Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit szóltok a barátom elképzel...

Mit szóltok a barátom elképzeléseihez?

Figyelt kérdés

Van egy kedves barátom, aki már két éve nagyba tapossa a gimis éveit. Alapból nem egy rossz gyerek, de nem mondhatom az, hogy nincs benne a keze a disznóságokban. Volt "szerencséje" bekerülni egy olyan helyre, amit még a legkülső szemlélő is vadasparknak, mintsem iskolának hív. Még elemi éveiben sokat mesélt a tanári szigorról, hogy milyen szinten nem tolerálták azt, ami mostanában megy. Persze egy bizonyos szintig még jó is, ha a tanár lazán tartja a gyeplőt. Túl szorosan meg túl lazán nem jó, itt is az arany közép a helyes. A rádióban, tévében és újságban biztos sokan olvastatok a tanárveréses-verekedős-törvénytelen tanulókról és lefogadom azt is sokan gondoltátok, hogy nyilván kicsit eltúlozzák a híreket, kifestik a sztorit. Na, ez nem igaz.

A barátocskám a saját bőrén tapasztalja minden nap a tanári szigor hiányát. Az ő szavaival élve: "Iskola? Ez? Inkább egy olyan állatsimogató, ahol harapnak a jószágok."

Hát ez azért bevallom kicsit túlzó, de van benne igazság.

A lényeg. Felvetette azt, hogy mennyivel jobb lenne, ha ismét büntethetne a tanár, mint régen, de, hangsúlyozom DE nem úgy, mint valami cirkuszi állatszelídítő. A mai büntetések? Körülbelül annyit érnek, mint harckocsi ellen a légcsapó.

Régen a tanárnak két dolog miatt volt tekintélye. Vagy féltek tőle, vagy tisztelték. A maiakról ez nem mondható el. Persze ezekről nem sokat tudok, merthát én nem voltam ott, de sokan az ismerőseim közül igen. Akkoriba nem volt olyan, hogy a gyerek egy késsel kifilézte a másikat, nem verték hülyére egymást a diákok óra közepén, nem feleseltek a tanárral stb., sőt még a szülő sem verte kómásra a tanítót. Ott ha a tanár szólott, a tanuló tette a kötelességét. Aki meg nem dolgozott, az megkapta a magáét. ÉS LÁSS CSODÁT! Tanult a nyaklevesből.

Nem vagy hajlandó dolgozni? Nádpálca majd megpirítja a tenyered!

Feleselsz? Szájon töröl a tanár lapát keze!

Verekedsz? Fejeden koppan keménykötésű könyv!

Szóval ez a baj. Nem mondom, hogy mindegyik, ez nem igaz sokak nem, de rengetegre nem hat a szavak ereje. Gondolom sok szülő azt mondja magában, "Az én gyerekem nem holmi állat, hogy bottal verjék bele a tudást." Ez persze jogos, sokszor történt olyan, hogy a tanár a kelleténél többször csapott oda és a kölök olyan szinten félt az iskolától, hogy begyógyszerezte magát és csak egy véletlenül odatévedő szomszédon múlt az élete. Hát igen, az az érem másik oldala.

Na, kicsit eltértem a dolgoktól. Röviden: nem gondoljátok, hogy vissza kellene adni a tanárnak pár olyan eszköz finomabb verzióját, amiket hála a kedves nyugatnak, elvettek tőlük?


Szabad véleményt nyilvánítanotok, adok mások kultúrált véleményére.


