Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért "szép" napot, miért nem...

Miért "szép" napot, miért nem "jó" napot?

Figyelt kérdés
Manapság valami új szokás terjed el, mindenütt szép napot kívánnak, és mintha ezzel demonstrálni akarnák, hogy ők nem maradiak! Pedig a jó napot tartalmilag is jobb köszönés. Nem értem, miért kell mindent megváltoztatni, minden hagyományt kipusztítani?
2011. dec. 4. 20:55
1 2 3 4
 11/34 zeronibble ***** válasza:
91%

De komoly, elfelejtettem a szépnapotozásról írni :)


Szóval... A fülemet nekem is bökdösi, amikor hallom, de sokan olyan átéléssel mondják, ahogy egy rutinköszönést soha senki. Kénytelen vagyok arra gyanakodni, hogy komolyan gondolják. Jól esik, ami mögötte munkál. Egyszer volt olyan, hogy néhányunktól úgy köszönt el egy kolllegina, hogy "Isten veletek!". Komolyabb áldással engedte útra a munkatársait, azért ez nem semmi. És nem is a "Have a nice day!" tükörfordítása az eredete! :)

2011. dec. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
92%
Kedves kérdező, szerinted a mai hagyományok hogy keletkeztek? Ádámhoz és Évához volt grátiszba az összes? Miért olyan nehéz felfogni, hogy hagyományok és szokások nem csak régen tudtak kialakulni?
2011. dec. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:

12/12-nek: Nem zavarna a dolog, ha nem látnék benne tendenciát. Ma kétségkívül támadás alatt áll minden, ami valamilyen módon tudatosítaná népünkben azt, hogy magyar, és erre lehet büszke. Tudatosan mossák össze a nemzeti öntudatot a sovinizmussal, az egészséges nacionalizmust a nácizmussal. Pici lépések taktikáját látom, amelyek közül ha egyet kiragadunk, akkor nevetségessé teszik az aggódást, ám ha a lépéssorozatot vizsgáljuk, akkor már lehet látni ezt a nemtelen, és könyörtelen, ám jól megszervezett támadást.

Nem úgy folyik a támadás, hogy gyerünk, essünk neki, hanem pici szilánkok vannak sulykolva a fejekbe, amelyek témához vannak kötve. Így, amikor valaki a konkrét témáról kezd beszélni, azonnal az előre sulykolt fogalmak társulnak hozzá azokban, akikhez szól. Lásd - az egészséges magyar nacionalizmust azonnal összekötik a "magyarkodással", a rasszizmussal, stb. Elég egy egyszerű kérdés, mint jó napot vagy szép napot, azonnal lesznek akik azonnal a személyt támadják, hogy "nem mindegy? Miért kell ilyeneken felhúzni magad? Ez hülyeség," stb.


Ha így gondolkodok, akkor bizony, hogy nem mindegy. Ismétlem, csak a szilánkokat összerakva van rálátás a célzatra.

2011. dec. 5. 10:17
 14/34 anonim ***** válasza:
88%

"Nem zavarna a dolog, ha nem látnék benne tendenciát."


Na most képzeld el, hogy minden, amit ma hagyomány és szokás néven ismersz, tendenciaként alakult ki. Elkezdte 1 valaki, aztán átvette a környezete, annak a környezete és így tovább.

Igen, egyetértek veled abban, hogy a hagyományokat, szokásokat, az értékeket őrizni kell, DE

a nyelv élő, változó dolog.

Te használod azokat a szavakat, amelyek mondjuk az Ómagyar Mária-siralomban találhatók? Feltételezem, hogy nem, mert akkor a kérdésed is olyan nyelvezettel volna megírva.

Gondolj csak vissza az ortológusok és neológusok vitájára...

2011. dec. 5. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:

Kérdező, szerintem ez az érved ebben a helyzetben azért sem áll meg, hiszen a "szép napot"-ban egy darab idegen, vagy akár idegen eredetű szó sincsen.

Semmit nem ront a magyar nyelven, ha valaki a "jó" helyett "szép"-et mond.

2011. dec. 5. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
35%

Angolbol lett atveve:

Have a nice day.

En meg mindig a viszontlatasra mellett vagyok. Agyamra megy ez az automatikus have a nice day.

2011. dec. 5. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:

FromOz

ezt így kerek.perec nem lehet kijelenteni, hogy a "Have a nice day"-ből jött volna

A "Legyen szép napod" talán igen, de a "Szép napot" formula régebbi az angolmajmolásnál.

2011. dec. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 A kérdező kommentje:
15/17 Nem értetted meg, amit írtam.
2011. dec. 5. 13:55
 19/34 A kérdező kommentje:
14/18 Egyértelműbben már nem kívánom elmagyarázni, nem a hagyományok kialakulása és hagyományok felváltása ellen vagyok. Ha nem érted, nem érted. FromOz legalább érti. Ez is valami.
2011. dec. 5. 13:57
 20/34 anonim ***** válasza:

Nem értem, nem értem. Hát magyarázd el! Vagy miért tetted fel ezt a kérdést? Gondoltad mindenki egyet fog veled érteni és lehet hőbörögni együtt?


Kérlek magyarázd el egyértelműbben, mert a 13-as válaszod minden volt csak az nem. Magyarságról, nemzeti öntudatról, sovinizmusról meg tökömtudja miről kezdesz magyarázni? Minek? Meg támadásról? Milyen támadás, és kitől jövő? A gonosz liberális mocsok támadást indított a magyar nyelv és öntudat ellen azzal, hogy a szép magyar köszönés helyett elindított egy másik (mellesleg szintén magyar) köszönésformát? Hát most tegye fel a kezét, aki ezt érti.

2011. dec. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!