Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi változhatott olyan nagyon...

Mi változhatott olyan nagyon a 60-70-es évek óta, hogy a cigányokat annyian szidják, és együttélhetetlennek tartják?

Figyelt kérdés

Mi is együtt jártunk iskolába cigánygyerekekkel, volt akiről tudtuk is, volt, akiről nem, csak utólag jöttem rá.

Igen, nehezen tanultak akkor is, volt is az osztályban 1 túlkóros is.

Volt akiket beosztottak egy-egy jobb tanuló mellé, hogy gyakoroljon vele, olvasást, helyesírást, számolást.

Voltak az iskolában olyanok is, akik csak télen jártak, és ahogy volt hóvirág- ibolya, stb. azt árulták a főutcán.

Igen, volt, akiknek a tanítónéni adott tízórait, pedig a tanári fizetés akkor is kevés volt, tudom.


De se engem, se mást nem bántottak a cigánygyerekek, együtt húztuk a kiskocsit vasgyűjtéskor, ünnepélyekkor ugyanolyan ruhában voltunk, a köpeny alatt meg nem tudom milyen ruhájuk volt.


Mi változott olyan nagyon, hogy manapság az emberek nem akarnak együtt élni velük? Mitől lettek ők maguk is másmilyenek?



2016. márc. 26. 05:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit más volt a világ. Mindenkinek dolgoznia kellett, most meg segélyből élnek rengetegen. Volt tekintélye a tanárnak, büntethetett is. Ma semmilyen eszköz nincs a kezében. Tehát ma nyugodtan megtehetik h nem dolgoznak, köpködnek az iskolában, bántanak másokat, beszólnak a tanárnak, nincs következménye. Gondold el ezt a 60/70es években. Nem mindenhol tesz jót ez a nagy szabadság.

Olyan meg ma is van,h a tanár vesz ételt, buszjegyet a gyereknek.

2016. márc. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Jó kérdés, de azért a cigányokat ne próbáld meg jobbnak feltüntetni mint amilyenek valójában (rosszabbnak sem kell). Ahol én lakok ott állandóan hőzöngenek, köpködnek, ocsmányul beszélnek a gyerekeikkel és mindenkivel, szemetelnek, engem egyszer 4 cigány meg akart verni mert nem adtam nekik pénzt, mindezt egy bolt közepén akarták tőlem, mondtam hogy hajrá :D aztán vásároltam tovább (elmentek). Amúgy is állandóan kéregetnek és nagyon igénytelenek ami a tömegközlekedést nem boldogítja meg! Nekem szerintem jobban tetszene a környék ha nem kéne őket látnom amikor sétálok valahova meg győzködni őket, hogy nem azért van apróm mert nekik akarom adni.
2016. márc. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Ezt mások is írták már máshol, hogy a tanát büntethetett. De én csak a beírásokra, meg az igazgatóhoz küldésre emlékszem. Meg a tornatanár plusz köröket futni, más nem volt.


De volt javítóintézet, ami nem tudom, hogy mire járt. Szerintem az bentlakásos volt, mert nem láttuk utána a gyereket. Igaz, túlkóros is volt.


Nem akarom én jobb színben feltüntni a mai cigányokat, de jó lenne kideríteni, hogy mitál változtak meg.


Én tömegközlekedésen csak Pesten láttam cigányokat akkor, igaz különben nem is jártunk sehova.

De ott is csak jó tapasztalatom volt velük, mert pocakosan, kisgyerekkel kizárólag cigányok ugrottak föl, hogy ide tessék, kezicsókolom. A saját fajtám meg direkt nézett ki az ablakon. Igaz, volt, hogy csak 1-2 megállót mentem a 4-6-oson, és nem is akartam leülni, nagyobb probléma lett volna beljebb menni.

Később, már hallottam, hogy vannak falvak, ahová be sem engedik a tévéseket forgatni, nem tudom, az miért lehetett.


De valami nagyon megváltozott, és jó lenne tudni, hogy hogyan jutottunk eddig.

