Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Amikor azt mondják, hogy "Még...

Amikor azt mondják, hogy "Még neki áll feljebb", akkor mi áll feljebb neki?

Figyelt kérdés
Van egy tippem (egy bizonyos dolog, ami fel szokott állni), de nem hinném, hogy ebben a mondásban erre céloznának, mivel úgy nem lenne sok értelme.

2016. ápr. 6. 14:47
 1/2 anonim ***** válasza:
96%

"Bárdosi Vilmos: Magyar szólások, közmondások eredete - Frazeológiai etimológiai szótár (TINTA Könyvkiadó, 2015.) a következőt tartalmazza a Még neki áll feljebb! szólásmondásról:


Még neki áll feljebb! (szólásmondás)


Jelentése: felháborodás kifejezése indokolatlan szemrehányás, sértettség miatt: még ő méltatlankodik, ő hibáztat mást, holott ő a hibás.


Számos olyan szólás él nyelvünkben, amely az orr állására utalva fejezi ki azt, hogy valakinek valami tetszik-e vagy sem (pl. elfintorítja/fintorgatja az orrát). Aki megsértődik valamiért, arra azt szoktuk mondani, hogy felhúzza az orrát, aki pedig másokat lenéző módon viselkedik, így jellemezzük: fenn vagy magasan hordja az orrát. E szólások együttesen magyarázzák a Még neki áll feljebb mondásunkat. Ha a felháborodott, sértődött ember magatartását a felhúzza az orrát szólással lehet jellemezni, akkor arra a másik emberre, aki hibás létére még jobban haragszik, vagy még nagyobb sértődöttséget, fölényeskedést mutat másoknál, azt mondhatjuk, hogy még neki áll feljebb [az orra], azaz ő húzza feljebb az orrát. Nem tűnik valószínű eredetmagyarázatnak A farkas és a bárány című phaedrusi mesére való utalás, amely így magyarázza a szólás eredetét: ‘úgy tesz, mint az a farkas, amelyik feljebb állt a patak mellett, mégis a nála lentebb álló bárányt vádolta a víz felzavarásával’."

2016. ápr. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 piriiiii ***** válasza:
34%

Én arra gyanakszom, hogy még neki áll feljebb a méltatlankodása, felháborodása. Ugyebár ezt akkor szokás mondani, amikor két személy vitatkozik valamin, vagy nem ért egyet valamiben, és úgy véljük, nekünk van igazunk, a másik esetleg hibázott is valamiben, de nem ismeri el, ő is a saját igazát bizonygatja bőszen. Ilyenkor mondjuk, hogy és még neki áll feljebb (és hozzátesszük gondolatban, pedig semmi oka nem is lenne).

Én sem tudom pontosan, de szerintem helytálló a gondolkodásom. Az ember egyszerűen önmagát is feljebb valónak képzeli egy csatározásban. Néha jogosan (de akkor sem szép dolog más felé képzelni, értékesebbnek gondolni magunkat), néha jogtalanul.

2016. ápr. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!