2011. nov. 20. 16:36
 1/7 anonim ***** válasza:
De én gondolom, ezt kellene.
2011. nov. 20. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Erőszakhoz csak a gyenge jellemű, hiteltelen emberek folyamodnak. Te is tudod, hogy az erőszak erőszakot szül. Erőszakkal nevelni a gyermekeket nem vezet másra, mint még több erőszakra. Az igazán tehetséges, elhivatott, odaadó tanárok(nem egy ilyen tanárom van) képesek megnevelni a diákokat, a többinek jobb helye lenne egy másik munkahelyen. Ha normális munkafeltételek állnának rendelkezésre, akkor a tanári munkaerő-felhozatal is szebb lenne. Rengeteg tehetséges ember van, csak éppenséggel nem abban a munkakörben dolgoznak, amiben kellene. "Az ember inkább végezze a saját munkáját(hivatását) rosszul, mint más munkáját jól." Ha érted mit jelent ez az idézet, akkor többet tudsz, mint amit én valaha is el tudnék neked mondani.
2011. nov. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hallod, totál egyetértek veled! Mondjuk én nagyon ellene vagyok az agresszivitásnak, de az biztos, hogy manapság egy szigorúnak mondott iskolába is néha vicc szinten megy az úgymond fegyelmezés. A gond ott van, hogy nincs tekintélye a tanároknak. Ez speciel nem a tanuló hibája, én sem tudtam azt a tanáromat tisztelni, aki 10 perceket késett minden óráról, 30 percen keresztül ellenőrizte az 5 mondatból álló házi feladatot, amúgy meg férfi létére mindig elpirult, ha szóltam hozzá. Túl sokan mennek tanári pályára annak ellenére, hogy marhára nem valók oda. Első lépésként talán valamiféle alkalmassági vizsgát kéne bevezetni a pedagógiai szakokon. Aztán persze az államnak is ki kéne venni a részét a dologból, mert nagyon sok iskola (hacsak nem az összes állami intézmény), fejenként kapja a pénzt és ezért nem mernek diákokat kirúgni. Nálunk is volt 2 olyan diák is (annak ellenére, hogy egy nagyon elismert és színvonalas suliba jártam), akik szó szerint csesztek bejárni suliba, mindegyik tantárgyból osztályozhatatlanok voltak, és az igazgató helyettes már úgy könyörgött nekik, hogy de mégis járjatok be. Rég ki kellett volna őket rúgni (vagy áthelyezni, azt hiszem konkrétan kirúgni 18 év alulit nem lehet, de ebbe most nem vagyok biztos), de nem történt meg a dolog. Egyébként meg egy-két pofon a tanár részéről szerintem nem árt meg a diáknak. Volt osztály társam, aki tényleg szó szerint ezt mondta a fiatal töri tanárnőnknek: elmehet a jó k*rva anyjába! És szegény tanár most mit tud tenni? Hiába ad neki szaktanárit, ha a kedves deákot nem érdekli, hiába viszi a dirihez, ha nem tesz semmit. De, ha mondjuk egy egész osztály előtt lekevert volna neki egy jó csattanós pofont az úgy elég lett volna.

Egyébként erről van egy kis történetem. Annak ellenére, hogy nem szabad pofozkodni, nálunk még is megtörtént egyszer. Biosz óránk volt (a biosz tanárnőmet nagyon szerettem, az egyik legjobb tanár),viszont volt egy leányzó aki csak nem akarta befogni a száját a 20. figyelmeztetés után sem. Itt ki kell hangsúlyozzam, hogy nem csak a tanároknak volt tele a bakancsuk a szőke libával, egy nagyon buta lányról van szó és mi, az osztálytársai sem bírtuk. Na szóval persze megint pofázott ,erre egy váratlan pillanatban a tanár egy akkora pofont lekevert neki, hogy csak úgy zengett a teremben :D úgy befogta, az volt az utolsó alkalom, hogy beszélt biosz órán, bár sztem főleg a megalázás volt az, ami miatt össze szedte magát, mivel úgy kiröhögtük :D

