Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen alkoholos italok...

Milyen alkoholos italok voltak népszerűek Magyarországon az 1800-as években?

Figyelt kérdés
Főleg a szabadságharc időszaka érdekelne, hogy mit ihattak. Gondolom a bor és pálinka alapvető, de valami elegánsabb tömény italuk volt? Például whiskey vagy brandy, vagy hasonló?

#alkohol #szabadságharc #tömény #1848 #alkoholos ital #1800-as évek #elegáns italok #tömény italok #tömények
2014. márc. 20. 23:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Sör is volt, de azzal nem koccintottak 49 után 150 évig.

OFF. Én is ebben nőttem fel, aztán egyszercsak szóltak, hogy lejárt a 150 év, és már lehet. :D

2014. márc. 21. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Tuti voltak likőrök és biztos méregdrágák voltak. Szerintem brandy-t meg whiskey-t is hoztak be, és aki megengedhette magának az flancolt is ezzel.
2014. márc. 21. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Amik nagy dolognak számítottak azok még a nevesebb helyekről hozott borok voltak, az egyszerű emberek itták a hazai bort, a tehetősebbek meg például hozatták olaszból, és ez is nagy dolog volt.
2014. márc. 21. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
"...valami elegánsabb tömény italuk volt? Például whiskey vagy brandy, vagy hasonló?..." Furcsa elképzelésed van az eleganciárol.
2014. márc. 21. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ady egyik nagy kedvence volt az abszint. Ez nem tudom mennyire számít elegáns italnak, mindenesetre kuriózumként kezelték (na Ady éppen nem), és így is szolgálták fel. Akkor még fehérürömből készült, ami megfelelő adagolás esetén a leírások szerint a fűhöz hasonló bódulatot okozott. Igaz, Ady később élt mint a 48-49-es Szabadságharc időszaka, de a fehérüröm használatát az abszintban csak a XX. sz.-ban tiltották be.
2014. márc. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Az abszinctról hallottam, de azt már később használták a szimbolista költők és írók, pont azért, mert elszálltak tőle. Ismerem ezt a történtet. :3


Nekem tényleg a 48-49-es idő kéne...


Kedves négyes! Szerinted akkor milyen elegáns tömény italok vannak? A likőrök azok, a brandy és a whiskey is az. A rumot én nem sorolnám ide, mivel azt főleg hajókereskedők, stb. itták, a pálinka ugyanezért nem kerül ide, mert azt is inkább a szegényebbek ittak... A brandyt a felsőbb rétegek fogyasztották Angliában és Franciaországban.

2014. márc. 21. 13:37
 7/7 Phoney ***** válasza:

Az 1840-es években mennyiségi szempontból már mindent előzött itthon a „kolompér pálinka”, vagyis a filléres, kozmaolajos ipari krumplipárlat. Akkoriban jórészt ez volt a szegények „pálinkája”, nem pedig a gyümölcspálinka.


Igényesebbeknek volt szilva-, törköly- és „gabonapálinka” (főleg rozs), kis mennyiségben egyéb gyümölcspálinka (pl. meggy, körte, eper). A „gabonapálinkáról” nem tudni, hogy létezett-e minőségi, érlelt formában, de a jobb kávéházak már feltehetően tartottak minőségi import whiskyt. Volt magyar brandy (bár nem így hívták), különféle likőrök, rumutánzatok (minőségi is), és drága import formájában nyilván volt valódi rum és francia cognac is. Az abszint ekkor még tényleg nem volt divat, de Svájcban és a franciáknál már létezett, szóval Pesten talán már be lehetett szerezni.


Egyébként megfelelő érleléssel a rum is nagyon elegáns ital, és akkor már léteztek hosszan érlelt rumok. (Érlelés nélkül a whisky is pont ugyanolyan olcsó tahóital volt, mint az érleletlen rum...) Ekkor már minden bizonnyal gyümölcspálinkából is készült „elegáns” minőség, máskülönben nem szállították volna őket a fél országon át, hogy Pesten adják el. Érlelt brandy már a 19. század elején is készült Magyarországon, akkor még „frantz égettbornak” hívták.

2015. febr. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!