Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Sváb településeken élők,...

Sváb településeken élők, nálatok milyen szokások élnek még?

Figyelt kérdés

Májusfa-állítás máshol is van, vagy csak a sváboknál?

Nálunk van még sánta csütörtök, szüreti bál, "gané" szórás:D

érdekel, hogy máshol mi van még meg a régi szokásokból. légyszi részletesen írjátok le :)


2010. júl. 27. 20:13
 1/4 anonim válasza:
Nálunk leginkább az esküvői hagyományok élnek, de vannak néptáncosaink, falumúzeumunk. De sajna, több nincs. Írnál a hagyományaitokról? Én is sváb vagyok, és nagyon érdekel, hogy milyen szokások vannak más városokban/falvakban.
2010. júl. 27. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Néptánc nálunk is van, én is táncoltam még általánosban. nagyon szerettem :)

egyébként a suli is Német Nemzetiségi.

A sánta csütörtök valamikor október elején van, pontosan nem tudom mikor, sajnos a dátumokkal nem vagyok jó viszonyban:D ez gyakorlatilag egy sulis bál, ahova a lányok süteményt, pogácsát visznek, a fiúk üdítőt és gyümölcsöt, minden lepakolnak asztalokra, és a bál alatt mindenki abból eszik-iszik, amiből akar.

Szüreti bál is októberben van, ilyenkor az alsósok piros-fehér ruhába öltöznek, a felsősök pedig cigányoknak :D a menet tesz egy nagy kört a faluban, minden sarkon megállnak táncolni. a "cigányok" lovaskocsin mennek, ami fel van díszítve. utána bál van.

Májusfa "májfa" állítás május elsejére reggelre kell, hagyományosan a fiú visz egy nyárfát a lánynak, a lány szalagokkal feldíszíti, a fiú beássa az udvarba. de nálunk az osztályból a fiúk csapatostul mentek az összes lányhoz az osztályban.

"Gané" szórás: húsvét vasárnap éjjel a fiúk (osztálytársak) a lányok háza elé szórnak szalmát vagy faforgácsot, mindegy mit, csak nehéz legyen feltakarítani, a lényeg, hogy mire mennek a fiúk locsolkodni reggel, addigra szép tiszta legyen az utca.

azt hiszem ennyi, de talán még eszembe jut valami:D

ezeket inkább csak az általános sulisok csinálják, néptánccsoport van felnőtt is. rég voltam már általános sulis, nem jut minden pontosan eszembe róla:D

2010. júl. 28. 10:35
 3/4 anonim válasza:
Májusfa nálunk is van, de mi környezetvédők vagyunk a családommal, így ezt a hagyományt csak szóban adjuk tovább, de májusfát nem állítunk. Szüreti bál szintén van, szüret idején! ;) Vannak még, de meg fogom kérdezni a családot, hogy a városi ünnepségek közül melyik őriz valamilyen sváb hagyományt.
2010. júl. 31. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Sváb-búcsú :D az ovisok olyan aranyosan táncolnak meg körjátékoznak
2010. aug. 4. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!