Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az alacsonyabb iskolát végzett...

Az alacsonyabb iskolát végzett szülők gyereke/i még mindig kisebb számban mennek egyetemre/főiskolára?

Figyelt kérdés
Régebben olvastam, hogy az alacsonyabb végzettségű szülők gyereke/i általában maguk is szakmunkások lesznek vagy iskola után elmennek dolgozni. Diplomás szülők gyerekei vagy kimagaslóan értelmes emberek gyerekei pedig nagy eséllyel tovább mennek egyetemre/főiskolára. Ez mai is így van, ha igen miért?

2013. márc. 9. 01:51
 1/9 anonim ***** válasza:
83%

Egyrészt minta, ezt látják a szüleiktől, esetleg a munkavégzést is tanulják a szüleiktől (pl. egy jó iparos vagy mezőgazdasági munkás). Másrészt neveltetés is, hisz az alacsonyabb végzettségű szülők esetében az első 5 évben nem szereznek annyi készséget a gyerekek (tanulási készség, érdeklődés...).

Másrészt vannak öröklött képességek is.

De folyamatosan több a továbbtanulók aránya.

2013. márc. 9. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én szakmunkás szülők gyereke vagyok (egyikük még az érettségit sem tette le), és nemhogy a nyomdokaikba kívánnának léptetni, de egyenesen lebeszélnek az ő ösvényük bejárásáról, egészen kicsi korom óta. Anyám egy viszonylag szorgos, átlagos képességű diáknak volt mondható világéletében, apám pedig némiképp az ellentétének, ő "lusta zseni" típusú ember. Mint ahogyan az kikövetkeztethető, más okból nem tanultak tovább. Semmi sem utal arra, hogy képtelenek lennének összehozni egy ígéretes utódot; itt vagyok, a logikám egész jó, és bár néha vért izzadok pusztán azzal, hogy magamat ráveszem a tanulásra, egyelőre nyílegyenes úton haladok az egyetem felé. Tudom, hogy a kérdés az általánosságra vonatkozik, én csak azért szóltam hozzá, hogy megerősítsem az ellenpéldákat. Engem nem lepne meg, ha egyre több fiatal szakadna fel a "pórnépből".
2013. márc. 9. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nagyrészt a szülők által átadni kívánt jövőképen múlik.


Apám szülei 4 elemit végzett, állattartásból élő parasztemberek voltak, elég nagy szegénységben neveltek három gyereket. Visznt kiskora óta mondogatták neki, hogy sokra kell vinnie és mindent megtettek azért, hogy minél iskolázottabb legyen. Ma már ő is nyugdíjas, háta mögött 5 db diplomával és egy nagyon szép ívű felsővezetői karrierrel.

Bár emiatt én már értelmiségi családba születtem, fel sem merült, hogy ne legyen diplomám, ezt nagyon fontosnak tartották.


A férjem ezzel szemben nem kapott ilyen "jövőcsomagot". Így felnőttként jött rá, hogy egyrészt nem hülye a felsőoktatáshoz, másrészt szüksége lenne egy diplomára. 40 évesen jár főiskolára.

Egyikünk se okosabb a másiknál, csak az ő esetében nem volt fontos a szülőknek, hogy magas végzettsége legyen. Ő azt a jövőképet kapta, hogy "végezz el valamit és állj munkába minél előbb".

2013. márc. 9. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
37%
Ez zömmel így van! Egy alacsony iskolai végzettségű szülő az esetek döntő részében valami alulfizetett putris munkát végez, vagy van is dolgozik. A gyereknek - hiába lenne jó képességű- máris kevesebb esélye van, mint egy magas iskolai végzettségű szülő gyerekének- mert már egy kevésbé erős álatlános iskolában kezd, nincsen pénz különtanárra, megfelelően táplálkozni stb... tehát a gyereknek már a születésével korlátozódnak a lehetőségei. Aztán sok esetben benne van a pakliban az is, hogy az alacsony iskolai végzettésgű szülők nem motiválják gyerekeiket, hogy tanuljanak, pont azért mert annak idején őket se motiválták. Ritka az olyan alacsony iskolai végzettségű szülő, aki elvárja, hogy a gyereke többre vigye és ehhez a lehetőségekhez mérten segítséget is tudjon adni. A gyerek se válik motiváltá, mert azt mondja, minek vigye többre, ha a szüleinek is csak nyolc osztálya van. Sok múlik a lakókörnyezeten is: egy alacsony iskolai végzetségű, putris munkákat végző (vagy azt se) személy nem tud jó környéken lakáshoz jutni, így egy ilyen család lepukkant környéken él, hozzájuk hasonló emberek között, tehát a közvetlen környezetükben senki se túl motivált.
2013. márc. 9. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


