Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért szokás egyre inkább...

Miért szokás egyre inkább romának hívni a cigányokat?

Figyelt kérdés
Ők cigányok, nem romák.

2013. júl. 1. 07:12
 1/7 anonim ***** válasza:
67%

Inkább évekkel ezelőtt pár divatliberális próbált valamivel feltűnést kelteni és kikérték a cigányok nevében, hogy ők nem cigányok, hanem romák, de mostanában inkább kezd visszatérni a cigány megnevezés.


Semmi különbség nincs a kettő között, a roma túlzottan modoros, felesleges udvariaskodó forma akart lenni, de mivel a cigányok java semmilyen tiszteletet nem tudott kiváltani a rablással, tolvajlással, gyilkolással ezért maradt a cigány kifejezés.

2013. júl. 1. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
de a "roma" szó a cigány - egyébként rettentő kopár - nyelvében "embert" jelent. Tehát amikor a cigányok is, és a balliberálisok is a "roma magyar" és "nem roma magyar" kifejezést használják - mivel nem merik/nem akarják kimondani, hogy magyar és cigány - gyakorlatilag a magyarokra azt mondják, hogy nem vagyunk emberek.
2013. júl. 1. 08:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én ahány cigánnyal beszéltem, mindegyik azt mondta, hogy nyugodtan mondjuk ki, hogy cigány. Ezt nem ők érzik sértőnek, tényleg a libsik találták ki. Gondolj már bele, hogy hangzana: romakerék, romakártya, romapecsenye...
2013. júl. 1. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
a cigány az az amelyik kultúrával rendelkezik, dolgozik és rendes ember módjára viselkedik, a roma meg az amelyik csak szedi a segílykét és semmi társadalmi haszna nincs-elrettentő példának volna csak jó. ezt egy cigány ember mondta nekem, miután megsértődött azon hogy udvariasságból a roma szót használtam vele kapcsolatban.
2013. júl. 1. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A magyarok között alakult ki a cigány szónak egy pejoratív felhangja. (A zsidó szó is kezd kicsit ilyen lenni.) Ezt elkerülendő találták ki a romázást, hogy politikailag korrektebbnek hangozzon, véletlenül se lehessen a pejoratív jelentést belehallani.
2013. júl. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

4-es, én ezt pont fordítva tudom. Egyszer hallgattam apukámat beszélni egy cigány csávóval, aki jó barátja volt, de ugyanakkor egy dolgozni nem szerető ember. Vele kapcsolatban használta apukám a roma szót, ő meg mondta neki, hogy ha még egyszer meghallja hogy roma, kitekeri a nyakát (viccből, persze) - mert ő cigány, és nem roma. Az én cigány ismerősöm, aki viszont elitebb, dolgos családból származik, nem szereti, ha a cigány szót használjuk rá, ő a romát preferálja.

Én egyébként cigánynak hívom őket, talán a kiskori beszélgetés miatt rögzült ez így, szerintem. Én semmi pejoratívat, negatívumot sem érzek benne, hozzátartozik a nyelvünkhöz. A spanyol és a portugál is cigano, cigana-nak hívja őket. A pejoratív a büdös cigány, retkes cigány, stb.

2013. júl. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 _Jessy_ ***** válasza:

Ahogy írták! Néhány hülye kitalálta, hogy ez valamiféle negatív jelző.

Én sem balhézom a németeknél, amiért 'ungarische' vagyok, meg az angoloknál sem, amiért 'hungarian'-nak mondanak :)

2013. júl. 2. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!