Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Műszaki menedzser vagy gazdasá...

Műszaki menedzser vagy gazdasági szak?

Figyelt kérdés
Melyik a piacképesebb, illetve melyikkel lehet jobban keresni?
2018. aug. 28. 18:25
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
41%

"mérnökök nem fogadják el, nem tisztelik a műszaki menedzser végzettségű műszaki menedzsereket."


Erre meg csak annyit tudok mondani, hogy az Ő bajuk.

Többek között az ilyen beszűkült látásmódnak köszönhetően nem alkalmasak erre a munkára.


Aki meg mérnöki szakról megy MM-re, az sosem gondolkodott így, azt elárulom.

2018. aug. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
38%

"Ezen azóta is nyerítek, ha újra elolvasom."


Hát akkor elég hülye vagy :D


Bármilyen érvet fel tudsz hozni az igazad mellett ezen a gyermeteg stíluson kívül? Azért érdekel, mert statisztikák meg minden engem támaszt alá. Szerintem életedben még mérnököt se láttál, nem hogy vállalatot belülről.

2018. aug. 28. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
81%

"statisztikák meg minden engem támaszt alá"


1/ Mely statisztikák? Forrás?

2/ Mi minden?


E nagyon tudományos, egzakt "érvekkel" szemben lássuk a valós érveket.


Kezdjük a józan paraszti ésszel.


Magyarországon ca. félmillió társas vállalkozás van: [link]


Azt nem feltételezem, hogy minden társas vállalkozásba kötelező a közgazdász, de azt azért feltételezhetjük, hogy előbb kell egy vállalkozásba pénzügyi vagy marketing szakember, mint műszaki menedzser. A kis- és mikrovállalkozásokban egyáltalán nincs MM funkció, a közép- és nagyvállalatokban meg vagy van vagy nincs.


De, mindenhol ahol van műszaki menedzser funkció, jut minden egyes műszaki menedzserre minimum 10 mindenféle közgazdász (controlling, marketing stb.). Még mindig a józan paraszti észnél tartunk, de ha logikusan átgondolod egy közép- vagy nagyvállalat működését, akkor abba kell néhány műszaki menedzser, vagy akár egy egész osztály is (amelyből viszont jogosan feltételezhetjük hogy legalább a felük mérnök, tehát nem MM végzettségű szakember); viszont ugyanezen nagyvállalatokban tuttira van marketing osztály, kontrolling osztály, pénzügyi osztály, kommunikáció stb. stb. A HR osztályokban is nagyrészt közgazdászok vannak.


Bármilyen szektorban gondolkodunk is, a közgazdász funkciók egyszerűen számszerűen messze felülírják a szükséges műszaki menedzser létszámot. És a legtöbb vállalatban meg CSAK közgazdászokra van szükség, nincs szükség műszaki menedzserre.


És még ahol szükség van műszaki menedzserre, ott is - jogosan feltételezhetjük - az állások egy részét mérnök végzettségűek töltik be.


Ennyit a józan paraszti észről.


Nézzük a statisztikákat.


Profession.hu

"Műszaki menedzser" 3 találat.

"Pénzügyi..." 500+ találat

"Marketing..." 150+ találat

"Controlling" ca. 100 találat


Most nincs időm részletesen adatbányászkodni, ehhez részletesebb elemzés kellene, de a lényeg, hogy miközben a közgazdász típusú állásokra tömeges álláshirdetések vannak jelenleg is (van még rengeteg közgazdász funkció, ezekre rá se kerestem); műszaki menedzserre 3 azaz három találat van. Lehet, hogy műszaki menedzsereket alkalmaznak QA-n stb. is, de azt is tegyük hozzá, hogy ugyanitt mérnököket is alkalmaznak stb. Szóval csak hozzávetőlegesen, első blikkre, minimum 200x annyi PSZ-es állásajánlat van, mint MM. A konkrét statisztika a józan paraszti eszet igazolja.


Ehhez képest 16 egyetem és felsőoktatási intézmény ontja magából a műszaki menedzsereket: [link]


Jogosan feltételezhetjük tehát a fenti logika ÉS statisztika alapján, hogy MM-ből jelentős túlképzés van, szemben a közgazdaság-típusú szakokkal, amelyekre mint láttuk, jelenleg is többszázas nagyságrendű nyitott állásajánlat van (és nem is számoltam még a HR-t, PR-t és az összes többi közgazdászos álláshirdetést). Persze mindez csak elnagyzolt első becslés, nem konkrét kutatás, de még mindig több, mint amit te hoztál fel.


