Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar nyelv hogyan tudott...

A magyar nyelv hogyan tudott fennmaradni a Kárpát-medencében? A genetikusok szerint a honfoglalók jelentős kisebbségben voltak a helyiekhez képest, majd a tatárjárás és a török hódoltság következtében szinte teljesen kicserélődött a lakosság.

Figyelt kérdés

A magyar lakosság genetikai összetételében a honfoglaló magyarok nem hagytak nyomot, vagy csak a lakosság nagyon minimális hányadában (maximum 3-5%). A kutatások alapján már az államalapításkor is csak a Kárpát-medence teljes lakosságának 17%-át tették ki a mongoloid jegyekkel bíró honfoglalók, tehát csak a politikai-katonai elitet alkották, a lakosság döntő hányadát a "helyben talált" és behurcolt európaiak tették ki. A tatárjárás és a török hódoltság, egyéb háborúk és járványok következtében pedig a magyarok aránya átlagosan 3-5%-ra esett, de a legtöbb helyen az 1%-ot sem éri el ma. Mármint akik genetikai értelemben a magyaroktól származnak, nem pedig csak nyelvileg magyarok.

Ez azt jelenti, hogy erőteljes magyarosítás zajlott már a kezdetektől? Tehát eleve a honfoglalás / államalapítás után elkezdődött a helyi lakosság magyarosítása, majd a háborúk után betelepülő szlovákok, horvátok, szerbek, németek, románok stb. már tőlük vették át a magyar nyelvet. Ha jól tudom Budát a nulláról kellett "újratelepíteni" a töröktől történő visszafoglalás után (1687) és az 1720-as összeírás alapján szinte kizárólag németek éltek ott. A kiegyezés után pedig beindította a kormány a magyarosító politikát és a német nyelvű lakosság pár évtized alatt szinte teljesen elmagyarosodott, de a szlovákok, szerbek és románok között is magas volt az arány. Meg kellett tanulniuk a magyar nyelvet, a vezetéknevüket magyarosítani stb. stb. hogy ha jó állást akartak szerezni, az iskolákban kötelező volt magyarul tanulni, a nemzetiségi iskolákat bezárták, korlátozták az élet minden területén a nyelvhasználati jogot, a gyerekeket verték ha nem magyarul beszéltek stb. Ha jól tudom ez a trianoni békeszerződés után is folytatódott pl. Puskás Ferencnek is magyarosítani kellett a nevét ahhoz hogy bevegyék a focicsapatba.

Azt is olvastam hogy a török kiűzése után 3,5-4 millió fő élt a Kárpát-medence területén, ebből maximum 1,5-1,8 millió magyar...majd a népesség 1780-ra 8 millióra nőtt a tömeges betelepítés és bevándorlás következményeként, de a magyarság száma ezzel együtt nem nőtt (25%-os arányt képviselt). Viszont az első világháború idején már több mint 10 millió magyar anyanyelvű ember élt az országban, tehát kicsit több mint 100 év alatt ötszörösére nőtt a számuk. Ez természetes szaporulattal nehezen magyarázható.

Akkor szerintetek is az van, hogy végig erőszakkal kellett fenntartani a nyelvet, miközben genetikailag már semmi közük nem volt a magyar nyelvet beszélő népességnek az eredeti magyar etnikai csoporthoz?


2019. aug. 3. 18:42
 1/2 anonim ***** válasza:
2019. aug. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem kéne ilyen messziremenő következtetéseket levonni, ha az alapokkal sem vagy tisztában.


Kezdjük a honfoglalásnál. A honfoglalók jelentős részét alkották a kárpát - medencei populációnak. Igen, az akkori Kárpát - medence mindössze 17% - a volt mongoloid, egész egyszerűen mivel a honfoglaló magyarok nem mongoloidok voltak, hanem egy heterogén sokrétű társaság. Kizárólag magyar sírok feltárásából kiderült, hogy a honfoglaló magyarok 30% a rendelkezett csak ázsiai vonásokkal. Genetikai kutatások kimutatták, hogy alapból a honfoglalók 60% - ában nem is volt ázsiai gén található.

A magyarok eredetileg sokrasszú nép voltak, de egy etnikumot alkottak. A honfoglalás utáni Kárpát - medence demográfiája így nézett ki: [link]


A tatárjárás után a magyarság fele kipusztult, IV. Béla külföldről telepített be embereket ennek ellensúlyozására, akkoriban viszont nem kellett erőszak az asszimilációhoz, ugyanis a nemzeti öntudat még nem alakult ki Európa szerte. Erre csak a 19. században került teljesen sor (nem összekeverendő az imperializmussal). Tehát nem mai szemmel kell nézni azokra a "magyarosításokra", ugyanis a Középkorban ez általában önként megtörtént. A nép a királynak és egyháznak tartozott hűséggel, így felvették az ő identitásukat, nemzet, mint egység nem létezett.


A török idők alatt kb megint a népesség fele lett oda, az ezután betelepítettek viszont már nemzeti öntudatra ébredtek, ezért nem lehetett őket úgy integrálni. A magyarul beszélők ilyenkor még mindig egy jelentős réteget alkottak.


Ami ezután jött az a magyarság elnémetesítése volt. A későbbi magyarosítások során a magyarosítottak egy jó része németesített magyar volt.


Ettől függetlenül történtek jelentős teljesen idegen népcsoportok magyarosításai is, de gondoltam az arányakot azért tisztázom. A lényeg az, hogy a nemzeti ébredéskor elmagyarosított etnikumok egy része alapból magyar volt, egy része nem.

2019. aug. 4. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!