Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egy szociálisan érzékeny...

Egy szociálisan érzékeny ember lehet rasszista?

Figyelt kérdés

Mindig is szociálisan érzékeny embernek tartottam magam, de valamiért nem szeretem ha ezt észreveszik.

Viszont van, hogy valaki megjegyzi, hogy mennyire érzékeny vagyok szociálisan, vagy hogy milyen magas az érzelmi intelligenciám stb... abból és ahogy beszélek egy-egy témáról, konkrét esetről.

Ez ilyenkor mindig mellbe vág, hogy felismerték.

Azért sem szeretem ha látják ezt az oldalamat, mert olykor mások problémáit annyira szívemre veszem, hogy napokig lehangolt vagyok, és vannak olyan sztorik amik annyira emésztenek mintha velem történt volna. Borzalmas. Ezt pedig szégyellem is.

Nem kell, hogy ismerjem azt akivel/akikkel történt, elég ha olvasok róla.

Ha Magyarországon történik akkor jóval nagyobb eséllyel veszem a szívemre.


Ugyanakkor még egy jobboldali ember mércéjével is rasszista gondolataim vannak.

Sokáig magyaráztam magamnak, hogy én nem vagyok rasszista, "csak" meg "de"....pedig az vagyok.

Bár ezt sem szeretem hangoztatni, mert nem vagyok rá büszke, igyekszem is kerülni az ilyen témákat.

Viszont az életem úgy élem, hogy minden formában kerüljem a barnább bőrű embereket, és határozott (negatív) véleménnyel vagyok róluk.

Ugyan így a velük történt tragédiák teljesen mértékben hidegen hagynak.

Kifejteném bővebben is, mert van egy magyarázatom a miértjére, de akkor biztosan törölnék a kérdést.


Viszont például kínaiakat, zsidókat és melegeket sem utálok a származásuk, vagy identitásuk miatt, az ő tragédiájuk, kirekesztésük már bántja a lelkem, szóval ez nem politikai, vagy eszméhez kapcsolódó felfogás részemről.


Így az lenne a kérdésem, hogy akkor én valóban lehetek egy szociálisan érzékeny ember?

Vagy a két ellentét kizárja, hogy az legyek?Van esetleg valami másik definíció ami ez alapján jobban illene rám?


2022. jan. 8. 18:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Saját egyedi jogod, hogy meglegyen a véleményed bármilyen népcsoportról.
2022. jan. 8. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy lehet rasszista egy értelmes, és empetikus ember is.

Lehet ez nem egy jó tulajdonság, de jó, hogy tisztában vagy vele.

2022. jan. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Lehet. Kérdezz meg erről egy átlag tatabányait. :D


Viccet félretéve, nyilvánvalóan létezik ilyen. Az, hogy Téged milyen mértékben érintenek érzékenyen olyan témák, amik generálisak és távolinak tűnnek (pl. mélyszegénység, hímsovinizmus, abortusz) és mennyire adaptálod őket elméleti síkon, az különböző élmény, mint amikor mondjuk egy szegregátum mellett nő fel az egyén. Itt nincsen elidegenítő tényező, így a vélemény mindenképpen szubjektív.

2022. jan. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Phoney ***** válasza:
90%

Először is, "rasszizmus" alatt igazából két különböző dolgot szoktak érteni. A szigorúan vett rasszizmus egy eszme, miszerint bizonyos nagyrasszok genetikailag alsóbbrendűek. Tehát igazi rasszista csak akkor lehetsz, ha kimondottan hiszel abban, hogy ezek az emberek (a te esetedben a barnább bőrűek) születésüknél fogva alsóbbrendűek.


A mindennapi "rasszizmus" viszont az emberi természet alaptartozékának tekinthető xenofóbia egyik megnyilvánulási formája, és lényegében nem különbözik attól, amikor a bőrszín helyett egyéb okból látod valakiben a "gonosz idegent".


Ettől még lehetsz szociálisan érzékeny – az ember a legtöbb más társas élőlényhez hasonlóan mindig is megkülönböztetett "magunkfajta", illetve "idegen" fajtársakat, mely utóbbiaktól tart, és akiket többé-kevésbé dehumanizál. A szociális érzékenység mindig is csak a "magunkfajtának" járt igazán, csak őket látjuk "teljes értékű embernek".

A xenofóbiát (tehát ezt az ősi "mi" és "ők" felosztást) nem lehet csak úgy eltüntetni az emberi természetből; a kultúrának azzal sikerült ezt meghekkelnie, hogy az elmúlt évezredekben egyre több mindenkit voltunk képesek a "magunkfajta", "igazi ember" halmazba befogadni, de kevés az olyan szent, akinek mindenkit sikerülne. Ha nem bőrszín, akkor kultúra, szubkultúra, egyebek alapján lesznek csoportok, akikért "nem kár".

2022. jan. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4

A rasszizmus nem egyenlő a nácizmussal.

2022. jan. 9. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Phoney ***** válasza:

De azzal sem, hogy valaki megijed és rosszakat fantáziál a színesbőrűekről. És a nácizmus sem egyenlő azzal, amit leírtam.


"Racism is the belief that groups of humans possess different behavioral traits corresponding to inherited attributes and can be divided based on the superiority of one race over another."


"Nazism is a form of fascism, with disdain for liberal democracy and the parliamentary system. It incorporates fervent antisemitism, anti-communism, scientific racism, and the use of eugenics into its creed."

2022. jan. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Persze. Én pl. el fogadó vagyok a transzszexuálisokkal, mentális betegekkel, melegekkel, stb. kapcsolatban, segítek a rászorulóknak, elsírom magam egy kóbor kiskutyát, de a C-okat utálom. Gyerekként minden nap bántalmaztak az iskolában és hiába nem mutatom ki felnőttként azokkal szemben, akik nyilvánvalóan nem tehetnek az engem ért sérelmekről, attól még belém égett az elementáris gyűlölet, hogy kicsiként, ártatlanul nem hagytak szinte élni. Az akkori tehetetlenség, a többiek+tanárok elfordulása, dolgok szándékos tudomásul-nem-vétele a lelkemben ég úgyis, hogy mind anyagilag, mint értelmi szintén magasan felettük állok. Ma már nem a legkisebb vagyok a tornasorban, ma már a fizikai erőmmel össze tudnám törni az egykori kínzóimat, de az sem gyógyítaná be a múltat.
2022. jan. 9. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!