A fizetésekkel kapcsolatban:

Pénzügyi menedzser: 642,470.- forint átlagfizetés

Marketing menedzser: 506,807.- forint átlagfizetés

Műszaki menedzser: 378,400.- forint átlagfizetés

Forrás: fizetesek.hu


És akkor még nem vettük figyelembe azt, hogy milyen karrier-lehetőségek vannak még... a pénzügyesből, marketingesből lesz marketing és pénzügyi igazgató, sőt CMO vagy CFO; de a műszaki menedzserből jóval kisebb eséllyel lesz CTO -- köszönhetően pont annak, hogy arra ott vannak a mérnökök.


Szóval nem tudom te milyen statisztikákra meg "mindenre" hivatkozol, de a valóság egyelőre engem igazol.

2018. aug. 29. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
81%
Kérdező, ezúton is elnézést, ezt elsősorban Neked is szántam válaszként, hogy miért a gazdasági szak (a műszaki menedzserrel szemben). A mérnök szakokat most nem tárgyaltam, mert nem kérdezted, de: szerintem a mérnök szakok is nagyon ütőképesek, a villany, a gépész, az informatikus és a vegyész is. De ha csak a MM vs. gazdasági szak a kérdés, akkor a válaszomat ld. az előző hozzászólásomban.
2018. aug. 29. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
48%

"Azt nem feltételezem, hogy minden társas vállalkozásba kötelező a közgazdász, de azt azért feltételezhetjük, hogy előbb kell egy vállalkozásba pénzügyi vagy marketing szakember, mint műszaki menedzser. A kis- és mikrovállalkozásokban egyáltalán nincs MM funkció, a közép- és nagyvállalatokban meg vagy van vagy nincs."


Előbb kell egy átlag vállalkozásba pénzügyi vagy marketing szakember, mint gépészmérnök.

Ebből az következik e, hogy a gépészmérnöki diploma értéktelen?

... Hát nem.

A közép- és nagyvállalatokban meg vagy van vagy nincs? Mindenhol vagy van vagy nincs. Valami százalék esetleg, ha már ennyire belementél? :D


"De, mindenhol ahol van műszaki menedzser funkció, jut minden egyes műszaki menedzserre minimum 10 mindenféle közgazdász (controlling, marketing stb.)."


Azért az meglehetősen ritka, hogy ahova ténylegesen műszaki menedzserre lenne szükség, oda betesznek egy gazdaságtudományi végzettségűt.

Ha ilyen van az pont azért van, mert annyival több ilyen végzettségű munkaerő van mint MM, s történetesen mondjuk oda egy mérnök sem jutott, nem akarta elvállalni senki, kompetensebb végzettséggel.


"Még mindig a józan paraszti észnél tartunk, de ha logikusan átgondolod egy közép- vagy nagyvállalat működését, akkor abba kell néhány műszaki menedzser, vagy akár egy egész osztály is (amelyből viszont jogosan feltételezhetjük hogy legalább a felük mérnök, tehát nem MM végzettségű szakember)"


Már miért feltételeznénk jogosan?

Ezek is nagyon tudományos egzakt érvek ám, melyeket neked sikerült itt most felsorakoztatni...

Szóval, eleve kevés mérnök megy műszaki menedzser mesterre, egy "sima" mérnökkel szemben pedig jóval szívesebben alkalmaznak egy olyan embert aki ezt tanulta.

Ahogy mérnöki feladatok ellátására sem vesznek fel MM-et, úgy ez fordítva is igaz. De azért annyit elismerek, hogy "ha minden kötél szakad" elven akár alkalmazhatnak mérnököt is MM pozicióba.


"Bármilyen szektorban gondolkodunk is, a közgazdász funkciók egyszerűen számszerűen messze felülírják a szükséges műszaki menedzser létszámot. És a legtöbb vállalatban meg CSAK közgazdászokra van szükség, nincs szükség műszaki menedzserre."


