Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Történhetett török-magyar...

Történhetett török-magyar keveredés a hódoltság korában? Ha igen mennyire, milyen formában?

Figyelt kérdés

Itt voltak 150+ évig, meg előtte is évszázadokig háborúztunk velük (meg utána is).



A kérdés azért érdekel, mert nekem eredeti török nevem van, és találtam adatokat arra vonatkozóan, hogy a családom ahonnan származik, ott 1690 után maradtak török várvédők, akik később elmagyarosodtak. Szóval én valószínű török leszármazott vagyok.


Meg arról is olvastam forrást, hogy Egerben is maradtak és "ők lettek az első lakók".



Mit gondoltok? Vagy vannak adatok erre vonatkozóan?


(Gondoltam ide is kiírom hátha többen olvassák)



2019. jan. 29. 21:48
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
A Török vezetéknév hogy maradt fent szerinted?
2019. jan. 30. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

En valoszinubbnek latok valami frissebb keveredest, mert azok a katonak, akil a hodoltsag idejen voltak Magyarorszagon meg nem tudtak volna vezeteknevet tovabborokiteni semmilyen agon, mivel nemes egyszeruseggel nem volt nekik, nem letezett ilyesmi a szamukra. Ha meg elmagyarosodottak, akkor feltetelezem hogy nem egy Yağcıoğlu jellegu jellegzetes török nevet talaltak maguknak, hanem olyat ami segitette a beilleszkedest nekik meg ma kesobbi utodoknak.

En a helyedben igy 1925 korulre neznek vissza a csaladban. Akkoriban keletkeztek a török vezeteknevek.

Mi ez az eredeti török vezeteknev egyebkent? Privatban is megirhatod. Mert egyebkent felrevezeto lehet, az en vezeteknevemnek is vannak török verzioi, pedig cseh :).

2019. jan. 30. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A családnevek eredete ennél bonyolultabb, ott van pl. Török Bálint, akinek már Mátyás-korabeli elődei is főispánok voltak, vagyis nem valószínű, hogy kóbor török betelepülőkről kapták a nevüket. A nemesi családon kívül, amikor a jobbágyoknak is kötelezően családnevet kellett adni egy sor módon kaphattak Török nevet, lakhely, arcberendezés, nyelvtudás, vagy akár származás miatt (lásd a fenti vitát). Mindenesetre sokatmondó, hogy míg örmény, bolgár, görög, bosnyák kisebbségünk van, török nincsen.
2019. jan. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Igen, én is tisztában vagyok abban, hogy Magyarországon java részt délszláv származású törökök seregek voltak. Azonban nem tudom, hogy egy ilyen nevű nem-e etnikai török volt, mivel nagyon háborúkkor volt itt igazi török is, meg feltételezhető, hogy kis számban máskor is.


És teljesen kizárt, hogy a név valamikor 1900 utáni lenne. De kérdéses, hogy hogyan maradt fent mégis :D

2019. jan. 30. 14:56
 15/19 anonim ***** válasza:

"A családnevek eredete ennél bonyolultabb, ott van pl. Török Bálint, akinek már Mátyás-korabeli elődei is főispánok voltak,"


Törökök jóval a hódoltság előtt is éltek Magyarországon. A honfoglaló magyar törzsekkel érkeztek jelentős számban.

2019. jan. 30. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Mansour ***** válasza:
100%

Igen, általánosan ez így volt, de a kérdező ezt írja: "a családom ahonnan származik, ott 1690 után maradtak török várvédők, akik később elmagyarosodtak."

Jó lenne, ha ezt kicsit pontosítaná, hogy utána lehessen nézni, mert nem kizárt, hogy tényleg volt ilyen, de ez tényleg különleges eset lehetett.

2019. jan. 31. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Mansour ***** válasza:
Elnézést, az előző választ a #10-re írtam!
2019. jan. 31. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"A honfoglaló magyar törzsekkel érkeztek jelentős számban"


Kérdés, hogy akkor töröknek nevezték-e őket, mert a besenyűk, kunok, jászok török népek voltak mai értelemben, de korabeli elnevezésük más volt/lehetett. Ha mégis töröknek hívték, részben megoldódott a családnév problémája.

2019. jan. 31. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Török -> Türk -> Kipcsák ... már nem finnugorok vagyunk.
2019. okt. 17. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!