Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A magyarokhoz miért nincs...

A magyarokhoz miért nincs olyan közel a magyar mitológia, mint ahogy a skandinávoknak a skandináv mitológia?

Figyelt kérdés
A skandináv pogányság mitológiájával kapcsolatos zenék, filmek, könyvek világhírűek és szerves része a nemzeti identitástudatuknak. A magyaroknál nem látok ilyet, sőt, inkább a kifigurázására látok példát.

2020. júl. 6. 23:21
 1/10 anonim ***** válasza:
37%

Egyszer a kollégám kihozott éjszakás műszakba egy sámándobot, nem tudom mit csinálhatott vele...


Amúgy engem sem érdekel különösebben, max az érdekesség kedvéért.

2020. júl. 6. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
Ahhoz az kéne, hogy ne legyen szándékosan megosztva a magyarság és közös érdekért képes legyen küzdeni, valamint kicsit többet tudjon keresni, mint, mint a kaja és albi... Akkor többet törődne a saját múltjával és kultúrájával mindenki.
2020. júl. 6. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2 szerintem ez nem pénz kérdése, bár azt nem vitatom, hogy teljesebb életet élő, mentálisan egészséges, nem stresszes emberek hamarabb fognak kutakodni a múltjuk után. De ezzel szemben a nem gazdag népek is adnak a hagyományőrzésre.
2020. júl. 6. 23:58
 4/10 anonim ***** válasza:
29%

Nos, a kultúra nem pénz kérdés?

De a társadalmi megosztottság ellen nincs kifogás?


Én meg azt mondom, hogy "A korgó gyomor erősebb, mint a korgó lélek".

2020. júl. 7. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
82%

Ennek elég egyszerű oka van. Jóformán semmit sem tudunk a honfoglalás előtti magyar mitológiáról. Annak a 95% - a, amit bizonyos rétegek pogány magyar kultúraként hangoztatnak, nem több 19. századi romantikánál, ami más népek mitológiájából vágott össze valamit nekünk. Ami valóban fentmaradt ebből a korból az kb. a csodaszarvas, meg a turulmadár, de azok is csak 200 évvel később lettek leírva. Nem tudjuk ki(k)hez imádkoztak, nem tudjuk mik voltak a szokásaik, milyen rituális eszközöket használtak, milyen volt az életük, a világszemléletük.

A vikingek leszármazottjai szerencsések, ugyanis a vikingek előszeretettel írtak feljegyzéseket a mondáikról, rengetek viking história maradt fent a korból. Ez a legtöbb pogány néppel a korban nem volt így. A szlávok, és nem viking germán népek ugyanúgy alig hagytak hátra valamit ebből a korból. A keltákról is leginkább a rómaiakon keresztül tudunk.

A másik jelentős oka ennek az, hogy nem igazán volt egységes magyar mitológia. A honfoglaló magyarok már alapból egy sokkomponensű, kevert nép voltak. Valószínűleg a magyar nyelv nem is volt mindegyikük anyanyelve. Amúgy az legvalószínűbben a felső középréteg nyelve lehetett. Tehát valószínűleg Árpádék fő nyelve sem a magyar volt. A genetikai adatok a korból ezt szintén megerősíteni látszanak.

2020. júl. 7. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
75%
Ez az! Megy a lepontozás! :) dejo!
2020. júl. 7. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 mustafa33 ***** válasza:
21%
Hogy csak azt tudjuk amit 200 évvel később írtak le annak szent királyaink az okai. Szent Istvántól Szent Lászlóig a hittérítés okán mindegyik irtotta a "pogány" rovásos feljegyzéseket és azokat is akik ismerték a tartalmukat. Csak a keresztény írásanyag maradhatott. A latin írástudók pedig papok voltak és szerzetesek akik az ősi tudást ördögtől valónak tartották és nem jegyezték fel. Így csak a szájhagyományban maradt valami töredék az is inkább csk a mesében tudott elrejtőzni ahonnan is nehéz ma kihámozni a szilánkokat.
2020. júl. 8. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
73%
5 ös vagyok. A válaszom mely részét találod kifogásolhatónak? :D
2020. júl. 8. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 mustafa33 ***** válasza:
0%
A valószínűsítéseidet. Mert még az a "valószínű" is bizonytalan.
2020. júl. 8. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
81%

a keresztény hittérítéssel ki írtották a pogány kultúrát


szerintem a skandnávoknál jobban beilleszkedett a keresztény történetekbe, meg talán ott nem is volt olyan erős a pogányság üldözése, írtása? (ezt nem tudom, csak sejtem)


de még több tényező is van (pl. a kommunizmusban nehezebben lehetett a népi kultúrával foglalkozni (na jó, tiltva volt, de Magyarországon azért könnyebb, mint keletebben))

2020. aug. 31. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!