Ez teljesen igaz, de elfelejted, hogy a vevők teljesen lényegtelen, hogy mennyi kínálatra tartanak ígényt mennyiségben, míg a kínálat mennyiségénél ez nem kimondottan kevesebb. Vagyis lehet, hogy MM-ből kisebb mennyiségre van szükség, de jelenleg nincs is az a fokú túlképzés mint egyes szakoknál,(esetlegesen néhány gazdaságtudományi szaknál,) így az állások is betöltődnek és többnyire nincs is maradék.


"És még ahol szükség van műszaki menedzserre, ott is - jogosan feltételezhetjük - az állások egy részét mérnök végzettségűek töltik be."


Nem. Nem feltételezhetjük jogosan.


"Nézzük a statisztikákat.


Profession.hu

"Műszaki menedzser" 3 találat.

"Pénzügyi..." 500+ találat

"Marketing..." 150+ találat

"Controlling" ca. 100 találat"


:D Szóval "műszaki menedzser" kulcsszó vs. "Pénzügyi" kulcsszó?

Most komolyan?


1. Az MM állások nem ezzel a kulcsszóval vannak meghírdetve rendszerint.

2. A "pénzügyi" kulcsszó 9(!) szak diplomájával betölthető állásokat dob ki! Erről a 9 szakról összesen TÖBB mint 10 000 diplomás jön ki ÉVENTE!

3. A "pénzügyi" kulcsszóra kidobott 500+ állás (ami ennyi embernek rohadt kevés egyébként) között van olyan is ami műszaki menedzser diplomával is betölthető!


"Jogosan feltételezhetjük tehát a fenti logika ÉS statisztika alapján, hogy MM-ből jelentős túlképzés van, szemben a közgazdaság-típusú szakokkal, amelyekre mint láttuk, jelenleg is többszázas nagyságrendű nyitott állásajánlat van"


Műszaki menedzserből évente kevesebb mint ezer új diplomás van, gazdálkodási és menedzsmentesből pedig egyedül évi 3000. Pénzügy és számvitelesből pedig évi közel 2000. Amit mellesleg 17 egyetemen oktatnak. És még ott van 7 másik gazdaságtudományi szak ami mind konkurenciát jelent egymásra a munkaerőpiacon...

A MM-ekre csak igen kis részük.


"(és nem is számoltam még a HR-t, PR-t és az összes többi közgazdászos álláshirdetést)."


Még jó, hogy nem, ugyanis egyáltalan nem lenne jogos!

A HR poziciókat a legszívesebben MKTB igazgatási szakembereknek és/vagy alapszakot végzett pszichológusoknak (viselkedéselemzőknek) osztják ki.

Vagy kihallásos alapon bármilyen diplomás egyéneknek.

A maradék helyekre pedig egy MM végzettségűnek is pont ugyanakkora esélye van mint egy gazdaságisnak.


"A fizetésekkel kapcsolatban:

Pénzügyi menedzser: 642,470.- forint átlagfizetés

Marketing menedzser: 506,807.- forint átlagfizetés

Műszaki menedzser: 378,400.- forint átlagfizetés

Forrás: fizetesek.hu"


A felvi.hu diploma specifikus statisztikái szerint pedig az MM szerepel jobban.


MM: [link]


Pénzügy: [link]


Mindkettőböl az MSc van linkelve, azért van a végzetteknél kevesebb szám, mint fentebb írtam, de utána kereshetsz annak is, ha érdekel.


Amúgy az általad forrásként megjelőlt oldalban sem hiszek, nem is lehet tudni, hogy egy adott fizetés hány ember bemondása alapján lett átlagolva, illetve hogy mennyire ellenörzik az információkat...

Ugyanakkor a felvi.hu statisztikáit sem tartom a legmegbízhatóbbnak.

2018. aug. 29. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
27%

Ja és még annyi, hogy szerinted 16 egyetem sok, az már túlképzést eredményez?


A gazdálkodási és menedzsment szak 24 egyetemen van! :)

2018. aug. 29. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
62%

"Előbb kell egy átlag vállalkozásba pénzügyi vagy marketing szakember, mint gépészmérnök.

Ebből az következik e, hogy a gépészmérnöki diploma értéktelen?"


Nem az volt a bizonyítás tárgya, hogy a MM értéktelen-e, hanem, hogy hány betölthető MM állás van. Mivel fentebb azt állítottad, hogy pénzügyesekre sokkal kisebb a piaci igény.


