Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az öregek miért nem szivesen...

Az öregek miért nem szivesen beszélnek a háborúról?

Figyelt kérdés

Dédimamám is mindig tereli a szót ha felhozom, 90 éves.

Szomszéd bácsi is csak egy kis részt mesél mindig, ő 80valahány éves, pedig mondom neki, hogy meséljen már mást is.

Vannak még rokonok, ismerősök, de nem beszélnek róla, hiába szeretném. Nagyon érdekelne, de nem tudom rávenni őket. Próbáltam már úgy is megközelíteni, hogy iskolába kéne, stb-stb de akkor se. Dédi is mindig csak azt mondja, hogy jaj csk az ne jöjjön vissza, meg mindig az oroszokat fújolja, a fia is nem segít benne, pedig akkor volt gyerek, és ő sokmindent tud, mert szeretett beszélni az öregekkel róla, de nem mesél. Volt náluk háborús láda, tudott róla, de nem mondta el, egyszer felmentünk a padra, és akkor találtam meg, és akkor mindta, hogy tud róla, meg ideadja, de tudta hogy gyűjtöm őket, és addig nem mondta volna. Nagypapám is javába tudta, hogy gyűjtöm, és azt sem mondta el, hogy nekünk van itthon szurony, disznőbökővé alakítva. Miért ilyen ellenszenvesek? Vagy hogy van ez. Nem értem. Pedig nem olyan cuccokat gyűjtök, ami veszélyes lehetne, még egy hüvely sincs meg semmi, egyszerű ládák, kardok, szurnyok, iratok. Nagypapám tudott róla, hogy egy nemrég meghalt rokonéknak vannak valamik, mert az apukája volt a háborúba, de nem mondta volna el. És úgy tudtam meg, hogy mi is az, majd elkérte ugyan, de úgy viselkedtek vele (a képpel) mint ha egy darab sz.r lett volna, pedig egy értékes dolog. Ezt nem értem meg bennük. Bár nagyszüleim mostanra sokat változtak, már-már támogatnak, de tudom, hogy tudnának jobban. Féltenének? Vagy irígyek? Vagy miért ilyenek? Vagy annyira megviselte a háború őket, hogy ennyire nem szeretnek vele foglalkozni? (a második világháborúra gondolok)

16/f


2012. aug. 7. 22:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Azért mert átélték.Habár én csak olyanokat ismerek akik állandóan mesélnek róla.A ruszki fogolytábor történetek etalonok.
2012. aug. 7. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
86%
Gondolhatod, mennyi "fantasztikus" emléket szereztek ott. Neked csak egy történet, de ő mondjuk nem szívesen idézi fel, ahogy a legjobb haverjának letépi a fejét egy gránátrepesz; ahogy látja, amint megerőszakolnak egy lányt az út szélén a katonák, de őt elfogták és nem tehet érte semmit; ahogy reggelre halálra fagyva találod magad mellett a katonatársadat; ahogy ennivalóért könyörögnek neked a gyermekeid, de te nem tudsz nekik semmit sem adni...
2012. aug. 7. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Én nagyszüleim szívesen meséltek róla annak idején.
2012. aug. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Én is csak olyanokat ismerek akik órákig mesélnek róla.Lehet csupán számukra érthetetlen hogy téged ez annyira érdekel egy szurony, láda,háborús tárgyak.Gondolom nekik ez jelentéktelen régi kacatok ráadásul nem túl szép időkből.De az is lehet hogy az átélt dolgok miatt.
2012. aug. 7. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim válasza:
57%

nekem a nagyim szívesen mesél róla, csomó történetet mesélt már.

De olyat is mesélt hogy az egyik rokonunk, aki egy csinos, hosszú szőke hajú lány volt, 2 orosz tiszt megerőszakolt. A szomszédasszonyát szintén, ő terhes is lett tőlük...Akkor olyanokat mesélt hogy ki volt nekik rakva a falra egy szentkép Jézusról, és a tisztek azt lövöldözték....Meg hogy neki is el kellett csúfítania magát (fekete kendőben, leütött fejjel kellett mászkálnia, vagy bizonyos időkben nem lehetett otthon) mert olyan veszélyesek voltak és féltek hogy nehogy bántsák őt is. Ki tudja a te rokonaid mit éltek át...

2012. aug. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Szerintem meg pont az ellenkezője igaz, másról sem tudnak nagyon beszélni, csak a háborúról, Én már azt sem tudtam hogy tereljem a témát, órákig ezt kellett hallgatnom a nagyszüleimnél, meg a szomszéd néniknél, bácsiknál is.
2012. aug. 7. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

No, dédnagymamám nem tudom, ő soha nem mesélt semmi szépet, mindig szidja az oroszokat, a németeket is, de nem annyira. Az oroszokról olyan történeteket mesél. Ha ő kezdi el mondani, sokáig mondja, de ha én kérdezem, akkor nem szivesen, és csak amolyan kisebb dolgokat mond.

A szomszéd bácsi ő nagyon sokat mond, de ő gyerelfejjel élte át, és ő nem tud olyan konkrétumokat, csak amiket úgy hallott, meg mint 10x éves kisgyerek látott.

A többiek, nagypapám, meg nagymamám testvére ők nem élték át, vagyis 2 évesek voltak akkor, de ők inkább úgy tűnik, hogy nem tetszik nekik. Az esett úgy rosszul, hogy elhalgatták, hogy mi is van, pedig semmibe nem kerül, és inkább tönkremenjen a padon a láda, mint ideadja, amikor addig már nem egyszer kérdeztem, hogy nincs-e valami. Szóval ők nem élték át, de talán rájuk is hatással lehetett az utószele? Bár nagypapám mostmár sokat segít, ha van valami tisztítani, stb, pedig nem nagyon bírja a lába.

2012. aug. 7. 23:35
 8/15 A kérdező kommentje:
Megyek helyettetek. Mondjuk ők is mesélnek, de nekem egy óra a bemelegítés. Én egy hétig egyfolytába elhalgatnám, amit mesélnek. Csak ne mondják el ugyan azt ötször. Tehát itt nagyjából egy fél órákat tudok beszélgetni, mert utána ugyan az jön.
2012. aug. 7. 23:38
 9/15 anonim ***** válasza:
Hát, a háború elég sz.ar élmény lehet, tök természetes, ha nem akarja valaki ezeket az élményeket hánytorgatni.
2012. aug. 7. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Az is benne lehet hogy a kommunista rémuralom alatt nem lehetett szidni az oroszokat de még csak objektíven nézni se a dolgokat. A németeket azt lehetett szidni meg a hazájukért harcoló magyarokat.
2012. aug. 8. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!