Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Cigányzene tényleg nem létezik?

Cigányzene tényleg nem létezik?

Figyelt kérdés

Én úgy hallottam hogy egy régi ismert zeneszerző(most nem jut eszembe a neve)azt mondta hogy cigány zene nem létezik!Csak régen a cigányok magyar zenét játszottak a kocsmákba és tévesen elterjedt hogy cigány zene!

Ez igaz?

A cigányoknak van egyáltalán valami kultúrájuk ami tényleg az övék?


2011. jan. 29. 14:57
1 2
 1/19 Niggagirl ***** válasza:
24%

ÁÁ dehogy van nincs nekik se kultúrájuk se múltjuk se életük!!! De neked tuti van mi azért vagy ilyen sötét?:)

Nem unalmasak már ezek a cigány ellenes kérdések? Mert én cigány vagyok és nagyon unom!!!!

2011. jan. 29. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
88%

"A cigányoknak van egyáltalán valami kultúrájuk...?"


Nincs.

A cigányoknak szokásuk van.

Legfeljebb hagyományuk.

2011. jan. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
90%

A ciganyzene sok penzt hoz be M.O-nak. Mi itt most a kerdes, a baj? Sok ciganyellenes jol mulat a zenejukhoz, eskuvokon, stb ugralnak ra.

Nem vagyok cigany, de mar en is unom e kerdeseket.

Csoda, hogy moderatorok meg nem.


Meghatározás:

A 'cigányzene' nem azonos a cigányfolklórral, hanem előadói stílus, hangszerelés és hangzás, amit az egész világon a magyar kultúra részeként ismernek és elismernek.

A cigányzene-magyar nóta hagyományosan a szórakoztatást szolgálja. Szövegei ennek megfelelően elsősorban tréfásak, vidámak, vagy éppen szomorkás-nosztalgikusak. Gyakori témák a boldog vagy be nem teljesedett szerelem, az élet apró örömei, a bor, a tánc, a mulatozás; nosztalgia a fiatalság, szülőfalu, régi szokások után, az idő könyörtelen elmúlásának tudomásul vétele.

2011. jan. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
96%
Minden faluban voltak zenészek, ezeket hívták lakodalmakba és minden ünnepre. De hétköznap ugyanúgy a faluszéli vályogvetők vagy lakatosok stb. életét élték, mint a többiek. Csak éppen játszottak hangszereken. És igenis van saját zenéjük és táncaik, de ezekre hatott azoknak a népeknek a kultúrája, ahol éltek. A XIX. században aztán a magyar írók, költők, sőt is amatőrök írtak nekik dalokat, a vendéglőkben és a lakodalmakban is ezt játszották az akkor már hivatalos "bandák", hírességek lettek a prímások. Ezt a szalonzenét szokás "cigányzenének" nevezni. (Akácos út és hasonlók). De ez nem népzene.
2011. jan. 29. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
85%

Magad is meg tudod válaszolni.


Vegyél elő egy néprajz könyvet, nézd meg milyen fejezetek vannak benne,

(nép építészet, bútorművészet, használati eszközök és díszítésük, népviselet, hímzés viseleten és ágyneműn, népi hangszerek stb., stb., stb.)

és pipáld ki, azokat, ami a cigányoknál is fellelhető.

2011. jan. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
44%

15:16

"Akacos Ut" eppen hogy nem ciganyzene, soha nem volt annak nyilvanitva, hanem magyar notanak.

Hopp Te Zsiga, es hasonloi a ciganyzene. Ciganyok irtak, ok eneklik.

Bar tudnad, hogy hany operett enekes, "muvesznok es urak" lepnek fel kulfoldon ciganyzenevel. Ezzel keresik a penzt, nem sajat szakukat, operat, operettakat enekelnek. Meg Kovacs kati, Zalatnay es Korda Gyorgy is ezt csinalja. A nagy magyar notasok sem kivetelek. Ciganyzzeneben van a penz.

2011. jan. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Ha cigányokat hoztam fel akkor cigányellenes vagyok érdekes!
2011. jan. 29. 15:49
 8/19 anonim válasza:
80%

"Ha cigányokat hoztam fel akkor cigányellenes vagyok érdekes!"


Ne foglalkozz ezzel!


Ez a "Kultúra és közösség" témakör. Itt nem kell ellenségeskedésre reagálni.

(Azokra legyintsél! Vedd úgy, mintha a barokk zenéről feltett téma kapcsán "beszólnának" a diszkó rajongó fiatalok.)


A kérdésre:

- Cigányzene nincs.

Olyan van, hogy adott földrajzi területen élő cigányok zenéje.

Talán magyarországi cigányok zenéje van, de lehet, hogy még olyan sincs, csak pl. felső-tiszavidéki cigányok zenéje.

Meg olyan van, hogy cigányok által játszott zene. De az ugyanúgy nem cigányzene, mint ahogy pl. az USA-ban élő skót dudások által játszott swing nem skót zene.


- Kultúrájuk sincs.

Mert egy adott nép kultúrájának minimum az tekintendő, amit a néprajz könyvet felhozó hozzászólás is érzékeltet.

(Vannak persze "nem magas" kultúrák is, pl. közlekedési kultúra.)

2011. jan. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
67%

Úgy hallottad (!), hogy valaki, akinek nem tudod a nevét, azt mondta, hogy... No comment.

Egyébként létezik értékes cigányzene, ami Liszt Ferencet is gyakran megihlette.

2011. jan. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
61%
Erkel és Liszt is felhasználta a verbunkost műveiben, de az sem "cigányzene", hanem cigány muzsikusok által játszott zene.
2011. jan. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!