Nincs kedvem szétfloodolni a Kérdező topicját hosszas bizonyítással. Elmondtam, amit szerettél volna, te is elmondtad a mondandódat. Maradjunk akkor annyiban, hogy szerinted a MM-re tömeges igény van (csak nem "műszaki menedzser" néven vannak meghirdetve az állások, hanem – tényleg: mondjuk mi?!); és a MM-erek jobban keresnek, mint a pénzügyesek, hiszen a felvi.hu megmondta.


Szerintem pedig MM-re százas nagyságrenddel kevesebb cégnek van szüksége, mint közgazdász funkciókra (és még azokat a műszaki menedzser állásokat is betölthetik mérnökök, míg egy pénzügyes állást csak pénzügyes tud betölteni), és a pénzügyi szektorban és pénzügyes állásokban átlagosan jobban fizetnek, mint a műszaki menedzsereknek.


Mindenki elmondta, amit akart, köszönöm a beszélgetést!

2018. aug. 29. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

" Mivel fentebb azt állítottad, hogy pénzügyesekre sokkal kisebb a piaci igény. "


Hát érdekes lehet a szövegértésed, mivel ezt én sehol sem állítottam. A (jelenleg) 63%-os válaszoló vagyok és nem a 65%-os, de ez lehet hogy elkerűlte a figyelmedet.


Én azt állítom (ha a fizetésekkel nem is, de a diplomások számával kapcsolatban a felvi.hu 100%-ig megbízható forrás), hogy a gazdaságtudományi diplomával rendelkező szakemberekre nagyobb valóban a piaci igény, de ehhez a vevői igényhez sokkal nagyobb kínálat is társul, ami ráadásul növekvő tendenciát is mutat.

Ha van 10 000 gazdasági diplomás, s erre mondjuk van 9 000 állás (ami jó arány), nem azt kell nézni, hogy MM-ek esetében van e szintén 9 000 betölthető állás, mert nincs is anmyira igény, a kínálat, diplomás erôforrások részéről, hiszen itt csak 1000 diplomásnak kell elhelyezkednie, és ez a szám évente nem is mutat növekvő tendenciát, de biztosan nem annyira mint a gazdasági diplomások száma.

Viszont ha felfogtad, ha nem, én nem vagyok a gazdasági diploma ellen, szerintem az is jó/értékes.

Viszont MM-ként igenis vagy ugyananmyi eséllyel, vagy nagyobbal lehet elhelyezkedni.

Hiába van kevesebb állás, a konkurencia is kevesebb.

Az, hogy a mérnökök és gazdasági szakemberek konkurenciát jelentenének rájuk nézve az egy lázálmod.

Ez látszik a statisztikákból is.

A mérnökök hébehóba valóban jutnak ilyen munkához, de nagyon nem ez a jellemző.

A gazdasági szakemberek pedig ugyanannyi eséllyel jutnak ilyen munkához mint egy MM gazdasági menedzseri munjához, így ez kis is egyenlítődik.


Az egyetemes válaszom pedig vicc, hogy le lett pontozva, annak ellenére, hogy egy egysoros tény az egész.



Azt mondod (és Te ezt valóban írtad), hogy 16 egyetem ahol MM-eket képeznek az túlképzést eredményez.

Akkor a 24 egyetem mit eredményez, ahol mind oktatnak gazdálkodási és memedzsment szakot?

Mit eredmémyez a 17 egyetem ahol pénzügy és marketinget oktatnak?

Főleg, hogy átlagosan ezeken több az ember kapacitás mint MM-en.


Én nem gondolom feltétlenül, hogy a sok egyetem = túlképzés.

De Te érveltél ezzel, az MM ellen...

Akkor most mivan?

A logikád alapjan el kellene ismerned, hogy a gazdasági szakokon túlképzés folyik.

2018. aug. 29. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Manche Dinge: Teljesen felesleges az egész, amit leírtál. Tök mindegy mennyi állás van profession-ön, arról volt szó milyenek az elhelyezkedések ezzel a végzettséggel. Elég egy Felvi statisztikát megnézni, hogy mind az elhelyezkedési arányok jobbak, mind az átlagfizetés magasabb. Utána kéne nézni előbb a dolgoknak, és nem a levegőbe beszélnie félrevezetve szegény kérdezőt.
2018. aug. 29. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
35%
Már több topicban volt itt szó arról, hogy a felvi.hu statisztikái még propaganda-anyagnak is gyengék.
2018. aug. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!