Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van értelme itthon ma orvosnak...

Van értelme itthon ma orvosnak (sebésznek menni)?

Figyelt kérdés

A kérdésem az lenne igazából, hogy az itthoni kórházi körülmények között tud-e rendesen dolgozni egy sebész?


Az érdemlegességet nem pénzben kérdezem, tudom, hogy nem jó a fizetés, nem azért csinálnám, az embereken is szeretnék segíteni, a biosz és kémia érdekel az alapoktól kezdve,tudom, hogy rengeteg tanulás.


Gondolkozom, hogy belevágjak, de ha 6 év orvosi (majd utána 7 év rezidensképzés) után jönnék rá, hogy itthon a körülmények miatt nem lehet úgy végezni a munkát ahogy kellene (ahogy pl az orvosin tanítják) akkor nagyon elkeserednék. Lehet hallani Zacher kilépését, feltörekvő fekáliát a kórházakban, stb.


Röviden a kérdésem annyi lenne, nem vész-e a kárban itthon a sok tanulással töltött év a jelenlegi magyar egészségügyi állapotokat tekintve.


Konkrét példával élve: "Kolléga ezt a műtétet, lehet az egyetemen így tanulta, és nyugaton úgy csinálják, de itt erre nincs pénz..." Szerintetek mennyire valós a félelmem, vagy a műtéttan ennél manuálisabb tudomány?


Jó lenne ha esetleg egy két szakmabeli is válaszolna.


Pluszkérdésnek esetleg valaki tudja, hogy magyarországon igazi nagy magánkórház létezik (nem magánrendelő) ahol komoly sebészeti beavatkozásokat végeznek? Ismét nem a pénz miatt kérdezem, hanem inkább a hozzáférhető technológia és munkakörülmények miatt.


Köszönöm


2018. szept. 2. 00:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Zacher azért egész jól bírta, voltak olyan esetei utcáról beesett "zombikkal" kapcsolatban, amit nem vállalnék jó pénzért sem.

Nem kell sokat töprengni azon hogy rá jöjj, itthon megkapod az alapokat, külföldön meg a szakma csúcsát, drága eszközök, modern eljárások stb.


Orvoslás is bizonyára olyan ütemben fejlődik akár csak más szakma, hanem jobban, csak idehaza a minimálisra törekszenek, kint meg a maximálisra.

2018. szept. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Van értelme persze, de olvasd el előtte az alábbi cikket: [link]
2018. szept. 2. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A helyzet az, hogy az egyetemi klinikákon se fenékig tejfel az élet, tehát nem nagyon fog olyan előfordulni, hogy olyat tanítanak meg veled ott, amire máshol nincs lehetőség, mert eleve a klinikán sincs rá lehetőség.


Az ilyen “nagy komoly kórházakat” pont manuális szakmáknál mint a sebész nem ajánlom, mert lehet hogy csinálnak sokféle műtétet, de hogy neked rezidensként meg szakorvosjelöltként ezeknél esélyed nem lesz bármit is csinálni az fix. Aztán a szakorvosi képzésed végén ott állsz majd, hogy a minimum előírt dolgokat se volt lehetőséged megcsinálni. Sokkal jobban tudsz járni egy kisebb kórházzal, ahol ugyan a ritkább esetek elkerülhetnek, hiszen azok mennek nagyobb kórházba, de legalább csinálhatsz is valamit önállóan, nem pedig a prof meg az oszályvezető visz el minden műtétet a pénzért.

2018. szept. 2. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
86%

Magyarország a műszerezettségét tekintve nyilvánvalóan rosszabbul áll, mint a nyugati, fejlettebb országok. Egész biztosan van olyan műtét, amit itthon emiatt nem lehet elvégezni. De sok esetben inkább csak mennyiségi különbség van, mert eszközök bár vannak, korlátozott számban állnak rendelkezésre.

Meg persze Magyarországon is van különbség az egyes intézmények között. Vannak olyan vidéki kórházak, ahol már önmagában a laparoszkópia is szinte ritkaság (lehet, hogy nem is feltétlen az eszközhiány miatt egyébként, hanem mert a kiöregedett orvosok már nem szórakoznak vele, nem kezdik el megtanulni mondjuk 60 évesen). Plusz azért a magyar leleményesség határtalan tud lenni:D


Szóval összességében azt mondom, hogy "nem veszik kárba" a megszerzett tudás, de tény, hogy bizonyos dolgokat csak akkor fogsz látni/megtanulni, ha külföldre mész érte. De hát minden így kezdődik...

Régebben nálunk még hiszteroszkóp sem volt, mikor nyugaton már csinálták. Egyik doki kiment Angliába, megtanulta, hazajött, aztán beszerezte (vagy beszereztette valahogyan) az elsőt. Azóta van:D

Ugyanez volt nálunk a laparoszkópos totál hiszterektómiával is. Régen nem csináltuk, mert nem volt sem megfelelő eszköz, sem olyan, aki tudta volna a módszert. Valaki kiment (teszem hozzá, egy rezidens volt) külföldre, megtanulta, megnézte mik azok az alapvető eszközök, amik tutira kellenek, nem lehet másképp megoldani, majd hazajött és addig intézkedett, szervezkedett, hogy azóta már itt is rutinszerűvé vált.


"Az ilyen “nagy komoly kórházakat” pont manuális szakmáknál mint a sebész nem ajánlom, mert lehet hogy csinálnak sokféle műtétet, de hogy neked rezidensként meg szakorvosjelöltként ezeknél esélyed nem lesz bármit is csinálni az fix. "

Tudom, hogy ez a gyakori, de egyáltalán nem törvényszerű. Az egyik klinikán dolgozom, és mondhatom, hogy kb. bármilyen műtétet engednek. Gyakorlatilag nagy onkológiai műtéteken kívül kb. mindent csináltam már.

2018. szept. 2. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
utolsó, te sebészként dolgozol, rezidens vagy itthon?
2018. szept. 2. 18:49
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem sebészként, szülész-nőgyógyászként. Igazából már szakorvosjelölt vagyok.
2018. szept. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!