Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Az angolban miért csak tegeződ...

Az angolban miért csak tegeződés van?

Figyelt kérdés

Ha letegezek egy tanárt, vagy bárkit, aki már idősebb, rögtön azzal jönnek, hogy micsoda tiszteletlen pimasz gyerek vagyok...

Az angolok miért csak tegeződnek? Ők úgy gondolták, mikor kialakult a nyelv, hogy nem csinálnak ebből gondot, így ne legyen magázódás?


2011. ápr. 11. 17:46
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

"Akit magáznánk, azokat annyi, hogy más szavakkal illetjük."


Példát tudsz mondani? Mert mindenki csak hivatkozik valamire, de senki sem ad példát.

2011. júl. 19. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

ha ki akarod fejezni a "magázódást" az angolban, akkor érdemes sűrűn használni a Madam, Sir megszólításokat, ha épp beszélsz valakihez. vagy Mr., Mrs. XY, stb., és máris meg van oldva.

illetve nekik nem Hello-val érdemes köszönni, hanem Good Morning-gal pl., akkor érzik, hogy tisztelettel beszélsz velük.

2011. júl. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

"Az angolban miért csak tegeződés van?"


Valójában csak magázódás. Az eredeti tegező forma a thou (német: du), tárgyesete a thee, birtokos esete a thine volt.


"Az angolok miért csak tegeződnek? Ők úgy gondolták, mikor kialakult a nyelv, hogy nem csinálnak ebből gondot, így ne legyen magázódás"


Nagyon aranyos elgondolás, hogy "valamit gondolnak, amikor kialakult egy nyelv", ezen mosolyogtam. Nos, egy nyelv nem kialakul egyik percről a másikra, mindig is jelen volt, csak változott. És nem gondoltak semmit, ezek a változások ugyanis tűlmutatnak az embereken, ez egy kollektívan történő dolog. Nem úgy működik, hogy leül mindenki, aki angol anyanyelvű, eldöntik, hogy megváltoztatják a nyelvüket, és attól kezdve nem lesz tegeződés. Az ilyen változások hosszan tartó kulturális hatások következményei. Olyan, mintha én azt mondanám, hogy "te úgy gondoltad, mikor kialakult a globalizáció, hogy nem csinálsz abból gondot, hogy hol eszel és mindenhol bevezeted a McDonald's-ot?". Érted?

2011. júl. 19. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
Mi a különbség a Sir és a Mr. között? A Sir nem egy rang? Laikus vagyok, köszi a választ.
2011. júl. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

De ezt You megszólítást, amit mi "te" formában adunk vissza, az angolok hogyan élik meg? Régen, tényleg elég régen még a magázódás szava volt, ma meg csak ezt használják mindenkivel szemben egységesen.


Ez olyan, mintha a magyarban a "maga" kifejezést favorizálnánk és a "te" formula háttérbe szorulna és végül szinte teljesen eltűnne (hisz az angolban is csak "szinte" tűnt el) és csak magázódnánk. De ez átértékelődhet pár száz év alatt úgy jelentéstartalomban, hogy "tegezésnek" nyilvánítsuk?


Vagy hogy működik ez? Ki tud valami okosat?

2011. júl. 19. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"Vagy hogy működik ez? Ki tud valami okosat?"


- Már leírtam: nincs magázás-tegezés megkülönböztetés az angol nyelvtanban. Innentől kezdve az, hogy hogyan éli meg egy angol anyanyelvú a 'you' megszólítást, más körülményektől függ.

2011. júl. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

a Sir valóban egy nemesi cím, de megszólításnál is alkalmazható.

pl. egy felszolgáló mondhatja a vendégnek, ha udvarias akar lenni, hogy yes, Sir.

2011. júl. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

a Mr pedig csak a vezetéknévvel együtt használható megszólítás.

mindkettő azt jelenti, hogy: uram.

2011. júl. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

szóval a Mr azt jelenti: úr.

a Sir: uram.


(már késő van, nem tudok koncentrálni) :D

2011. júl. 19. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

Igen, kedves első válaszoló, aki megint írt a vége felé, igazad lehet, sőt.

Valójában náluk csak egyféle van, tehát nem tesznek különbséget a kétféle megszólítás között, fel sem merül, hogy kell ezt definiálniuk.


Olvastam, hogy az angol anyanyelvűeknek rendkívül furcsa is így különbséget tenni a megszólításban, egyszerűen nem értik mi ez a körülményesség.

2011. júl. 20. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!