2016. márc. 26. 14:19
 4/13 anonim ***** válasza:
(én nem értek hozzá, de valami olyat hallottam, hogy el kezdtek kivételezni velük, mivel ők a kisebbség, és akkor el kezdték őket ezért előnyökben részesíteni a többiekkel szemben, és akkor attól megváltozott a gondolkodásuk, de egyébként nem tudom. valami ilyen rémlik, hogy ilyesmit olvastam egyszer valami fórumon)
2016. márc. 26. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
(*előtte ugyanolyanok voltak. -előző vagyok még)
2016. márc. 26. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
(*mármint ugyanolyanok,mint bárki más:) nem vettem észre, hogy nem írtam egyértelműen, bocsi:))
2016. márc. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
és sokkal többen vannak, mint akkor voltak, és bekerültek a központokba lakni, és tönkretették a házakat. Nem így kellett volna asszimilálni őket, hogy panelba költöztették őket, amiket tönkretettek, lakhatatlanná tettek. Szóval nagyon sokan vannak, és igen, nincs fegyelmezés. Akkor még maradt valami az öregebb cigányokban abból, amit a régi Horthy-rendszerben élhettek meg, amikor még csendőrök jártak a vidékeken, akkor nem lehetett akármit csinálni, ha lopott, megláthatta a következményeit. Mára ezek az öregek kihaltak, a szocializmusban jött a nagy egyenjogúság, jött a rengeteg gyerek, akik után kapják a pénzt. Nagyon jól csinálták Orbánék, hogy csak az kaphat segélyt, aki dolgozik, legalább közmunkát. De most már annyira elszemtelenedtek, hogy nehéz lesz visszafordítani a dolgokat, ja és olyan sokan vannak és lesznek, hogy 100 év múlva többen lesznek, mint mi. Jó, hogy akkor már nem fogok élni...
2016. márc. 27. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Igen, az teljesen igaz, hogy régen jó volt a sétáló rendőröket látni az utcán. Akik ismerték a közelben lakó embereket, és megszólíthatták az ismeretleneket.

Vagy megkérdezték az ismerős gyerektől, hogy hova mész?


Azt is hallottam, tényleg, hogy a cigány család eltüzelte a fapadlót az új lakásban. De igazából, talán megérthető, ha előtte soha nem láttak központi fűtést, nem tudták, hogyan működik, és fáztak. Számítani kellett volna rá, megtanítani nekik, vagy olyan lakást adni nekik, aminek megértik, hogy mi, hol miért van.


Egyáltalán, amikor megszüntették az utcán sétáló rendőröket, mit mondtak, miért nem kellettek -a megszüntetők szerint- ?

2016. márc. 27. 15:53
 9/13 anonim ***** válasza:

"Azt is hallottam, tényleg, hogy a cigány család eltüzelte a fapadlót az új lakásban. De igazából, talán megérthető, ha előtte soha nem láttak központi fűtést, nem tudták, hogyan működik, és fáztak. Számítani kellett volna rá, megtanítani nekik, vagy olyan lakást adni nekik, aminek megértik, hogy mi, hol miért van. "


Érdekes hozzáállás. Tehát az a hibás, aki az ingyenlakást adta alájuk.

Olyan megvető ez a kijelentésed, hogy hihetetlen. Szinte már rasszista. Ők ugyanolyan emberek mint bárki más, ugyanúgy tudnak gondolkodni. Tudják jól, hogy télen hideg van, és fűteni kell, így ők is begyűjtik a tüzelőt előtte. Ha valamelyikük nem teszi, annak nyomós oka van, de semmiképpen sem az a hibás érte, aki az ingyenlakást alájuk teszi.


Az én iskolámban igenis bántott mást a cigánygyerek. Aztán jól megverték érte, és abbahagyta. De 3 osztályból én összesen 1-el találkoztam akkor egy faluban. Ez az arány kissé megváltozott.


Aztán a fő-kérdésedben azt szeretnéd megtudni, hogy az emberek miért nem akarnak velük együtt élni?

