Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyarban helyes az ha egy...

A magyarban helyes az ha egy főnévi igenév tárgyragos szó nélkül szerepel a mondatban? Miért fordul elő gyakran? (példa)

Figyelt kérdés

Trystan Reese, aki terhességét a közösségi médián dokumentálni, nemrég életet adott egy egészséges kisfiúnak, Leónak, írja a Sky.


Ez egy helyes mondat? Nem dokumentálta? Az indexen rendszeresek az ilyen mondatok, de magyartalannak tűnnek nekem. Mégis helyes?



2017. aug. 4. 16:08
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
szerintem ez egyszerű elgépelés.
2017. aug. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Csak amikor naponta valamit így "fejeznek" ki, akkor már elbizonytalanodtam, hogy én vagyok a hülye :P
2017. aug. 4. 16:49
 3/20 anonim ***** válasza:
Magyarnak magyar de nem helyes. Nem vagyok magyar tanár de nekem úgy tűnik, hogy hiányzik az "akarta"ige a főnévi igenév előtt.
2017. aug. 4. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Bevandorolt a cikk iroja, illetve forditoja.

Nem, nem helyes, mintha tort magyar lenne, nem vicc.

2017. aug. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

OFF

Amugy mi a francnak akart ferfi lenni, ha szulni is akart, anyuci is akar lenni? Most mar se no, se ferfi, hanem semleges nemu 😄

2017. aug. 5. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 BringaManó ***** válasza:

egyrészt nem értem a kérdést: minden magyar anyanyelvű látja és érti, hogy el van rontva, na bumm.

(szólhatsz nekik, hogy javítsák)


hogy pont ez a fajta hiba mindennapos lenne, azt kétlem, de ha mutatsz még párat, akkor elgondolkodom. :-)

(amúgy persze iszonyat sok hiba van náluk (is), hát nem tudnak írni, ez van – miért pont az újságíróknak kellene tudni?...)-:


és amit még nem értek a kérdésben: "tárgyragos szó nélkül szerepel": a "terhességét" az nálam például egy tárgyragos szó.


---


#3: nemcsak akarta, hanem – az eredeti szerint –

dokumentálta is:

[link]

2017. aug. 5. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Utolsó, most nekiállhatnék szörfölni és gyűjtögetni neked egy tucatnyit a cikkek közül pár hétre visszamenőleg, de bocs, annyira nem fontos hogy elhidd :D


(Nem kétszer és nem háromszor futottam ebbe bele, hanem egymás után mindig pont ebbe, véletlenszerű időközönként, és nem világos hogy miért pont ezt a látványos hibát követik el). Valójában az állítmány hiányzik az első tagmondatból a példában, remélem így már ki lehet következtetni.

2017. aug. 7. 23:20
 8/20 A kérdező kommentje:

Facebook csoport, Pesten Hallotam


...a 2 éves gyerekem képei egy internetes oldalon landolnak.Csak azért,mert itt valamelyik szarrágó hírhajhász cikket csinál/csináltatni belőle. ...

[link]

2017. aug. 28. 09:47
 9/20 A kérdező kommentje:

[link]


... Ráadásul a Huawei egy igen fontos területen, a mesterséges intelligenciában ígér újítást, és ezt elsőként valószínűleg az október közepén megjelenő Mate 10 demonstrálni.

2017. szept. 12. 12:55
 10/20 BringaManó ***** válasza:

:-)


Igen, ez is ugyanolyan, itt sem névszó hiányzik, hanem segédige (vagy hasonló) (pl. "fogja") – és szerintem minden magyar anyanyelvű számára egyértelmű, hogy ez is egy írásbeli (át)fogalmazási, átszerkesztési baki, nem merülhet fel a "helyes vagy nem helyes", illetve a magyartalanság kérdése.


----


Persze számtalan más hiba is van az Indexnél, az Index-olvasó tudja, hogy naponta ("cikkente") lehet olyan szövegbe akadni, amiről lerí, hogy nem olvasta át senki, mielőtt megjelent,

pl. csak ugyanebben a cikkben:


"Azt, hogy az Apple felzárkózik, pozitívumként értelmezhető, ..."


(Az, hogy...)


"nagyon kényelmes, hogy a telefont elég ráhelyezni egy vezeték csinos kis töltőlapra, csak hát"


(egy csinos kis töltőlapra)


---


aztán alatta egy cikkajánló:


"Az arcunkról 3D képmását készíthetjük el az új Xperiával, és"


(Az arcunk)


...


Ezeknél sem az a kérdés, hogy magyartalan-e és helyes-e... Egyszerűen igénytelen és röhejes.

2017. szept. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!