Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A legtöbb fantasyben miért...

A legtöbb fantasyben miért ugyan azok a "fajok" vannak?

Figyelt kérdés
Rengeteg, egymástól független könyvben, filmben és egyéb műben feltűnnek a tündék, trollok, orkok stb.. ki fektette le ennek az alapjait és hogy-hogy ilyen sokan használják ezeket a fajokat a műveikben?

2013. dec. 25. 12:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Tolkien, a gyűrűk urával.


Megszokás, leginkább. Semmi kedvem nem lenne egy olyan mmorpghez, amiben kvardg, urtpa, vagy kiumw fajok közül kell választanom.

2013. dec. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Mirk ***** válasza:
73%

Tolkien fektette le az alapokat.

Ezek a lények persze eddig is voltak, mitológiában, mesékben, de Tolkien szedte őket össze úgymond a fantasy keretein belül.


Sok, képzelőerő híján lévő ember, nyilván anyagi megfontolásból mégis abból akar megélni, hogy fantasyt ír, de mivel nincs fantáziájuk, csak másoktól lopott sablonokkal tudnak nevetségesen érvényesülni.

2013. dec. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
38%

"Sok, képzelőerő híján lévő ember, nyilván anyagi megfontolásból mégis abból akar megélni, hogy fantasyt ír, de mivel nincs fantáziájuk, csak másoktól lopott sablonokkal tudnak nevetségesen érvényesülni."


Nem értek egyet. Szeretem a mostanra kialakult fantasy világot. Ha fantasy könyvet veszek, akkor elvárom, hogy a kort, a világot legalább 80%-ban ismerjem, amiben kiváncsi vagyok egy érdekes történetre. Ezért veszem a fantasyt. Ha tök más fajokról van szó, akkor az sci-fi, ami egy másik műfaj, és jó lenne, ha nem kevernék ezekre a polcokra, mert még megtéveszt.

2013. dec. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Mirk ***** válasza:
100%

"Nem értek egyet. Szeretem a mostanra kialakult fantasy világot. Ha fantasy könyvet veszek, akkor elvárom, hogy a kort, a világot legalább 80%-ban ismerjem, amiben kiváncsi vagyok egy érdekes történetre. Ezért veszem a fantasyt. Ha tök más fajokról van szó, akkor az sci-fi, ami egy másik műfaj, és jó lenne, ha nem kevernék ezekre a polcokra, mert még megtéveszt."


Nem értek egyet.

Ha fantasy könyvet veszek akkor elvárom, hogy fantasy legyen, ami azt jelenti, hogy bármi lehet benne. Nem Tolkien 60 éve és milliószor újra kiadott világát szeretném látni. Te a tucatfantasyról beszélsz. Ismerem én, kevésbé sikeres írók és tizenéves amatőrök műfaja. Orkok, goblinok, sötételfek, meg sok kocsma és harc, persze. Aki a fantasyt azonosítja a Tolkieni világgal annak feljebb kéne lépnie a ponyvák szintjéről. A fantasy lényege, hogy a világnak és a cselekménynek csak az író fantáziája szabhat határt.

Ha szerinted a fantasy egy szigorú keretek közé szorított műfaj, melynek formai szabályait Tolkien fektette le, akkor nem tudod mit olvasol.

2013. dec. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

"Ismerem én, kevésbé sikeres írók és tizenéves amatőrök műfaja. "


Az megvan, hogy legalább 20 mmorpg játszódik ebben a világban, amik kifejezetten sikeresnek mondhatók a maguk több milliós játékos-bázisukkal?

2013. dec. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Mirk ***** válasza:

"Az megvan, hogy legalább 20 mmorpg játszódik ebben a világban, amik kifejezetten sikeresnek mondhatók a maguk több milliós játékos-bázisukkal?"


Jó játékot lehet belőlük csinálni, de hát ezt nem is vitattam. A játék egészen más műfaj, mint a könyv.

Az imdb szerint az összes film közül legelső helyen a Remény rabjai áll. Mégsem készült belőle játék.

Megnézhetném ugyanezt könyvvel is, de felesleges.

Nem ugyanazon szempontok alapján kell megítélni egy játékot és egy könyvet, ezért is irreleváns az érvelésed.

2013. dec. 25. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Na, ne veszekedjetek gyerekek :D. Igazából elég kézenfekvő és sablonos lények, csak kíváncsi voltam, hogy van-e valamilyen ős izé, amiből származtatható. Ezek szerint Tolkien és ő is a mitológiában létező lényekről mintázta :) köszi.
2013. dec. 25. 17:46
 8/16 anonim ***** válasza:

Én a hagyományos fantasy-t is szeretem, miért ne lehetne jó történetet írni "sablon" karakterekkel, fajokkal? Úgyis a szereplők, a sztori, ilyenek számítanak, a világ legalábbis számomra már másodlagos. Elég merész kijelenteni, hogy ilyenekkel csak a vacak könyvek élnek.

Egyedi világban is tudnak rettenetesen unalmas könyveket írni.

2013. dec. 25. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Hé, azért ne úgy írj mintha a sablonos alatt valamilyen negatív dolgot értenék.. Arra gondoltam, hogy bármennyire is fejet hajtok 1-1 fantasy előtt, ahogyan te is írtad a világ másodlagos. Nincs új a nap alatt és ezeket a karaktereket sem nehéz kitalálni, mivel nagyon erős emberi sztereotípiákból táplálkoznak csupán szerintem..


A világot amúgy én is másodlagosnak tartom, főleg 1-1 rövidebb műnél, de valamikor jól esik elmélyülni benne :D.

2013. dec. 25. 21:04
 10/16 anonim ***** válasza:

Szia!

Engem is eléggé zavar, hogy mindenhol ugyanazok vannak, és máshol is olvastam már ezt, pl. ez jutott eszembe a kérdésedről:


[link]

2013. dec. 26. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!