Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A "megfelé" az helyes szó a...

A "megfelé" az helyes szó a magyarban, nem?

Figyelt kérdés

Mert a barátnőm még nem hallotta ezt "a szót", és most kicsit elbizonytalanodtam... Én úgy tudtam, hogy helyes, és van ilyen szó.. szóval ezen nemtom mit kéne itt izélni rajta.

Igen, értelmetlen kérdésre b+ válaszolhattok hülye válaszokkal:))).. és oltogathattok engem mindenféle francnak:)!! Ugyan már, úgyis csak ezt fogjátok csinálni.. De kivételek remélem lesznek, szóval azoknak hálás leszek. :/


2021. jan. 10. 18:46
1 2
 1/14 anonim válasza:
89%
meg en se hallottam ezt a szot
2021. jan. 10. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Írnál vele mondatot?
2021. jan. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
45%
Én úgy emlékszem, hogy egyik regényemben használtam, meg a vala szót is 😀 ez amúgy kihalt szó. Van ilyen egy csomó, de én imádom használni őket 😀
2021. jan. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Erősen köznyelvi, de létezik. A „csináld már megfele” kicsit sürgetőbb, mint a „csináld már meg”. Megfelelő hangsúllyal vicces, egyébként van egy nem túl udvarias éle.
2021. jan. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem közisemert szó, eddig soha nem hallottam, pedig már elég idös vagyok
2021. jan. 10. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Őszi délutánon, a hordókat nézegetve a fák alatt:

"Na, nézzük csak, erjed már a cefre megfelé?"

Munkás autóban, munkából hazafelé menet, a sofőrnek valahonnan hátulról félig viccesen előrekiabálva:

"Álljál már megfelé! elhagytunk egy kocsmát."

Vagy a már picit türelmetlenebb anyuka rászól az ebéd közben rakoncátlan csemetéjére:

"Egyed már megfelé azt az ételt, ne játsszál vele!"

Vagy a városból hazatérve a parasztbácsi, számolgatva a pénzét:

"Hogy gebedne megfelé az a mocsok kufár, átvert a visszajáróval!"


Szerintem ilyesmi helyzetekben lehet létjogosultsága, ilyen helyeztekben nem bűn alkalmazni ezt a szófordulatot. De többnyire tényleg több indulatot hordoz, sürgetőbb mód, ahogy a #4 is irta.

2021. jan. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
86%

Ez a szóhasználat, hogy "megfele" nem udvariatlan, nem is ritka. Tájegység szerinti szóhasználat. Az Alföldön napi szinten használják: "Csináld már megfele!", "Jegyezd már megfele!", "Tedd el már megfele!".

Felszólító módban alkalmazott kifejezés, és annyit takar a "megfele", hogy valami kerüljön a helyére.

2021. jan. 10. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Lehet jelentősége, hogy itt elterjedtebb, mert én sok-sok falu közelében lakok? (szegényebb része M.o.-nak amit szinte alig említenek :D... Tiszántúlon lakok a román/ukrán határ felé).

Mert az én pesti barátosném nem hallotta még ezt a szót, szóval.. ez lehet mérvadó, hogy ott szinte CSAK város veszi körül, engem meg sok falu? (és az egyik családtagom amúgy is falusi, így bennem is van egy kevés :D)

2021. jan. 11. 23:50
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
A nyelvjárás inkább országrésztől függ, nem falu/várostól (az csak annyiban hat rá, hogy a városok népessége kevertebb, nagyobb eséllyel él ott más nyelvjárási területről származó ember is). Engem pl. az „add oda nekem” kerget őrületbe, de elfogadom, hogy a nyugati országrészben van, aki így mondja.
2021. jan. 12. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Értem. Ezt jó tudni.
2021. jan. 12. 13:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!