A környezetemben én is, ezt a tendenciát figyeltem meg. Egy kis faluban lakom ahol többségben vannak a fizikai munkát végzők. Egy ember ment csak egyetemre azok közül akinek a szülei kétkezű munkát végeznek (volt osztálytársam). Mindenki más vagy alapból szakmunkás iskolába ment vagy mint én is, szakközépiskolába/gimnáziumba, de végül különféle okokból nem mentünk/megyünk továbbtanulni (max. OKJ).

Nekem a szüleim szakmunkások (mára semelyikük sem dolgozik a szakmájában).

Ellenben azok akinek a szülei diplomások, esetleg vállalkozók, mind egytől egyig egyetemre/főiskolára járnak/jártak.

2013. márc. 9. 10:08
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem édesanyám oldaláról nagymamának 8 általános, nagypapának érettségi a legnagyobb végzettsége. Anyukám pedig egy jelentős amerikai egyetemen doktorált.
2013. márc. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

általában igen, ez a neveltetéstől, az anyagi helyzettől is függ.


de, azt vettem észre, nem minden esetben van ez igy. a szegényebb szülők gyerekei nagyobb motivációval tanulnak tovább, mert tudják, milyen szegényen élni és ki akarnak ebből a helyzetből törni. a gazdagabbaknak nincs annyi motivációjuk, mert mindenük megvan, mindent megkaphatnak, amit akarnak. diploma, egyetemi végzettség nélkül, még ha sötét bunkók is maradnak, lesz pénzük.


itt van pl. apukám, a nagyapám egyszerü kőmüves volt, az apukám meg egyetemi tanár lett. :) anyukám szülei a földekre jártak dolgozni, állatokat tartottak, és anyukám is egyetemet végzett tanárnő.

2013. márc. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Én itt elsősorban csak iskolai végzettségre értettem, tehát nem anyagi helyzetekre. Nem akartam arra célozni (ha esetleg valakinek ez jött volna le), hogy a fizikai munkások mély szegények a diplomások pedig kő gazdagok. Átlag anyagi helyzetűekre gondoltam. Pl. itt nálunk akik diplomások (pl. tanárok) sem élnek nagy lábon, de ennek ellenére a gyerekeik egyetemre mentek. De az ugyan anyagi helyzetű fizikai munkások gyerekei nem. A lényeg, hogy inkább a szociális (a szülők tanultságára és az ebből adódó kulturáltságukra) oldalára céloztam, mint sem az anyagi (nyilván ez sem másodrangú, de elsősorban nem ez érdekel).
2013. márc. 9. 16:52
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Általában igen. A kérdésed olvastán elgondolkodtam azokon az ismerőseimen, akiknek a szülei alacsonyabb iskolát végeztek, és bizony a döntő többségüknek érettségije sincs.

A lényeg az, hogy milyen példát lát a gyerek. Némely esetben a szülők életmódja elrettentő példa is lehet, amely a gyereket tanulásra és másmilyen életmód választására sarkallja, de ezekben az esetekben is sajnos sokszor nem képes a gyerek kiszakadni a társadalmi környezetén, felülemelkedni a családja életmódján, az alkoholizmuson, munkakerülésen, igénytelenségen, és más olyan dolgokon, amelyek gyakran (hangsúlyozom, hogy nem MINDIG, hanem GYAKRAN) velejárói az alacsony iskolázottságnak.

2013. márc. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!