Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Honnan van az a szokas hogy...

Honnan van az a szokas hogy Karacsonykor halaszlet es sult, rantott halat fogyasztanak Magyarorszagon? Regi szokas?

Figyelt kérdés
En erdelyben elek,itt egyaltalan nem szoktak halat kesziteni se karacsonykor se husvetkor.Itt toltottkaposzta,toltott,sult pulyka,sult hus,stb.Levesnek marhalabszarbol sok zoldseggel,beigli,sos stangli.
2008. dec. 1. 15:49
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A hal gondolom Jézus miatt került a hagyományos karácsonyi ételek közé, bár nálunk sosem volt "divat", mi is mindíg töltött káposztát, disznótórost hurkát, kolbászt , kocsonyát ettünk, mivel karácsony előtt volt mindíg a disznótor.
2008. dec. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem biztos, hogy keresztény szokás kifejezetten, mert keresztény vagyok én is, de mi se halat eszünk, hanem nálunk is töltött káposzta van inkább, vagy rántott hús salátával.


Ezt találtam:

"A hal nálunk régebben inkább a böjtös ételekhez tartozott az ünnep idején, de ma már ennek nincs akkora jelentõsége, az ünnep bármelyik napján elõfordulhat. Vannak nemzetek, ahol a különféle halételek, illetve egyéb tengeri ételek ugyancsak nélkülözhetetlenek az ünnepi asztalról. A lazac Finnországban jellemzõ, valamint Oroszországban, ahol a karácsonyi menü egyik része az ún. blini (lazaccal és kaviárral töltött palacsinta). A kaviárt a németek is szívesen fogyasztják elõételként, pirítóssal. A halleves jellemzõ Lengyelországban, valamint Magyarországon (halászlé). A spanyolok dévérkeszeget, a portugálok sózott, szárított tõkehalat, a svédek pedig lutfiskot, azaz vajashagymás pácolt pontyot fogyasztanak."

2008. dec. 1. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
26%
Egy évben négy böjti időszak van a katolikusok számára, az utolsó, a karácsonyi böjt Krisztus születése előtt negyen nappal kezdődik. A hamvazószerda és a nagypéntek után a harmadik legszigorúbb, mely alatt tartózkodni kell a hús fogyasztástól. A hal pedig mindamellett, hogy ősi keretény jelkép, nem számít húsételnek.
2008. dec. 1. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Jo,de Karacsony este mar nem bojt.Volt egy olyan kerdes hogy kinel milyen menu lesz Karacsony este,ott csodalkoztam el hogy szinte minden valasz halaszle volt,rantott hal,krumplisalataval,szoval a tobbseg halfelet irt.
2008. dec. 1. 19:11
 5/8 anonim ***** válasza:
26%
De igen, 24-e még böjti nap. A karácsonyi böjt november 15-én kezdődik és 24-én ér véget éjfélkor. Eredetileg Jézus "születésnapja" december 25-e, előtte van (24-én ugye) karácsony vigíliája vagy karácsony böjtje.
2008. dec. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ezek szerint nem tartjuk be sokan ,mert mar este tehat ejfel elott vacsorazunk,nem?
2008. dec. 1. 20:56
 7/8 anonim ***** válasza:
75%

Advent nem böjt, hanem a várakozás ideje. Bűnbánati időszak, mint húsvét előtt a nagyböjt, de akkor se böjti idő.

A halas ételek szokása karácsonykor hazánkban kb. 150 éves múltra tekint vissza, szóval fiatal szokás, és a környező országokból terjedt át ide. Ahogy a karácsonyfa állítása se régi hagyomány, azt is valamelyik szomszédos országtól vettük át.

2008. dec. 1. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
76%
Sokkal több halat kéne ennünk, mindenféle ünnepek nélkül is, mert nagyon egészséges.
2010. ápr. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!