Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért nevezik "hosszú 19....

Miért nevezik "hosszú 19. századnak" azt az időszakot?

Figyelt kérdés
2011. jan. 15. 17:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az Európában használt időszámítás hagyományosan Jézus (utólag kiszámított) születésének évétől kezdődik. Innen számoljuk az első, második, harmadik, huszadik, századik, ezredik, ezerháromszáz-nyolcvanötödik, kétezer-tizenegyedik évet. Ezt a matematika elvei szerint százas csoportokra lehet osztani (1-100, 101-200, 201-300, 301-400 stb.), ahogy ezres csoportokra is (1-1000, 1001-2000 stb.). Viszont ez csak matematika.

Ha már történelemről, történetírásról, történettudományról beszélünk, akkor már nem (feltétlenül) helyes ez a felosztás. Hiszen mivel indokolod, hogy egy korszakot pont 1801. január 1-gyel kezdesz? (Ez a "matematikai 19. század" kezdete.) Mi történt akkor? Mi történt abban az évben? Elárulom. Semmi. Legalábbis semmi olyan, ami korszakhatárt jelenthetne. Csak éppen egy mesterséges időszámításnak ott van egy "nevezetes határpontja".

Emiatt a történettudomány a századok határát "eltolja" néhány évvel, hogy az egybe essen a korszakhatárokkal.

Így a 19. század a történettudományban a francia forradalom kitörésével (1789. május 5.) kezdődik és az első világháború kezdetével (1914. június 27.) ér véget, attól függetlenül, hogy "matematikailag" a 19. század 1801. január 1-től 1900. december 31-ig tart, mivel egy ilyen határpontokkal rendelkező történeti munkát nem lenne értelme írni, hiszen semmi olyan nem történt ezekben az években, ami indokolná a fordulóponttá "nyilvánításukat".

Épp ilyen okokból beszélünk még "rövid 20. századról" (1914. június 27.-1989/91), "rövid 18. századról" (1711-1789) stb.

2011. jan. 15. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, érdekes és szerintem igaz levezetés az, amit írtál.
2011. jan. 15. 17:31
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
az első nem egyéni véleményt írt le, ez az elfogadott történelmi álláspont, csak én most megfogalmazom neked egyszerűbben: politikailag és az eszméket tekintve a 19. század 1789-ben kezdődött és 1914-ig tartott (liberalizmus, nacionalizmus, nagyhatalmak, szövetségi rendszerek, stb.)
2011. jan. 15. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Én is pont ugyanezt mondtam.

Csak én a politikatörténet irányából közelítettem meg, te meg az eszmetörténetéből.

2011. jan. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
tudom h ugyanezt mondtad, nem is kötöttem beléd, csak rövidebben írtam le, mert a hosszú szöveget nem feltétlen olvassa végig mindenki
2011. jan. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Jogos. De szerintem ennél rövidebben már bajosan lehet úgy elmagyarázni, hogy át lehessen látni, hogy hogyan is van ez és miért.
2011. jan. 15. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!