Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gyorsolvasás? Ki alkalmazza?...

Gyorsolvasás? Ki alkalmazza? Tényleg hatásos? Többet lehet olvasni általa és gyorsabban? Tapasztalat?

Figyelt kérdés

2018. jan. 13. 22:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Próbáltam. Több könyvet is elolvastam a témában.

Nem működött nálam.

Olyannal sem sikerült beszélnem, aki vállalta volna, hogy letesztelhetem.

2018. jan. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Érdekes. Milyen fajta könyveket olvastál? Csak tudjam, mert szerintem nem minden fajta könyv típusra alkalmas. Pl egy regényre szerintem nem, ellenben egy tananyaggal.
2018. jan. 13. 22:44
 3/9 A kérdező kommentje:
Mert ez ugye arról szól, hogy ne mondjuk magunkban az olvasott szöveget. A kérdés az, hogy valóban megmarad-e amit olvastam. Bár ehhez biztos kell sok-sok gyakorlás.
2018. jan. 13. 22:47
 4/9 anonim ***** válasza:

Elvileg nagyon sokaknak működik. A tanfolyamon, amin részt vettem, sok sikertörténetet olvasott fel az "előadó" (nem tudom mi lehetne a helyes megnevezés). Én a tanfolyam után nem gyakoroltam egyből, mert egy vizsgámra készültem. Kb 10 könyvet javasolt gyakorlásnak, lehet hogy úgy sikerült volna. A vizsga előtt villám/gyorsolvastam a tankönyvet, de semmi pluszra nem emlékeztem a megtanultakon kívül. Vizsgaidőszak végén vagy majd nyáron újra előveszem a tankönyvet és autodidakta módon is újra átjárom a témát.

Elvileg regénnyel is működik, nekem is ahhoz kellene. És persze idegen nyelven is működik, szótanulásra is alkalmas.

2018. jan. 13. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nekem nem működött. Nem tudtam úgy "lebegtetni" a figyelmem, egy idő után vagy azon kaptam magam, hogy sorról sorra haladok, vagy azon, hogy fingom sincs, mit olvastam, mert arra figyeltem, hogy ne sorról sorra haladjak. :( Pedig 1-2 hónapot gyakoroltam a vidik, könyvek alapján.
2018. jan. 14. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

A gyorsolvasás egy gyűjtőszó, sokan sokfélét értenek alatta. Általában olyan technikákat, módszereket illetnek ezzel az elnevezéssel, amelyek a szöveges információk gyorsabb feldolgozását teszik lehetővé, tehát elsősorban ismeretszerző, tanulási célú olvasáshoz használhatók. A megfelelő módszerekkel az olvasás sebessége egyébként anélkül is növelhető, hogy ezáltal romlana a szövegértés.


Ehhez három dolgot kell elsajátítani:


1) Optimalizált szemmozgás - kevesebb megállással (szemfixációval);

2) Egyszerre több szó elolvasása a szavankénti olvasás helyett;

3) A szubvokalizáció visszaszorítása, megszüntetése: sokkal gyorsabban tudsz olvasni, ha nem mondod magadban a szöveget.


Elsőre persze ezek nagyon nehéz dolgok, tehát gyakorolni kell, mint az autóvezetést vagy bármilyen más készséget. De aztán automatizálódik és később bármikor előhívható.


Tapasztalatom szerint egy kétnapos tréningen megduplázható az olvasás hatékonysága, vagyis a szövegértés megtartása mellett kétszeresére növelhető az olvasási sebesség. De ez itt nem a reklám helye :)

2018. jan. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én a magam részéről nem találtam értelmesnek a dolgot. Bár nekem ott kezdődik a különállásom, hogy szerintem aki a szubvokalizációt még nem lépte túl, az még nem tud olvasni. Ha viszont túllépte, akkor már olyan sokat nem nyer a gyorsolvasás többi részével. A hosszabb betűalakzatok egyszerre megemésztése néha alaposan félrevezet, erre Bubót szoktam emlegetni, abban vannak olyan jó szójátékok, amelyeket fél sort egyszerre bekapva az ember sosem vesz észre, pláne, ha egy jól ismert kollokáció egyik része (fogadatlan rókátor).

És ezen felül ha egy oldal minden mondata megemésztendő, akkor az agy elmarad, úgyis meg kell állni.

Tehát ez jó lenne olyan töltelékes szövegek gyors kivesézésére, amiben mondjuk oldalanként van két-három fontos gondolat. Ilyen tan/szakkönyve egy mérnöknek nincs. :)

2018. jan. 15. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A gyorsolvasás programozott tankönyve.
2018. jan. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Remélem, ezt nem azért írtad, mert azt hitted, hogy az utolsó mondatom a gyorsolvasásra vonatkozik. :D
2018. jan. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!