, felzárkóztató tárgyak, felkészítő konzik zh-k előtt, mindenki rendelkezésre áll, felsőbbévesektől, gyakvezektől mindig lehet kérdezni, csomó sémafeladatsor van (nem tudom, honnan szeded, hogy nincs). Néha szerintem túl lassan is haladtunk, a gimnázium után olyan érzésem volt kissé, mintha óvodában lennék, pedig nem jártam olyan nagyon erős gimnáziumba.


A másik meg, hogy ez tényleg nem óvoda. Az egyetem lényege, hogy megtanítson tanulni, utánajárni, keresni. Nehogy azt hidd, hogy a munkahelyen nem ugyanezt kell csinálni, rohangálni mások és az információ után. Sőt, ahhoz képest ez az egyetem pont hogy készen adta az összegyűjtött információt (jegyzetek, keringő vagy hivatalos régi zh-k). Nagyon kevés az olyan munkahely, ahol izoláltan, a meglévő információid alapján kellene dolgoznod, mindegy, hogy a programozást, vagy a biológiát nézzük...


Attól még, mert neked korlátozottabbak a képességeid, ez nem azt jelenti, hogy a kérdezőnek vagy mindenki másnak is azok. Főleg, ha már volt előismereted, mert elkezdted máshol a szakot, és még így is nehéz volt neked, hát nem tudom... A többit az előttem szóló már leírta. Ha programozni nem tanulsz meg, valószínűleg nem lesz állásod, nem is tudom, hogy a Szegeden végzettek mit kezdenek magukkal, hallani nem nagyon lehet róluk itt sem...

2017. okt. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek...már végeztem, és most már van munkatapasztalatom, céges is... 2+1 év. Őszinte leszek, én nem tudok olyanról, aki nem programozik végül, vagy nem PhD-s.


A kutatói munka rendkívül alulfizetett, éveken keresztül minimálbér közeli munka 5 év és MSc után... Ezt csak az vállalja, akinek az élete a tudomány. Ha többet akar keresni valaki 150.000 Ft-nál, akkor mindenképp programoznia kell kb. Iparhoz viszont sokszor kevés a bionika, ez a mérnöki tudás semmi. Ehhez hozzá kell tanulni rengeteg dolgot, amit állami intézetekben / egyetemi PhD alatt nem lehet megtanulni. Ilyen értelemben a PhD is +4 év visszalépés alja fizetésért. Tényleg csak akkor éri meg, ha van egy olyan állásod ami mellett van időt publikálni is. Vagy nem találsz semmi állást, és jólesik még 4 évig elszöszölni valamit a karon/intézetben/cégnél.

Persze nem minden a pénz, 150-ből is lehet éldegélni, úgy ahogy albérletecske szobájában, csak 26-28 évesen már szeretnél továbblépni kicsit ennyi tanulás után.

2017. okt. 18. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát én jártam másik egyetemre ezelőtt, illetve van egy barátom aki Győrbe jár.


Komolyan, ezekhez képest a Pázmány ezerszer szájbarágósabb. Csúnya szóval élve, itt mindent a seggünk alá raktak. Főleg én is matekos tárgyaknál éreztem ezt. Rengeteg konzultáció, a gyakvezek mindig segítettek.

+ Van olyan tárgy, ahol a professzor kinyomtatja a kisdiákoknak előre az anyagot :D


Mellesleg a hallgatói közösség szerintem nagyon erős... a korábbi egyetemen, és Győri ismerősöm is azt mondta, hogy szinte nincsenek is hallgatói csoportok. Sőt a ZH-kat, kidolgozott tételeket DIREKT nem osztják meg egymásnak, mert nehogy már az én kidolgozásommal ússza meg valaki a tanulást. Én csak csodálkoztam ezen, mert mi folyamatosan cserélgettünk mindent, és adatbázisok voltak már kb az anyagokból, amibe én is tettem fel mindent mindig.


Pázmányon ha valaki megcsúszik, akkor egyszerűen lekerül a korábbi évfolyamcsoportokba és ugyan úgy kap rengeteg támogatást és segítséget. Csak azért mert kis kar, és könnyű ismeretségeket kötni. Más nagyobb egyetemeken, ha megbuksz akkor kb senkit sem fogsz ismerni, és nagyon nehéz megtalálni a kellő infókat.


Szeged meg mégkisebb ilyen téren, mert jóval kevesebben járnak oda, szóval lehet koncentráltabbak az infók... viszont sokkal kevesebb tudás és szakmai tapasztalat gyűlt ott össze. Ha a programozást ennyire hanyagolják, szerintem az ipari kapcsolatokkal sem állnak jól. Pázmánynak pont az lenne az előnye, hogy a mérnökinfóval nagy az átfedés és helyben van minden egy biológia-szoftveres-mérnök képzéshez. Nem véletlen, hogy Szegeden akkor hanyagolják ezeket a részeket, mert nem elég szoros a kapcsolat az infó résszel.

Enélkül ez a szak meg szerintem is kevesebbet ér egy biológusnál is. Tényleg én sem értem, miért választanának egy bionikást, biológus-vegyész-biomérnök pozícióra, mikor ezeknek 100x több az biokutatási/ ipari és gyakorlati tudása? - úgy hogy nem tud programozni.

2017. okt. 20. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nos nekem egyenlőre a Pázmány a célom. Viszont azt mondjátok a bionikával nem lehet jól elhelyezkedni, nem fizet jól?
2017. okt. 21. 18:15
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez csak rajtad áll mire képzed magad. Az átlag bionikus nem hogy nem keres jól, de munkája sem lesz.


Most már elég sokan végeztek MSc-n, akiket ismerek PhD-sek, azok vagy 100-140 nettó között kerestek + esetleg valami programozós munka.


Akik normálisan keresnek 250-300 között, azok programoznak.


Az a baj, itthon az iparban nincs igazi kutatómunka, és az ipari állásokra meg alkalmatlan szerintem egy bionikás, mert nem ezt tanultuk éveken keresztül. Arra ott vannak a vegyészek, biomérnökök, villamos és gépészmérnökök.

Csak az infó mérnököt lehet nagyjából kiváltani. A többi inkább menedzser pozíció.

Tedd fel magadnak a kérdést, akarsz-e projectmenedzser vagy adatelemző lenni? Ezek talán a nem programozós munkakörök.


Ideális munka szerintem a tudományos pálya a bionikusoknak. Az pedig PhD, és 140 nettó.

Ha szerencséd van, bejutsz abba a pár cégbe, akik itthon kutatómunkát folytatnak... biotech, neurobiológia, orvosi témák. Akkor kaphatsz a PhD mellé pluszt, de általában akkor ha programozói munkát végzel a cégnek.

Ha csak kémcsövekkel játszol, meg egereket tutujgatsz, vagy mérsz a százmilliós műszerekkel, azért nem fog senki pluszt fizetni.

Állami kutatóintézetekben sem jár semmi a 140 felett. Ha végzel PhD-n akkor kb 28-30 éves leszel már, és még mindig csak 180 ezernél tartasz, ha nem programozol.


Ezek a jobb kimenetek amúgy, persze lehet saját vállalkozás, startup, vagy startup, spinoff részesedés... de az azt jelenti, hogy évekig minden időd és pénzed feladod egy olyan álomért, amiben 95%-ban elbukik a vállalkozásod. Ez ilyen. KKV esetleg, annak van nagyobb lehetősége, ha van tőkéd.


Egy szó mint száz, programozz vagy esetleg menedzser, adatelemzői pozíció. Ezek a magyar viszonyok.

2017. okt. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!