2011. nov. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Azt is figyelembe kell venni hogy régen ha a tanár pl. megpofozott egy diákot és az azután hazament, a szülők nem mentek rögtön az igazgatóhoz, vagy rosszabb esetben megverni az adott tanárt, hanem adtak még egy pofont a gyereknek mert "biztos megérdemelte" címszóval. Ráadásul a mai tanároknak más személyiségük is mint régen, például akik minket tanítanak ők még ha engedélyezve lenne az ilyen típusú fegyelmezés, akkor sem csinálnának semmit. Manapság is vannak megfelelő módszerek a fegyelem betartására csak ezek nem sokat érnek. Voltak olyan osztálytársaim akik azon versenyeztek hogy ki tud több szaktanárit begyűjteni. És mi lett a vége? Semmit nem kaptak értek és otthon se voltak megbüntetve. Persze normálisan is el lehetett volna intézni, ha sok a gond a gyerekkel, akkor keressen másik iskolát, jah de az iskolák arra mennek hogy minél több gyerek legyen mert az nekik több pénz.
2011. nov. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Érdekes a felhozatal.

Namost, ugye azt tudja mindenki, hogy attól még nem fog elaludni a tűz, ha jól leszidják.

Az erőszak tényleg megvetendő, de ha csak az képes hatni arra a tudatlan fajtájára, akkor hát ez kell. Régen erőszakkal volt kikövezve a tanárok napirendje. Nem szépen fokozatosan erősítettek a büntetéseken, pl. először álljon szépen Pistike a sarokba, aztán ha meg nem működik, kifelé óráról. Nem. Ők kapásból a legerősebbet adták, mert ez volt a biztos. Ez volt az, amit biztosan hatott. Nem húzták azzal az időt, hogy kérlelik a gyerkőcöt. Ugyanmár! Repült a kréta a két szeme közé, azt nyugton maradt. De mint sok másnak, ennek is megvolt a maga hátulütője. A gyerekek már nem csak az iskola falai közt féltek, hanem már egy kicsit az otthoni szférában is. Akit mittomén 6 éves kora óta pofonok sorozatával fegyelmeztek, nem kizárt, hogy, mit is mondjak, megőrült. nem egy olyan történetet hallottam, hogy a gyerek már olyan szinten rettegett szinte már a saját szüleitől is, hogy elvitte a mentő.

De az kétségtelen, hogy ezek a módszerek bizonyítottam eredményesek voltak a tanulás területén, ha nem is a többi ezer dologban.

És most nézzük mi is van manapság. Erre tömören csak annyit tudok mondani, mint anno jóapám: A gyerek ismeri a jogait, de a kötelességeit már nem.

2011. nov. 20. 17:46
 6/7 anonim ***** válasza:

Úgy vélem, sokkal többet érne, mint a mostani "hagyni kell neki mindent" rendszer.

Az a baj, hogy sokan egyenlőségjelet tesznek a szülői/tanári terror és egy - a megfelelő időben kiosztott - atyai pofon között, pedig ez utóbbi a javára válik az embernek.

Hiszem, hogy ha annak idején a szüleim szigorúbban bántak volna velem, és nem lettek volna annyira engedékenyek, akkor most sokkal jobb ember lennék.

2011. nov. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Régen a tinik jó része nem járt iskolába. Kötelező volt az elemi, esetleg kér polgári, aztán 12 évesen kikerültek az iskolarendszerből. Akik ma ilyen minősíthetetlenül viselkednek és nem tisztelik a tanárt, azok régebben egyáltalán nem jártak iskolába. Nem csoda, ha magasabb volt a színvonal.

Szerintem hiába vezetnénk be, hogy a tanárnak joga legyen fizikailag megfenyíteni a diákokat, az általad leírtakkal szemben ez mit sem számítana, mert megátalkodottak már tinédzserként is.

Hogy mit lehetne tenni, azt nem tudom. Nyilván nem megoldás az, hogy leszállítjuk a tankötelezettség korhatárát, sőt az inkább ártalmas lenne, mert növelné a társadalmi különbségeket. Leginkább fel kéne ismerniük, hogy számukra a kitörést a tanulás jelentheti. De sokszor otthon is ennek az ellenkezőjét hallják..

2011. nov. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!