Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megéri manapság egyetemet...

Megéri manapság egyetemet végezni?

Figyelt kérdés

Mert lenne egy szak, amit kinéztem, viszont nagyon hajtanom kéne ahhoz, hogy oda felvegyenek, és nem tudom, hogy megéri-e a sok fáradozást, mert igazából nem igazán azzal akarnék foglalkozni, csak az olyan biztos pont, hogy egyetem, meg stb.

Viszont engem sokkal jobban érdekelne a lakberendezés, ha jól tudom, ahhoz csak képzések vannak, de azt sem tudom, hogy szükség van-e lakberendezőkre, és, hogy megtudnák-e élni belőle?

Az egyetemen, programozás szakra mennék, ha felvesznek. De én úgy érzem az nem az én világom, mondjuk szeretek a gépekkel foglalkozni, de ennél a szakmanál pedig közrejátszik az is, hogy sok pénzt keres egy programozó, ami nem hátrány, ugyanis a későbbiekben nem egy pincében szeretném leélni az életemet.

Van egy harmadik variáció, ami nem olyan régóta lepett életbe. Az utóbbi időben tökre megszerettem a történelmet, és szívesen lennek régész. Utánaolvastam a dolgoknak, és kissé elszontyolodtam, mert ahhoz a munkához kellenek kapcsolatok, hogy egy ásatásra kijusson az ember, és hát nincsenek régész ismerőseim:(

Szóval most tanácstalan vagyok, mert legszívesebben lakberendező lennék, viszont egy diploma pedig hangzatos.



2018. márc. 25. 16:42
1 2
 11/12 anonim válasza:

Ha lakberendező szeretnél lenni jelentkezz egyetemre építész vagy belsőépítész szakra, mellette vagy utána pedig eltudnál végezni egy lakberendező okj-t. Ezzel szerintem már tuti lenne munkád. Tervező irodák szinte mindig alkalmaznak belsőépítészt/lakberendezőt is, akik látványterveket készítenek. Ha pedig nagyon jó lennél biztos, hogy tudnál csinálni egy saját vállalkozást ahol már csak a dizájnnal foglalkozhatnál.

Sok sikert és kitartást hozzá! Mindig álmodj nagyobbat, mint amit szerinted elérhetsz mert ha csak a fele sikerülne már akkor is büszke lehetsz magadra!

2018. ápr. 5. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:

Nekem is problémát okozott a pályaválasztás. Nyolcosztályos gimnáziumban szinte mindenből jeles voltam, utolsó évben öt tárgyból kaptam dícséretet. Érettségi előtt megtetszett az építész szak, úgy hogy még nem is igazán tudtam mi az. Fizikából érettségiztem, matekból emelt szintűztem, két nyelvből nyelvvizsgáztam, a rajz almalmasságira is felkészültem. Érettségim kitűnő lett, fel is vettek csont nélkül... DE!

Már az első félévben is éreztem, hogy nem erre számítottam, nem biztos, hogy ezt akarom csinálni. Két évig tanultam építész szakon, majd elhatároztam, hogy ennek így semmi, de semmi értelme. Elvégezni el tudtam volna, nem ötössel hanem hármassal-négyessel, de ha nem építészettel akarok foglalkozni, akkor minek?! Közben azt hittem velem van a baj. Mert az X-nek meg az Y-nak olyan jól megy, én meg vergődök. A szüleim meg noszogattak, hogy dehát el kell végezni, mert diploma! A 2. év végére eldöntöttem, hogy abbahagyom.


A probléma az volt, hogy nem a képességeimnek megfelő szakterületet választottam. A képességeim jók, de nem az építész szaknak megfelelők. Nem abban vagyok a legjobb.


Tanácsom neked:

Nincs olyan ember, aki mind régésznek, mint programozónak, mind lakberendezőnek alkalmas lenne. De ha van ilyen, akkor készülj fel rá, hogy valószínűleg nem te vagy az. Ahhoz, hogy eljuss végül oda, ahová még lehet, hogy nem is tudod hogy el szeretnél jutni, a következő lépéseken kell végigmenjél:


1.) Ismerd meg önmagad! Mik az erősségeid és mik a gyengeségeid? Mi az, amit nagyon szeretsz csinálni? Mi az amit utálsz? Kérdezd meg ismerőseidet, szerintük miben vagy jó? Tölts ki személyiségi tesztet, megéri, mert rámutat azon képességeidre, amelyekre most lehet hogy nem is gondolsz. Figyeld a visszalejzéseket ismerőseidtől, tanáraidtól, rokonaidtól! Én is kaptam ilyeneket, csak nem figyeltem rájuk, mert természetesnek tűntek. Például osztályfőnököm azt mondta nekem érettségi előtt búcsúzásként: nagyon szerette bennem, hogy ha valamit kért tőlem és megígértem hogy megcsinálom, biztos lehetett benne, hogy meg is teszem. A többiekből ez hiányzott. Elfelejtették, nem törődtek vele vagy elhülyéskedték.

2.) Ha megismerted önmagad, nézz utána melyek azok a területek, amelyek megfelelnek a képességeidnek és (!!!!) van a szakmára a piacon kereslet is. Önmagában az hogy szeretsz valamit, nem jelenti azt, hogy abból meg is tudsz élni. A lehetőségekből válasszál. Minél több információt szerzel, ismerőst kérdezel meg, interneten vagy könyvtárban olvasgatsz, annál jobb döntést tudsz hozni.

3.) Ha már tudod ki vagy és a relalitások talaján eldöntötted mi szeretnél lenni, nézz utána milyen tudás kell hozzá és azt hogyan szerzed meg. Területtől függően lehet egyetemen, szakképzésen, de akár autodidakta módon is ismereteket szerezni, igaz az utolsó nehéz. Elsősorban az egyetemet vagy szakképzést ajánlom.

4.) Ha mégis tévedtél volna, és mégsem jó utat választottál, sosem késő tanulni a hibából és új utat választani.


Ameddig ezen nem mész végig, csinálj valamit, bármit. És közben keresd önmagadat! Egyszer el fog jönni magától.


Továbbá:

- Az hogy egyetem vagy sem, szinte mindegy. Ha nem saját céged lesz, akkor lesz főnököd, aki a felvételi interjún azt kérdezi: milyen szakmai tapasztalata van? Ha pedig saját céged lesz, akkor a vevők, ügyfelek kérdezik ugyanezt pepitában. Az egyetem segít megtanulni tanulni, ha te is szeretnéd. Viszont felelősséggel is jár, mert a tanultakat tovább kell gondolni és az ismereteidet tovább gyarapítani. Ha nem így teszel, akkor a diploma csak egy papír, a megszerzett tudás meg már a végzéskor elévült, bármit is végzel el.

- Az, hogy mivel mennyit lehet keresni fontos, de szeretned is kell, amit csinálsz.


Én végül választottam magamnak egy másik egyetemi szakot, ami tetszett és el is végeztem. Műszaki beszerzőként dolgozom egy ipari cégnél Németországban.

2018. máj. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!