Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a véleményetek a felvidéki...

Mi a véleményetek a felvidéki magyarokról?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 29. 19:59
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

10-es: melyik tájszólás tetszik? A mátyusföldi vagy a palóc? Csak kíváncsiságból kérdezem.


Felvidékiként tudok nyilatkozni. A hagyományokat csak páran ápolják, a legtöbben nem foglalkozunk velük.

Sokan írták, hogy kisebbségiként nem lehet könnyű. Ezzel annyiban vitatkoznék, hogy a legtöbben elszlovákosodtunk annyira, hogy már nem is tartjuk magunkat igazi magyarnak. Már nem igazán különböztetjük meg a szlovák embert a magyartól, csak más nyelven kell beszélni velük.

Kis érdekesség: sokan örülünk annak, hogy nem tartozunk Magyarországhoz, köszönhetően a csodálatos magyar kormánynak.

2022. szept. 27. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

11-es!


Mindkettő tájszólást nagyon szépnek tartom. Igen, tudom hogy sok határontúli magyar asszimilálódott, de én ettől függetlenül nagyon szeretem és becsülöm őket. Úgy gondolom, hogy nekünk magyaroknak (legyünk anyaországbeliek vagy határon túliak) össze kell tartanunk politikai pártállástól függetlenül! :)

2022. szept. 27. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

10-es vagyok .


Elsősorban a csallóközi tájszólásra gondoltam, mivel leginkább velük van kapcsolatom és a 10-es válaszban leírt véleményemet is a csallóköziekről írtam. A szlovák határ ottani szakasza mellett élek Győr-Moson-Sopron megyében(vagyis most már vármegye a csodálatos kormányunk majomkodasa miatt). A palóc és a többi dialektust is csípem egyébként, de élőben ritkán találkozom abból a térségből való emberekkel.


Ami számomra feltűnt, hogy még egy szűk családon belül is eltérő kinek mennyire beszél csallóköziesen. Például az ismerőseim közül az egyik testvér kevésbé feltűnő dialektussal beszél mint a másik, az unokatestvérük meg kb. pestinek is elmenne.

Az elszlovákosodás őket nemigen érinti, lévén egy jókora magyar tömbben élnek és némelyikük szlovák nyelvtudása is elég gyér(saját bevallásuk szerint). Ritkán kerülnek kapcsolatba szlovákokkal és a szlovák nyelv számukra csak egy kellemetlen iskolai tantárgy volt amin úgy rugdalták át őket.

2022. szept. 27. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

A szlováknyelv oktatás egy borzalom. Én is utáltam. Itt egy jó cikk: [link] (fordítsd le az oldalt) Pontosan ilyen, legalábbis volt még 2005-ben (akkor kezdtem az általános iskolát. De gyanítom, hogy most is ilyen a szlováknyelv oktatása.

Az elszlovákosodást inkább a mentalitásuk átvételére értettem.

És a tájszólás is elég érdekes dolog. Vannak, akik nagyon erős tájszólással beszélnek és vannak, akiknek nincs is (ahogy te is említetted). Szerintem ez a filmek/olvasás miatt lehet. Meg sokan szégyellik is. Egyébként én is el tudom teljesen "fojtani" a tájszólást, de ismerősök között nem csinálom ezt.

2022. szept. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!