Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nekem, Magyarországon születet...

Nekem, Magyarországon született magyarnak, mi közöm van a székelyekhez? Kik azok a székelyek? Magyar-székely vonatkozás érdekel.

Figyelt kérdés
2013. aug. 5. 19:56
 1/8 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy mi közöd? Ugyanaz, mint a palócokhoz, kunokhoz stb. Egy magyar nyelvű és identitású népcsoport.
2013. aug. 5. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Akkor ők is valójában ugyanolyan magyarok, csak az államhatár szűkítésekor "rekedtek kívül" a mai Magyarországról?


Bocsánatot kérek, ha félreérthető a "Mi közöm...?" megfogalmazás.


Egyébként nekik van külön himnuszuk is. Ha magyarok, miért van szükségük külön himnuszra? Vagy az a magyarországi magyarok himnusza is lehet?

2013. aug. 5. 20:15
 3/8 anonim ***** válasza:
37%
Please don't feed the troll!
2013. aug. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A kérdésem NEM trollkodás.

Komoly és őszinte a kérdés részemről, mert ezzel nem vagyok tisztában.

2013. aug. 5. 21:03
 5/8 anonim ***** válasza:

Komoly és őszinte a kérdés részemről, mert ezzel nem vagyok tisztában.


Szomorú ha nem vagy tisztában ezekkel, mert nem ismered saját néped történelmét értékeit.

2013. aug. 5. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Te sem lehetsz annyira tisztában, ha csak oltani tudsz.

Kiírtam egy kérdést, mert jobb szeretem tisztán látni a dolgokat, és őszintén érdekel. Erre te beszólogatsz válasz helyett.


Szerintem jobb az, ha valaki így felvállalja, mint tudatlanságát mosollyal leplezné és "bölcsen" hallgatni.


Kérem, hogy a kiírt kérdésre válaszoljatok!

(Tudom, lehúzni, oltogatni könnyebb, főleg olyannak, aki lehet, kb. annyit tud a témában, mint én.)

2013. aug. 6. 08:14
 7/8 anonim ***** válasza:
39%

A székelyek egy magyar tudatú, magyar nyelvű népcsoportot alkotnak, mely a középkorban kollektív nemesi kiváltságokkal rendelkezett, s amely a XIII. századtól kezdve külön rendi nemzetnek minősült. Elsősorban az Erdély délkeleti részén található Székelyföldön élnek, de székelynek vallja magát a Brassótól Nagyszebenig húzódó, ún. Szászföld magyarajkú lakosságának nagy része is. A bukovinai székelyek az 1764-es „madéfalvi veszedelem” után menekültek át a Kárpátokon túlra, onnan a 19. és a 20. században telepítették át őket Magyarországra, ma főként Tolna és Baranya megyékben élnek. Jelentős számban telepedtek meg székelyek Budapesten, Magyarország és Erdély egyéb részein, Nyugat-Európában, Amerikában és Ausztráliában.


A székelyek eredethagyományát a középkori magyar gestaszerzők foglalták írásba, akik az V. századi hunok leszármazottaiként emlékeztek meg róluk. A honfoglalás előtt, a VIII.-IX. században a székelyek csatlakoztak a magyar törzsekhez, az államalapítás után határvédő közösségként adómentességet és fegyverviselési jogot élveztek, kiváltságaikat a középkorban és az újkorban is megőrizték. Erdélybe, a mai Szászföld területére feltehetően a XII. század első felében telepedtek be, onnan pedig a XII.-XIII. század fordulóján költöztek át a mai Székelyföldre.


Az 1848-1849-es időszakban a székelyek tömegesen vettek részt a magyar szabadságharcban, képviselőik a magyar nemzet részének tekintették a székely népet. A rendi kiváltságokon alapuló széki rendszert az 1876-os megyerendezés szüntette meg. Az első világháborús magyar vereség és az 1920-as trianoni békediktátum után Székelyföld Románia része lett. Az 1940-es második bécsi döntéssel a terület visszakerült Magyarországhoz, 1944-ben szovjet és román csapatok foglalták el, az 1947-es párizsi békeszerződéssel pedig Székelyföld újra román fennhatóság alá került.


A legutóbbi, 2002-es romániai népszámláláskor 665 ezer ember vallotta magát magyarnak Maros, Hargita és Kovászna megyék területén, ők tették ki az ottani lakosság 65 százalékát.[1] A román hatóságok különösen 1960 és 1989 között, a kommunista uralom időszakában jelentős asszimilációs-beolvasztó politikát folytattak a székelyekkel szemben. Székelyföld területe jelenleg a központilag irányított román államigazgatás fennhatósága alá tartozik; a kilencvenes-kétezres években az ottani magyarság szószólói folyamatosan megfogalmazták és megfogalmazzák az igényt Székelyföld területi autonómiájára.


láasd még wiki: székelyke, székely himnusz stb.. keress

2013. aug. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
43%

"A székelyek egy magyar tudatú, magyar nyelvű népcsoportot alkotnak, mely a középkorban kollektív nemesi kiváltságokkal rendelkezett, s amely a XIII. századtól kezdve külön rendi nemzetnek minősült. Elsősorban az Erdély délkeleti részén található Székelyföldön élnek, de székelynek vallja magát a Brassótól Nagyszebenig húzódó, ún. Szászföld magyarajkú lakosságának nagy része is."

"A székelyek eredethagyományát a középkori magyar gestaszerzők foglalták írásba, akik az V. századi hunok leszármazottaiként emlékeztek meg róluk. A honfoglalás előtt, a VIII.-IX. században a székelyek csatlakoztak a magyar törzsekhez, az államalapítás után határvédő közösségként adómentességet és fegyverviselési jogot élveztek, kiváltságaikat a középkorban és az újkorban is megőrizték. Erdélybe, a mai Szászföld területére feltehetően a XII. század első felében telepedtek be, onnan pedig a XII.-XIII. század fordulóján költöztek át a mai Székelyföldre."


[link]



[link]

[link] magyarok

2013. aug. 14. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!