Mit csináljak, ha egyik terület sem nekem való?

Figyelt kérdés

Először próbálkoztam műszaki vonalon, de ott megkaptam, hogy nem vagyok elég precíz, koncentrált és nem elég letisztult, logikus, gyakorlatias, megoldásközpontú a gondolkodásom, hanem inkább túl filozófikus, merengős, művészkedős típus vagyok. Nagyon lesarkítva a dolgot, túl "humán" voltam hozzá. Most egy bölcsészettudományi szakon vagyok, ahol pedig folyton az ellenkezőjét kapom meg, hogy én ide túl "reál" vagyok, mert nincsen elég képzelőerőm, kreativitásom és túlságosan földhözragadt a gondolkodásom, mert mindenhol a rendszert keresem és nem olvasok a sorok között stb., stb. Na most tulajdonképpen ez a két példa teljesen ellentmond egymásnak, de egyébként én is így érzem. Persze, olyan nem lesz sosem, hogy minden tárgy tetszeni fog és mindent ugyanúgy tudok teljesíteni, de azért az sem működik, hogy csak egy részére koncentrálok... Pl. hiába mondom azt most, hogy nekem nem megy a műelemzés és ezért nem foglalkozom vele, ha szinte az egész képzés erről szól és ugyanúgy a mérnöki szakon sem lehet elfelejteni a matekot, fizikát és szakmai ismereteket csak azért mert nekem a művtöri meg az ábrázolás jobban feküdt.


A gazdasági, jogi és államtudományi képzéseket rögtön kizártam, mert az egyáltalán nem érdekel és borzasztó száraznak tartom... Valamint nyilván akkor biztos ahhoz is túl "humán" lennék. Miután otthagytam az első szakomat, akkor unaloműzőként elmentem egy gazdasági OKJ-re és ott be is bizonyosodott, hogy én azt nem lennék képes végigszenvedni.


A segítő szakmák vagy, amik emberekkel folgalkoznak (most ez alatt pedagógiai, egészségtudományi vagy szociális területekre gondolok) sem nekem valóak, mert egyszerűen nem olyan a személyiségem, beállítottságom.


A művészeti szakokkal ugyanaz a helyzet, mint most BTK-n, mert ugye nem vagyok elég kreatív, érzékeny, kifejező stb., illetve nem is vagyok elég tehetséges, rutinos, szóval esélyes, hogy fel sem vennének.


2018. nov. 29. 12:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Kezdj el dolgozni, aztán majd közben, ha többet látsz, több tapasztalatod lesz, talán jobban fogod tudni, hogy mi a te utad.
2018. nov. 29. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Mások rólad alkotott képe már megvan. Te mit gondolsz saját magadról? Mi az, ami igazán érdekel téged (nem amit mások megengednek neked, hogy csináld!).


Én azt látom, hogy mások véleménye alapján határozod meg a saját tulajdonságaidat, és ez egyenes út a semmibe.

Az önismeret nem az, hogy mások megmondják, milyen vagy és te ezt elfogadod kritika és kérdés nélkül.

2018. nov. 29. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

1-es Persze, ez is lehet egy megoldás, de én nem vagyok benne biztos, hogy ez előre vinne. Én nem hiszek abban, hogy majd az idő megoldja. 18 évesen érettségiztem és nem tudtam, hogy mit szeretnék tanulni, de mindenki megnyugtatott, hogy "semmi baj, mert majd idővel kialakul". Most itt vagyok 20 évesen úgy, hogy még több nyílt napon és tanácsadáson voltam, még többet önkénteskedtem és dolgoztam, voltam külföldön is, jártam OKJ-ra, elvégeztem egy félévet egy szakon és három félévet egy másikon...de még mindig nincsen jobb ötletem. Most ezt megint abbahagyhatom és várhatok, hogy "na, majd akkor talán majd egyszer megvilágosodom és kitalálom, hogy mivel is szeretnék foglalkozni", csak attól tartok, hogy ez nem fog megtörténni és nem akarom, hogy elvesztegessem a lehetőségeimet. Most vagyok még fiatal, most van pénzem, most van időm, most van energiám, egyszóval most van lehetőségem arra, hogy tanuljak. Nekem ez nem azért okoz problémát, mert kell egy végzettség, kell egy munka, kell a pénz, hanem nálam ez inkább egy ilyen identitás kérdés, hogy "keresem a helyemet, mi a nekem való, mihez értek, miben vagyok jó, mibe érdemes energiát és időt fektetni". Amíg én ezeket nem találom meg, addig én nem érzem magamat jól és nem vagyok elégedett az életemmel.


2-es


Mindkét szak érdekelt valamilyen szempontból, azért egyiket sem úgy választottam, hogy a hasamra csaptam és akkor ráböktem, hogy "na, akkor legyen ez". Viszont én is ugyanazt érzem, mint amit mások is mondanak, hogy valahogyan egyik sem nekem való. Tehát tényleg elég sok kritikát kaptam és kapok, viszont a nagy részükkel én is egyetértek. Csomó minden van most is, ami érdekel, de azt érzem, hogy nekem ez nem megy. Szeretem az óráimat, mert tényleg rengeteg érdekes feladat van, csomó olyan gondolatot és véleményt hallok, ami nekem eszembe sem jutna és azt érzem, hogy ezáltal olyan témákkal ismerkedek meg, amikkel amúgy nem tenném és én ezt élvezem és még sorolhatnám, de remélem, hogy így is érthető mert annyira nem akarom túlragozni a dolgot. Viszont bennem nincsenek meg ezek a képességek, nincsen meg bennem ez a fajta érzékenység, fogékonyság vagy nem is tudom, hogy minek nevezzem... Például másnak egy vers elolvasása után rögtön csomó ötlete támad pl. felismeri, hogy ilyet már hallott valahol, valamire emlékezteti, érzéseket vagy emlékeket kapcsol hozzá, össze tudja kötni az alkotó életével, több szempontból is körüljárja a témát stb., stb.... addig én vért izzadok azért, hogy legalább egy értelmes mondatot tudjak róla mondani, ami azért elég gáz és nem túl jó, tekintve, hogy erről szól a tanterv nagy része. Ugyanígy ez volt a helyzet a mérnöki szakkal is, csak ott éppen fordítva. Mások rögtön csomó mindent megértettek az órákon, átlátták az összefüggéseket, értették a számolásokat, felismerték a problémákat és keresték a megoldást stb., addig én teljesen el voltam veszve és azt se tudtam, hogy miről van szó. A szakmai tárgyak itt pl. abszolút nem is érdekeltek. Mindig normálisan tanultam és készültem, szóval jó eredményeim voltak, jól sikerültek a vizsgák is. Ugyanakkor úgy voltam és vagyok vele, hogy "oké, most lehet, hogy megtanultam, de attól még nem tudom, mert csomó készség, képesség, látásmód stb. hiányzik belőlem és ezek nem feltétlenül tanulhatóak".

2018. nov. 29. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!