Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Hazafinak gondolod e magad?

Hazafinak gondolod e magad?

Figyelt kérdés
2011. márc. 10. 14:55
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
45%
Ha a hazafiság azt jelenti pl., hogy a hazámnak mindig igaza van, akkor nem. Keresztényként végképp NEM!
2011. márc. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
81%

Mit jelent az, hogy hazafi?

Nacionalizmust vagy sovinizmust? A kettő nem ugyanaz.

2011. márc. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
42%
Nem.
2011. márc. 10. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
83%
Magyar vagyok, de ezt nem úgy fejezem ki, hogy "Idősebb vagyok, mint Szlovákia" feliratú pólót hordok.
2011. márc. 10. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
52%

Sovinizmus

"Általában a hazafiasság egy eltorzult megnyilvánulását értik alatta, a saját haza, vagy nemzet elvakult imádatát, kritika nélküli csodálatát tükröző, egyben annak felsőbbrendűségét hirdető, gyűlölködő nézet, eszme. Illyés Gyula szerint patrióta az, aki jogot véd, soviniszta az, aki jogot sért. Fontos megjegyezni tehát, hogy a sovinizmus nem azonos a nacionalizmussal, sem pedig a patriotizmussal, habár gyakran előfordul, hogy ezeket a fogalmakat nem megfelelően használják."


Szerintem ez is eléggé elfogult nézet! A probléma:


"A nacionalizmus szélsőséges formája, melyet sovinizmusnak neveznek gyakran vallja a kisebbségekkel szembeni tolerancia hiányát. Azonban problémát okoz annak megállapítása, hogy hol húzódik a határ a hagyományos nacionalizmus és annak eltorzult formája, a sovinizmus között."


Tehát nagyon közeli rokonok ezek, igaz? Végeredményben nagyon nehéz különbséget tenni - figyelembe véve a nemzetek történelme során, egymás ellen elkövetett szörnyűségeit -, hogy "színtiszta" nacionalista, vagy már soviniszta indíttatásból követték el, amit elkövettek.


Véleményem az, hogy mindkettő a nemzeti gőgre épül, a "nemes" nacionalista, patrióta érzelmeket is beleértve. A vége UGYANAZ! Nem az számít, hogy ugyanazt a szörnyűséget éppen milyen ideológiai indokkal hajtották végre, hanem az a szörnyű, hogy végrehajtották!

És ebben az agyondicsért nacionalizmus sem fest szebben.

2011. márc. 10. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
61%

Nem nehéz különbséget tenni.

A nacionalizmus eredendően nem egy átkos ideológia. Csak lépten-nyomon a sovinizmussal keverik és arra próbálják azt mondani, hogy ez nacionalizmus.


Egy példával élve: a sok radikális hülyegyerek, aki "idősebb vagyok, mint szlovákia" pólóban rohangál, az nem nacionalista, csak soviniszta.


A nacionalista büszke hazájára, népére, nemzetére, országára, de nem nézi le a többieket.


Minden normális ember a világon nacionalista. Ez még nem jelenti más nemzetek lenézését.

2011. márc. 10. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
51%

És még annyit tennék hozzá, hogy az igazi nacionalista azért nem nézi le a többi nemzeteket, mert tisztában van a történelemmel.

A soviniszták többsége viszont a történelem sötét, mint az éjszaka. "Idősebb vagyok, mint Szlovákia", ez is egy ostobaság. Szlovák állam nem létezett, de az azt megelőző proto-szlovák szláv etnikum már a középkor óta létezik.

Az ilyen egyének mit szólnának ahhoz, ha az osztrákok meg azt mondogatnák, hogy "idősebb vagyok, mint Magyarország", hisz formailag Magyarország sem létezett a 18. századtól kezdve, mint független és önálló, szuverén állam.

2011. márc. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

A hazafiság (patriotizmus) "köznapi használatban gyakran keveredik a jogkorlátozó nacionalizmussal vagy éppen a kirekesztő és gyűlöletet szító sovinizmus fogalmával, azonban ezek a fogalmak nem ugyanazt jelentik: a nacionalizmus és a sovinizmus politikai ideológia, míg a hazafiság inkább erkölcsi nézet, ami a haza eszményét erkölcsi hivatkozási pontnak állítja be. (Az érzelmi zavart leginkább az okozza, hogy mind a patrióta, mind a nacionalista, mind pedig a soviniszta érzelmű ember hazafinak tartja magát)"


A probléma ott van, hogy ezen eszmék kizárják azt a vallásformát is, melyet Krisztus fektetett le a politikai semlegesség terén.

Én a magam részéről azt az eredeti keresztényi gondolatot tartom "erkölcsi hivatkozási pontnak", amely mindenkor felette áll a szűk látókörű nemzeti ideológiáknak, melyek mélyén mindig háború rejlik.


Ahogy egy francia filozófus fogalmazta meg: "azért nem vagyok hazafi, mert a hazafiság mélyén mindig háború rejlik".


És ez a "legnemesebb" társadalmi ideológia, hol van akkor a nacionalizmus és a sovinizmus áldatlan hatása?

2011. márc. 10. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:

Itt semi politikáról nincs szó. A hazafi szereti az országát, becsüli történetét, kulturáját, és máshol nem tudná elképzelni életét. Mindez mellett tiszteletben tartja a többi nemzetségeket is, s együtműködésre törekszik velük.


A nem hazafi, annak tökmindegy hogy hol él, hogy Magyarországnak és a magyarságnak mi lesz a jövője, és hogy hogyan itélik meg az országot külföldön. A nem hazafi, a saját maga érdekeivel foglalkozik, nem pedig a hazáját próbálja szolgálni.

2011. márc. 10. 22:02
 10/27 anonim ***** válasza:
22%
Igen. A kérdező érthetően és világosan tette fel a kérdést nem tudom miért kellet megint fröcsögni és a szlotákokat éltetni. A szlotákok gyűlölnek minket gyáva és naiv aki ezt nem veszi észre.
2011. márc. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!