Velük dolgozok (illetve hivatalosan nem, de a szociális intézményben 37 emberből 35 cigány van). Adj nekik egy frissen épített, vagy felújított szobát-házat, nem kell 2 hét hozzá, és már nem lehet megmondani, mikor történt az átadás. Ez NEM azért van, mert kirekesztik őket, meg ellehetetlenítik. Ki kötelezi őket arra, hogy leverjék a vakolatot a gyermekeik, miközben ők a telefonjaikat nyomkodják? Esetleg ki kötelezi arra, hogy a gyümölcsfákat (amit az intézmény köré telepítettek a dolgozók, nekik) kitördeljék? Melyik elnyomó intézkedés kényszeríti őket az ilyen viselkedésre? Esetleg a víz folyatása? Ismeri a csapot, mindegyik. Mert beköltözéskor komplett előadás van arról, hogy hogy kell használni a vezetékes vizet és az angolwc-t.


Aztán ott van a munkatársam, akit valahogy átpasszíroztak egy államvizsgán, szociális jellegű diploma, csak éppen általánosban megbuktatták volna nyelvtanból, ahogy ír. Ő is cigány, viszont ettől függetlenül értelmes. Ő miért tudott tanulni (nemhogy 8 általánosa van, de érettségije is!)? Hogyhogy nem nyomták el?

Az intézményben megforduló anyukák egyikének sincs 8 általánosa 99%-ban. Ettől függetlenül, amelyik akar, még így is el tud menni dolgozni a közeli városba (igaz, nem épp' elnök-vezérigazgatónak). Sőt, amelyik legjobban akarja, annak jobb a fizetése, mint a munkatársaimnak. Bár tenne így az összes!


Amit belőlük tanultam: ők aztán igazán a mának élnek. Megkapják a pénzüket, és aznap kávé-cigi meg mindenféle chipsek tömege. 1 hét múlva viszont jön kuncsorogni, hogy tudnék-e adni egy kis virslit, szalámit, hogy tudjon enni.

A 25 éves anyuka rokkantnyugdíjas úgy, hogy világ életében nem dolgozott semmit. A gyerekei pénzével együtt többet kap, mint a dolgozók átlagban a faluban, mégsem tud enni semmit 2 héttel később.


Aztán utoljára hagyom azt, hogy náluk az alap beszélgetés-hang az ordenáré üvöltés. Ezt tudják a faluban is már, kristálytisztán hallani amikor ők kommunikálnak.


Szerintem ezért nem akarnak velük együtt élni.


Ja, és akit érdekel, amikor én vagyok beosztva, nagyon szívesen körbevezetek bárkit az intézményben. Csak, hogy a saját szemével-fülével győződhessen meg a valóságról.

2017. ápr. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

10.15


Köszönöm; jó, akkor gondolkodhatunk tovább.


Igen rasszista vagyok, vállalom. Nem vagyok mai csirke, láttam eleget; nem vagyunk sem egyformák, sem egyenlőek, sem nem születünk annak.


A cigányokról, mint nép, szóbeli kommunikálók, nem írásbeliek. Nagyon szépen elemzi a Czeizel a magyarság genetikuma könyvében, ha valakit érdekel. Ezt figyelembe kell szerintem venni a társadalomnak, és ennek az alapján kell a nevelést-tanítást mindent nekik biztosítani, és akkor többet tudnak adni a társadalomnak, nem?


Vajon miért ordibálnak? Miért ordibálnak azok a pl. gyerekek, akikről itt anyukák írják, hogy nem akarnak rendes hangerővel beszélni? Van, aki azt írja, hogy mert normálisan nem figyel rájuk, akivel "beszélni" akarnak. Nem tudom, talán nem figyelnek egymásra normál hangerővel? Beszélni kell velük, végülis beszédre alapul a kulturájuk, mondfák meg. Lehet, hogy sokkal többet kell beszélni velük, nem tudom.


Ha napról-napra élnek, akkor úgy kell fizetni őket, nem hosszabb távra, mert nem képesek beosztani, hát nem? Régen is úgy volt, az idénymunkát naponta fizették.

2017. ápr. 10. 14:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!