Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ha mindenhol a világon a...

Ha mindenhol a világon a Télapó hozza az ajándékot, nálunk mért pont a Jézuska?

Figyelt kérdés
2009. dec. 24. 21:26
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon karácsonykor Jézus születését ünnepelték mindig is,ezért hozza a Jézuska a karácsonyfát.Még azoknál is így volt,akik nem voltak vallásosak.

Mikulás pedig csak dec.6.-án jött,de régen csak az ablakba tette az ajándékot,nem sétáltak semerre Mikulások.

A télapó pedig a Rákosi-korszakban lett divat.Akkor ugyanis sem Mikulás sem a Jézuska nem jöhetett hivatalosan.

Ez a nagy Mikulás-járás pedig jóval később kezdődőtt el.

Legalábbis így emlékszem gyerekkorom óta .

75/N

2009. dec. 24. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Nem minden családban van Jézuska. Nálunk pl. angyalka hozta, mikor kicsik voltunk.
2009. dec. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

A Mikulás (akit te Télapónak hívsz) Szent Miklós püspök emlékére van, ő Myra város püspöke volt, a mai Törökország területén a 3. században, és a legendái mellett a névnapja előestéjén (névnapja december 6. ortodox naptár ettől eltér) édességekkel lepte meg a környékbeli gyerekeket, emiatt arrafelé ráragadt a Noel Baba, magyar fordításban Ajándékozó Apa kifejezés, Oroszország nagy tisztelője, nálunk pedig a pálinkafőzők védőszentje, minden esetre ha ő nem lett volna és nem ilyen lett volna, valószínűleg Mikulás ünnep se lenne. Hogy miért mosták össze a karácsonnyal, ami egyébként keresztényi körökben Jézus születésének az ünnepe, azt nem tudom. Jézus születésének az ünnepét a keresztény egyház praktikussági okból rakta a téli napforduló idejére, de tulajdonképpen megtalálták a szimbolikus értelmét, Jézus elhozta ajándékként a fényt a bűneink bocsánatának lehetőségében, és ekkor leghosszabb az éjszaka, és innentől lesznek egyre hosszabbak a nappalok, vagyis a fény legyőzi a sötétséget.

Egyébként a "Jézuska" kifejezés helyett talán helytállóbb a kis Jézus kifejezés, mivel feltételezem, hogy Jézust ahol élt sose becézték "Jézuskának", mivel náluk ilyen toldalék ebben a formában biztos nincs.

De vannak családok, ahol az angyal hozza az ajándékot, az is helytálló, angyal jelent meg a pásztoroknak a jó hírrel.

2009. dec. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:
jajaj. én ezt mind tudom... nekem semmi bajom nincs a kis Jézussal. csak nem értem, más országokban, és nagyjábol minden országban.. (Olaszban is, Ázsiában is) kb. mindenhol a Télapó, vagy Mikulás.. (tök mindegy hogy mondod, a részletekben ne vesszünk el. )hozza az ajándékokat... Nálunk meg a Kis Jézus. náluk mért nem Ő?
2009. dec. 24. 22:36
 15/25 anonim ***** válasza:
14%

Tanulj egy kis műveltséget!

Minden katolikus területen Úr Jézus születésének napját ünnepeljük.

Az angolszászok ünneplik egyetül télapót.

Mellesleg a Biblia egy szóval sem ír arról hogy Jzus zsió volt. Azt írja Jézus emberré lett, nem pedig hogy zsidóvá lett.

Abbahagyhatnátok a két vallás összekeverését, mert ez a zsidók céljait szoglálja csak, akik ma is fattyúnak nevezik Megváltó Urunkat.

2009. dec. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
11%
A Télapó egy f@asz!!
2009. dec. 25. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
66%
mert más orszgáokkal ellentétben nálunk a Karácsony nem a szeretet ünnepe, hanem minden Jézus körül forog és ha ez valakinél nem így van, a drága hívők máris felháborodnak...amúgy nálam jótét angyalkák hozzák az ajándékot(azaz a szeretteim)
2009. dec. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim válasza:
82%

Érdekes hozzászólások vannak. Azt hittem ennél tájékozottabbak az emberek. A keresztény hagyományokkal rendelkező országokban még mindig a Jézuska hozza az ajándékot, és karácsonykor Krisztus születését ünnepelik. pl. Német o. Ausztria stb.

Amerikában kitalálták, hogy hát ez a Jézuska marketing szempontjából nem túl jól eladható, meg hát "szegény" gyereknek se keljen még csak minimális keresztény kultúrát tanulnia. Hát ott volt a Mikulás ünnep és össze vonták a kettőt.

2009. dec. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
én olaszországban élek, és itt is elvileg nagyon vallásosak az emberek, de mégis a gyerekeknek a mikulás (Babbo natale) hozza az ajándékokat. én nem akartam ekkora felfordulást. kérem a bunkókat kerüljenek a hozzászolásaikkal, nem érdekelnek!
2009. dec. 25. 20:18
 20/25 A kérdező kommentje:
tegnap esti 22:42-es. müveltséget tanultam.. tudok mindent a bibliárol, a történetekröl. nem azért kérdeztem, mert hülye vagyok, hanem mert egyszerüen felmerült bennem a kérdés. bocs. többet nem kérdezek...
2009. dec. 25. 20:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!