Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért ilyen ridegek és tartózk...

Miért ilyen ridegek és tartózkodóak az emberek? Miért jött létre a társadalmi elidegenedés?

Figyelt kérdés

Nagyszüleim, szüleim is meséltek róla, hogy az ő korukban mennyire másképp viszonyultak az emberek egymáshoz. Még a kisebb városokban is mindenki mosolygott és köszönt a másiknak, nyitottak, közvetlenek és segítőkészek voltak az emberek.

Manapság pedig még a szomszédainkat, munkatársainkat is csak felületesen ismerjük, alig beszélünk valakivel pár ember kivételével. Levegőnek nézzük egymást, ha valaki (általában idősebb) mégis beszélgetni akar, csodálkozunk rajta, hogy miért szól hozzánk egy idegen.


Tudom, én is része vagyok ennek a folyamatnak, de miért változhattak meg a dolgok ilyen gyökeresen?



2013. jan. 10. 13:34
 1/10 A kérdező kommentje:

+ 1 kérdés:

Szerintetek ez jó vagy rossz?

2013. jan. 10. 13:35
 2/10 anonim ***** válasza:
Az emberek belső értéke változott meg. Irigyek, kapzsik, beképzeltek, lenézőek. Beteg a társadalom, ez nem vitás. Hogy mért lettek ilyenek? Mert boldogtalanok, elégedetlenek, s nem találják a helyüket a világban.
2013. jan. 10. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
Nagyvárosi hatás. Az ember arra van beállítva hogy kb 100 másikkal tartson valamennyire közvetlen kapcsolatot, egy városban meg naponta több száz másikkal találkozik, úgyhogy falat épít maga köré, nem néz a másik szemébe, kicsit úgy tesz mintha azok ott sem lennének. Falun még nem így van, ott ismerik az emberek egymást, köszönnek, bár a közvetlenség sokat esett ott is. A japánok, kínaiak sokkal régebb óta élnek túlzsúfolt városokban, ott más az etikett is, a belső kör (család, barátok, ismerősök) nagyon udvariasak, de a többit észre sem veszik, ellökik a járdán, szóba sem kerül hogy nőt vagy időset előre engedjenek. Nagyjából ez vár ránk is.
2013. jan. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
De hát nem vagyunk olyan sokkal többen, mint 20-40 éve.
2013. jan. 10. 14:06
 5/10 anonim ***** válasza:
Na azért pl. Budapesten megnézném, hogy köszönsz mindenkire... A munkahely meg emberfüggő, aki az életben paraszt, az a munkahelyen is az lesz. Nagy átlagban zárkózottabbak az emberek, amit meg is ttudok érteni. Csak olvasd 1 hétig az oldalt, hány embert vágnak át, húznak le a rokonai, állítólagos barátai... És még sorolhatnám. Nem túl kifizetődő jópofizni mindenkivel, a mási kvéglet, hogy pont amiatt néznek rád rossz szemmel, mert "hogy ez mit jófejkedik, mit akarhat". Okkal gyanakvóbb az ember, ez tény. Falun meg rohadt pletykás mindenki, főleg az öregek, ott már csak azért sem jófejkednék. De átlagban soha senkinek semmi nem jó, ergó miről beszélünk...
2013. jan. 10. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Jó, de régen miért nem féltek tőle az emberek, hogy átverik, kihasználják őket?

Az, hogy valaki barátságos, nem azt jelenti, hogy a legféltettebb titkait is kifecsegi, tehát nincs mivel hátbatámadni.

2013. jan. 10. 14:12
 7/10 anonim ***** válasza:
Régen az emberek többsége sokkal... hogy úgy mondjam, egyszerűbb volt. Ma már annyira széleskörű ismeretekhez, tudáshoz juthatnak pl. az internet által, hogy sokkal rafkósabb mindenki. Réggen nem volt egész nap tévé, se mobil, se számítógép. Sokkal jobban tudtak valódi emberi kapcsolatokat építeni, ha szórakozni akartak, akkor együtt tették, nem leültek cs-zni lanban mert az mekkora királyság. Ma közel nincs annyi valódi emberi kapcsolat már.
2013. jan. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Van valami abban, amit az előttem levők írtak, ugyanakkor azt is bele kell kalkulálni, hogy a "régen minden szép volt, jó volt, mosolygás volt" verzióban elég kiemelkedő szerepe van a képmutatásnak is. A szomszédhoz jó képet kellett vágni, mert nem tudhattad, nem tagja-e valami titkos szervezetnek, aminél felnyomhat, nem csak, ha stiklit talál nálad, hanem egyszerűen akkor is, ha nem vagy szimpatikus neki. Mert a hűdekirályság szocializmusnak volt egy ilyen oldala is: mindenki feljelentgetett mindenkit semmiért. Ezért jobb a békesség alapon mindneki jópofizott mindenkivel.

Ma egyszerűen nincs szükség erre. Nem hinném, hogy sokkal kevesebb valódi emberi kapcsolat van, mint akkor, pusztán csak jobban fel merjük vállalni a véleményünket a másik előtt, és ez sértődést, a sértődés elidegenedést, megbántottságot, óvatosságot eredményez.

2013. jan. 10. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Annyira utalom, amikor idegen emberek beszelgetni akarnak velem az utcan. De nem veszik eszre, ha nem valaszolok direkt vagy nem figyelek, arrebb megyek. Meg neki all feljebb, hogy en miert nem akarom hallgatni az o nyafogasat. Ha pl. utazok, akkor azert vagyok ott, hogy eljussab A-bol B-be, nem pedig azert, hogy lelkisegelyszolgalatot nyujtsak, szagolgassak vmi hajlektalant meg meghallgassam a 80eves nonek a reumas panaszait. Nem veletlen hallgatom a zenet se fulhallgaton. :D Semmi kozom hozza, nem is ismerem akkor meg minek jon oda? Azzal mondjuk baj nincs, ha eligazitast ker, mert az en is szoktam, ha kerdeznek, akkor valaszolok nyilvan, felteve ha tudom az utat. :D
2013. jan. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
Most nyáron volt velem, kerestem itt a telepen a varrodát. Nadrá alját akartam felvetetni asszem. Leszólítottam egy jól szituált nőt és elfordulva ment tovább... :D Pedig nem kéregetni akartam.. talán ezt hitte. Amúgy se nézek ki csövinek, elég rendesen kicsit divatosan is öltözködöm... Végig se hallgatott hanem elfordult és ment tovább. Azt se tudta meg miért szólok hozzá. :) Aztán egy kedvesebbnek látszó gyerekes anyukához fordultam és már mondta is hol a varroda. :D
2013. jan. 23. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!