Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A "megfelé" az helyes szó a...

A "megfelé" az helyes szó a magyarban, nem?

Figyelt kérdés

Mert a barátnőm még nem hallotta ezt "a szót", és most kicsit elbizonytalanodtam... Én úgy tudtam, hogy helyes, és van ilyen szó.. szóval ezen nemtom mit kéne itt izélni rajta.

Igen, értelmetlen kérdésre b+ válaszolhattok hülye válaszokkal:))).. és oltogathattok engem mindenféle francnak:)!! Ugyan már, úgyis csak ezt fogjátok csinálni.. De kivételek remélem lesznek, szóval azoknak hálás leszek. :/


2021. jan. 10. 18:46
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes a akérdés számomra, mert a keletebbi és nyugatabbi magyar kultúra keveréke hatott rám. A nyugati esetén én tényleg úgy mondom, mint az előző írta: "add oda nekem (légyszíves)". Ti hogyan mondjátok? Nem tudom elképzelni, másképpen mire g ondoltál. :) Ezért érdekelne. "Add ide?" Azt mifelénk erőszakosabb verzió.

Vagy "Add oda?"


"Megfele": ahogy elolvastam a kérdést, azonnal beugrott, hogy erdélyi tájszó, erre pár sorral odébb a kérzedő jelzi is, hogy Erdély határában lakik. :) Erdélyi+Dunántúli keverék vagyok. Sem a Dunántúlon, sem Mo. középső részén nem hasnzálják e kifejezést, bár előfordulhat kivétel, egy es falvakban errefelé, de ezt nem tudom.

2021. febr. 7. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
„Add ide”, ha nekem adod ide, „add oda”, ha másvalakinek („add oda Janinak a kulcsot” pl.) Ezt még sose hallottam, hogy az „add ide” durvább lenne, hol érzik így? Akkor is erőszakos, ha hozzáteszik, hogy „légy szíves”?
2021. febr. 7. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

#11-es, az úgy érdekesen hangzik, hogy Erdélyi+Dunántúli "keverék" vagy. Imádom amúgy a tájszólást, és régebben gondolkoztam, hogy ki szeretnék költözni Erdélybe, valahova Csíkszereda környékére, vagy PONT oda, mert nagyon szép hely. (pozitívum, hogy GYORSAN tanulok nyelvet, HA MEGFOG valamiben, és akkor a román nyelvet azt úgymond könnyen megtudnám tanulni, hogy "megértsem, és kommunikáljak is" vele :D.)

Jaj, nagyon eltértem a témától... Bocsánat.

Köszönöm a választ. ^.^

2021. febr. 7. 16:32
 14/14 anonim válasza:
100%
Én csongrádi vagyok, elsőkézből tudok infót adni. Nálunk és a környékben sokan használják. Amikor Pécsen tanultam, furán néztek rám ha így beszéltem. Murisnak tartották. Egyáltalán nem kötődik a felszólító módhoz, kijelentő módban is használják. A cselekvés vagy történés folyamatosságára utal. Arra, hogy épp most történik valami. Ráadásul nem csak a "meg", hanem bármilyen igekötőhöz rakjuk a "-felé" szócskát. Pl. Ahol fordul megfelé a busz: azt a helyet jelenti ahol most épp megfordul a busz. Az Ahol fordul meg a busz pedig azt a helyet jelenti ahol általában meg SZOKOTT fordulni. Árnyalatnyi különbség. Más példák: A daru rakja ráfelé a tetőt a házra. Vagy amikor apa szerel otthon: - Apád mit csinál? - Épp rontja elfelé a bojlert. Szóval bármilyen igekötőhöz téve a "-felé"-t az folyamatosságot jelöl. Pont mint az angolban a folyamatos jelen idő.
2022. okt. 31. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!